דף הבית / צרכנות / פוליסות חיסכון : אם אתם חוסכים אחרת, אתם כנראה מפסידים כסף

פוליסות חיסכון : אם אתם חוסכים אחרת, אתם כנראה מפסידים כסף

אפשר לשאול שאלה אישית, איך אתם חוסכים כסף? מפקידים בפק"מ? קונים קרנות נאמנות? משקיעים בסלט פירות של בנק מזרחי? אם עניתם בכן לאחת האפשרויות האלה, סביר להניח שאתם מפסידים כסף או בהרבה מקרים אחרים יכולים לחסוך הרבה יותר.

סלט פירות

תמונה ברישיון שימוש CC צולמה על ידי gust

 מה הבעיה בחיסכון בבנק?

אחד הבנקים מזמין חוסכים בעלי 50,000 שקלים ומעלה להצטרף לתכנית חיסכון מפתה. התכנית מציעה תקופת פיקדון של 6 שנים, בסוף תקופת החיסכון תקבלו את הריבית האטרקטיבית של 9.99%.

בשלוש השנים הראשונות תקבלו ריבית של – 1.50%

בשעה הרביעית 1.70%

בשנה החמישית 1.80%

ובשנה השישית 1.90%

החיסכון דרך הגב, לא צמוד למדד.

נתוני האינפלציה בישראל (2014- נתונים עד לחודש אוקטובר)

אינפלציה

אמנם  בשנים האחרונות האינפלציה בישראל נמצאת במגמת ירידה, אך כאשר בבנק ישראל צופים יעד אינפלציה שנתי של 2% אתם לא יכולים לחסוך בפיקדון לא צמוד שנותן לכם פחות. בחרתם בכל זאת להשקיע בחיסכון הבנקאי, אל תתפלאו לגלות שכעבור שש שנים ערך הכסף שלכם נשחק ולמרות הריבית הכסף שלכם שווה פחות.

מה הבעיה בקרנות הנאמנות?

257 מיליארד שקלים מנוהלים בשוק קרנות הנאמנות בישראל, מבחינת היקף הנכסים, הגוף הגדול ביותר הוא מיטב-דש עם 38.6 מיליארד שקל, במקום השני פסגות, עם כ-36.1 מיליארד שקל. במקום השלישי הראל עם כ-34.7 מיליארד שקל, במקום הרביעי מגדל שוקי הון, עם כ-29.7 מיליארד שקל, ובמקום החמישי – אקסלנס עם כ-24.3 מיליארד שקל. (מקור- אתר fuonder).

ניתן למצוא בישראל עשרות קרנות נאמנות עם התמחויות שונות ומגוונות ובשוק עם תחרות גבוהה גם דמי הניהול משתנים. ניקח לדוגמא את קרנות הנאמנות המנייתיות בארץ. הקרן היקרה ביותר היא אנליסט תעשיות שגובה 3.77% בשנה ובצד השני ניתן למצוא שלל קרנות מחקות שגובות דמי ניהול אפסיים. בנוסף לצד דמי הניהול במקרים נוספים קיים שיעור הוספה, דמי נאמנות וכמובן דמי משמורת אותם תשלמו לבנק שלכם.

אבל עלויות הניהול הם לא הבעיה היחידה שלכם בקרנות הנאמנות, הבעיה הגדולה יותר היא מס רווחי הון. נניח שאחרי שנתיים של רווחים בבורסה החלטתם להקטין את ההחזקה במניות ולעבור מקרן נאמנות שמשקיעה 100% במדד ת"א 25 לקרן שמחלקת את השקעותיה בין ישראל לארצות הברית, עליכם למכור את קרן הנאמנות, לשלם מס רווחי הון ורכוש קרן נאמנות חדשה.

הפתרון : פוליסות חיסכון, פוליסה פיננסית או חיסכון מנוהל

פוליסות חיסכון, פוליסה פיננסית או החיסכון המנוהל כפי שהוא מופיע בפרסומים של בית ההשקעות פסגות הם אותם שמות לפוליסת פרט שמשווקות חברות הביטוח. פוליסת הפרט נולדה בעקבות רפורמת בכר שחיסלה את החיסכון ההוני בקופת גמל. עד אז, היה ניתן לפתוח חיסכון לילדים בקופת גמל, החיסכון היה פטור ממס רווחי הון והיה ניתן לפתוח אותו כעבור 15 שנים. כיום החיסכון הפנסיוני הוא כולו קצבתי ומיועד לגיל פרישה.

על הפוליסות החיסכון כתבתי כבר בעבר כאפשרות מצוינת לחיסכון לילדים (איך אני חוסך לילדים) אך מדובר במכשיר חיסכון מצוין לכל מטרה.

למה כל כך טוב לחסוך בפוליסה פיננסית?

פוליסה פיננסית היא למעשה פוליסת פרט, המוצר נמצא בפיקוח הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון, הכספים שמופקדים למוצר מנוהלים בחשבון נאמנות בדומה לאופן שבו מנוהלות קרנות הנאמנות וביטוחי המנהלים. המוצר אינו מוצר פנסיוני כך שהחיסכון בו אינו מקנה הטבות מס אך הוא נזיל בכל שלב. בין היתרונות של פוליסת החיסכון אפשר למנות:

 • ניתן למשוך את הכספים בכל שלב
 • אין עלויות נוספות מלבד דמי הניהול
 • מגוון רחב של מסלולי השקעה
 • דחיית תשלום מס רווחי הון לסוף תקופה

היתרון האחרון הוא היתרון הגדול ביותר של פוליסות החיסכון על פני קרן הנאמנות. זוכרים את הדוגמא של החוסך שמבקש להחליף את קרן הנאמנות עליה הרוויח במשך שנתיים? בדוגמא הקודמת, החוסך שילם מס רווחי הון במידה והוא היה חוסך בפוליסת חיסכון לא היה מדובר באירוע מס, החוסך היה מחליף את מסלול ההשקעה של הפוליסה ומשלם את מס רווחי ההון רק כאשר היה מבקש לממש את הכספים.

לידיעה, יש גם כאלה שחושבות אחרת ממני (הסולידית)

יקרות מידי? ניהול ושקיפות בעייתים? האם כדאי להתרחק מפוליסות החיסכון של חברות הביטוח ובתי ההשקעות או שמדובר במכשיר השקעה מצויין? לקריאה נוספת

בין קרן נאמנות לפוליסת חיסכון

קרן נאמנות פוליסת חיסכון
דמי ניהול תלוי בקרן עד 2%
שיעור הוספה קיים אין
דמי נאמנות קיים אין
דמי משמורת קיים אין
מס רווחי הון בכל שינוי בסוף תקופה

דמי הניהול בפוליסת החיסכון הם עד 2% בשנה, במרבית המקרים תשלמו פחות. כפי שראינו בקרנות הנאמנות דמי הניהול משתנים בהתאם למנהל הקרן ויכולים לנוע בין 0.25% ועד כמעט 4% בשנה.

בנוסף חשוב לציין כי בעולם קרנות הנאמנות קיים מגוון רחב יותר של מסלולי השקעה בעוד שבקרב פוליסות החיסכון יש מבחר של כ- 9 מסלולים בכל גוף.

למה לא שמענו על פוליסות החיסכון עד כה?

בניגוד לשוק קרנות הנאמנות שמונה כ- 250 מליארד שקלים, בפוליסות החיסכון נמצא כמה מיליארדים בודדים. בניגוד לקרנות שמשווקות על ידי היועצים בבנקים הפוליסות הפיננסיות משווקות על ידי סוכני הביטוח ולכן אינן נפוצות בכל בית בישראל. בתקופה האחרונה חלה התעוררות בתחום. אפשר למצוא את הפוליסות הפיננסיות בכל חברות הביטוח כאשר רק לאחרונה השיק גם בית ההשקעות פסגות את פוליסת החיסכון שלו בשם חיסכון מנוהל. פסגות הוא הגוף המנהל השני בגודלו בישראל של קרנות נאמנות וסביר להניח שכניסה שלו לתחום פוליסות החיסכון תוביל לצמיחה אדירה גם בשוק זה.

למרות היחס בין פוליסות החיסכון לקרנות הנאמנות יש מי שחושש מזליגת הכספים מקרנות הנאמנות המשווקות בבנקים לעבר הפוליסות שמשווקים סוכני הביטוח. ברשות לניירות ערך מבקשים לבטל את היתרון הייחודי של פוליסות החיסכון. על פי המתווה שנבחן, תבוטל אפשרות מעבר בין מסלולי השקעה ללא אירוע מס. (כלכליסט).

רשימת החברות שמנהלות פוליסות חיסכון

שם הגוף שם התכנית
הכשרה בסט אינווסט
הראל מגוון
הפניקס  אקסלנס אינווסט
כלל  חיסכון פיננסי
מגדל  קשת
מנורה טופ פייננס
פסגות חיסכון מנוהל

 

עד שהלוביסטים של הבנקים יצליחו להרוג את פוליסות החיסכון, כדאי מאוד שתבחנו האם זה המוצר המתאים גם לכם.

פוליסות חיסכון : אם אתם חוסכים אחרת, אתם כנראה מפסידים כסף by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כמנהל מוצר באגף השיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל והעורך הראשי של אתר פנסיוני.

17 comments

 1. בלוג מדהים.
  כמו כל דבר טוב גם את זה יכחידו בקרוב נערי האוצר והלוביסטים. רק עניין של זמן.

 2. שלום נדב ,
  ציינת שאין עלויות נוספות מלבד דמי הניהול , בעניין פוליסת החסכון .
  מלבד עלויות הניהול בפוליסת החסכון – אין עלויות נוספות של "הוצאות ניהול השקעות" , כפי שקיימות בקרנות הפנסיה ובקופ"ג ? (כמדומני הן מוגבלות ל 0.25% שהם נוספים על דמי הניהול הרגילים)

  מבקש את תשובתך ,
  תודה

 3. היי נדב

  מצאתי את האתר שלך מאוד מועיל, תודה.
  רציתי לדעת מה קורה בפוליסות החסכון במידה וחברת הביטוח פשטה רגל או נקלעה לקשיים ?

  • בוקר טוב גולן,

   בדומה לבנקים, גם חברות ביטוח נדרשות לרתק הון בהתאם לדרישות הפיקוח. חשוב לזכור כי מדובר בתכנית חיסכון שניתנת למשיכה מיידית וניתן לעקוב אחריה בכל שלב ולא בהלוואה שאתה מעביר לחברת הביטוח ויש לך תחנות יציאה ספורות במהלך התקופה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים