דף הבית / מוצרי חיסכון / מה זה פוליסת חיסכון : אם אתם חוסכים אחרת, אתם כנראה מפסידים כסף

מה זה פוליסת חיסכון : אם אתם חוסכים אחרת, אתם כנראה מפסידים כסף

אפשר לשאול שאלה אישית, איך אתם חוסכים כסף? מפקידים בפק"מ? קונים קרנות נאמנות? משקיעים בסלט פירות של בנק מזרחי? אם עניתם בכן לאחת האפשרויות האלה, סביר להניח שאתם מפסידים כסף או בהרבה מקרים אחרים יכולים לחסוך הרבה יותר באמצעות מכשירי השקעה אחרים בהם פוליסת החיסכון וקופת הגמל להשקעה.

סלט פירות

תמונה ברישיון שימוש CC צולמה על ידי gust

 מה הבעיה בחיסכון בבנק?

אחד הבנקים מזמין חוסכים בעלי 50,000 שקלים ומעלה להצטרף לתכנית חיסכון מפתה. התכנית מציעה תקופת פיקדון של 6 שנים, בסוף תקופת החיסכון תקבלו את הריבית האטרקטיבית של 9.99%.

בשלוש השנים הראשונות תקבלו ריבית של – 1.50%

בשעה הרביעית 1.70%

בשנה החמישית 1.80%

ובשנה השישית 1.90%

החיסכון דרך הגב, לא צמוד למדד.

אמנם  בשנים האחרונות האינפלציה בישראל נמצאת במגמת ירידה, אך כאשר בבנק ישראל צופים יעד אינפלציה שנתי של 2% אתם לא יכולים לחסוך בפיקדון לא צמוד שנותן לכם פחות. בחרתם בכל זאת להשקיע בחיסכון הבנקאי, אל תתפלאו לגלות שכעבור שש שנים ערך הכסף שלכם נשחק ולמרות הריבית הכסף שלכם שווה פחות.

מה הבעיה בקרנות הנאמנות?

257 מיליארד שקלים מנוהלים בשוק קרנות הנאמנות בישראל, מבחינת היקף הנכסים, הגוף הגדול ביותר הוא מיטב-דש עם 38.6 מיליארד שקל, במקום השני פסגות, עם כ-36.1 מיליארד שקל. במקום השלישי הראל עם כ-34.7 מיליארד שקל, במקום הרביעי מגדל שוקי הון, עם כ-29.7 מיליארד שקל, ובמקום החמישי – אקסלנס עם כ-24.3 מיליארד שקל. (מקור- אתר fuonder).

ניתן למצוא בישראל עשרות קרנות נאמנות עם התמחויות שונות ומגוונות ובשוק עם תחרות גבוהה גם דמי הניהול משתנים. ניקח לדוגמא את קרנות הנאמנות המנייתיות בארץ. הקרן היקרה ביותר היא אנליסט תעשיות שגובה 3.77% בשנה ובצד השני ניתן למצוא שלל קרנות מחקות שגובות דמי ניהול אפסיים. בנוסף לצד דמי הניהול במקרים נוספים קיים שיעור הוספה, דמי נאמנות וכמובן דמי משמורת אותם תשלמו לבנק שלכם.

אבל עלויות הניהול הם לא הבעיה היחידה שלכם בקרנות הנאמנות, הבעיה הגדולה יותר היא מס רווחי הון. נניח שאחרי שנתיים של רווחים בבורסה החלטתם להקטין את ההחזקה במניות ולעבור מקרן נאמנות שמשקיעה 100% במדד ת"א 25 לקרן שמחלקת את השקעותיה בין ישראל לארצות הברית, עליכם למכור את קרן הנאמנות, לשלם מס רווחי הון ורכוש קרן נאמנות חדשה.

הפתרון : פוליסות חיסכון, פוליסה פיננסית או חיסכון מנוהל

פוליסת חיסכון, פוליסה פיננסית או החיסכון המנוהל כפי שהוא מופיע בפרסומים של בית ההשקעות פסגות הם אותם שמות לפוליסת פרט שמשווקות חברות הביטוח. פוליסת הפרט נולדה בעקבות רפורמת בכר שחיסלה את החיסכון ההוני בקופת גמל. עד אז, היה ניתן לפתוח חיסכון לילדים בקופת גמל, החיסכון היה פטור ממס רווחי הון והיה ניתן לפתוח אותו כעבור 15 שנים. משנת 2008 החיסכון הפנסיוני הוא קצבתי ומיועד לגיל פרישה.

על הפוליסת החיסכון כתבתי כבר בעבר כאפשרות מצוינת לחיסכון לילדים (איך אני חוסך לילדים) אך מדובר במכשיר חיסכון מצוין לכל מטרה.

למה כל כך טוב לחסוך בפוליסה פיננסית?

פוליסה פיננסית היא למעשה פוליסת פרט, המוצר נמצא בפיקוח הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון, הכספים שמופקדים למוצר מנוהלים בחשבון נאמנות בדומה לאופן שבו מנוהלות קרנות הנאמנות וביטוחי המנהלים. המוצר אינו מוצר פנסיוני כך שהחיסכון בו אינו מקנה הטבות מס אך הוא נזיל בכל שלב. בין היתרונות של פוליסת החיסכון אפשר למנות:

 • ניתן למשוך את הכספים בכל שלב
 • אין עלויות נוספות מלבד דמי הניהול
 • מגוון רחב של מסלולי השקעה
 • חשיפה להשקעה בנכסים לא סחירים
 • דחיית תשלום מס רווחי הון לסוף תקופה

היתרון האחרון הוא היתרון הגדול ביותר של פוליסות החיסכון על פני קרן הנאמנות. זוכרים את הדוגמא של החוסך שמבקש להחליף את קרן הנאמנות עליה הרוויח במשך שנתיים? בדוגמא הקודמת, החוסך שילם מס רווחי הון במידה והוא היה חוסך בפוליסת חיסכון לא היה מדובר באירוע מס, החוסך היה מחליף את מסלול ההשקעה של הפוליסה ומשלם את מס רווחי ההון רק כאשר היה מבקש לממש את הכספים.

לידיעה, יש גם כאלה שחושבות אחרת ממני (הסולידית)

יקרות מידי? ניהול ושקיפות בעייתים? האם כדאי להתרחק מפוליסות החיסכון של חברות הביטוח ובתי ההשקעות או שמדובר במכשיר השקעה מצויין? לקריאה נוספת

בין קרן נאמנות לפוליסת חיסכון

קרן נאמנות פוליסת חיסכון
דמי ניהול תלוי בקרן עד 2%
שיעור הוספה קיים אין
דמי נאמנות קיים אין
דמי משמורת קיים אין
מס רווחי הון בכל שינוי בסוף תקופה

דמי הניהול בפוליסת החיסכון הם עד 2% בשנה, במרבית המקרים תשלמו פחות. כפי שראינו בקרנות הנאמנות דמי הניהול משתנים בהתאם למנהל הקרן ויכולים לנוע בין 0.25% ועד כמעט 4% בשנה.

בנוסף חשוב לציין כי בעולם קרנות הנאמנות קיים מגוון רחב יותר של מסלולי השקעה בעוד שבקרב פוליסות החיסכון יש מבחר של כ- 9 מסלולים בכל גוף.

למה לא שמענו על פוליסות החיסכון עד כה?

בניגוד לשוק קרנות הנאמנות שמונה כ- 250 מליארד שקלים, בפוליסות החיסכון נמצא כמה מיליארדים בודדים. בניגוד לקרנות שמשווקות על ידי היועצים בבנקים הפוליסות הפיננסיות משווקות על ידי סוכני הביטוח ולכן אינן נפוצות בכל בית בישראל. בתקופה האחרונה חלה התעוררות בתחום. אפשר למצוא את הפוליסות הפיננסיות בכל חברות הביטוח כאשר רק לאחרונה השיק גם בית ההשקעות פסגות את פוליסת החיסכון שלו בשם חיסכון מנוהל. פסגות הוא הגוף המנהל השני בגודלו בישראל של קרנות נאמנות וסביר להניח שכניסה שלו לתחום פוליסות החיסכון תוביל לצמיחה אדירה גם בשוק זה.

למרות היחס בין פוליסות החיסכון לקרנות הנאמנות יש מי שחושש מזליגת הכספים מקרנות הנאמנות המשווקות בבנקים לעבר הפוליסות שמשווקים סוכני הביטוח. ברשות לניירות ערך מבקשים לבטל את היתרון הייחודי של פוליסות החיסכון. על פי המתווה שנבחן, תבוטל אפשרות מעבר בין מסלולי השקעה ללא אירוע מס. (כלכליסט).

רשימת החברות שמנהלות פוליסות חיסכון

שם הגוף שם התכנית
הכשרה בסט אינווסט
הראל מגוון
הפניקס  אקסלנס אינווסט
כלל  חיסכון פיננסי
מגדל  קשת
מנורה טופ פייננס
פסגות חיסכון מנוהל

עד שהלוביסטים של הבנקים יצליחו להרוג את פוליסות החיסכון, כדאי מאוד שתבחנו האם זה המוצר המתאים גם לכם.

מה הבדל בין קופת הגמל להשקעה לבין פוליסת החיסכון?

קופת הגמל להשקעה היא מוצר חיסכון חצי פנסיוני שנולד בשנת 2016, החיסכון בקופת הגמל להשקעה מאפשר לחוסכים להפקיד כספים בצורה חד פעמית או שוטפת, כאשר את הכספים ניתן למשוך בכל שלב בכפוף למס רווח הון. ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה בקופה בכל שלב כאשר מעבר הכספים אינו כרוך במס, בצורה הדומה להעברת הכספים בפוליסת החיסכון.

אך כאן נגמרים ההבדלים בין פוליסת החיסכון לקופת הגמל להשקעה.

מה היתרונות של קופת הגמל להשקעה על פני פוליסת החיסכון?

כאמור הן בקופת הגמל להשקעה והן בפוליסת החיסכון ניתן להעביר את הכספים ממסלול למסלול מבלי לשלם מס בקופת הגמל להשקעה ניתן להעביר את הכספים גם בין חברות הביטוח ובתי ההשקעות ובכך לשפר את התנאים. החל מגיל 60 נוכל למשוך את הכספים מקופת הגמל להשקעה הן כסכום חד פעמי החייב במס או כקצבה חודשית הפטורה ממס בניגוד לפוליסת הפרט שאותה לא ניתן להעביר לקרן פנסיה או לביטוח המנהלים לצורך קבלת הקצבה.

יתרון נוסף הקיים בחלק מהחברות המנהלות קופת גמל להשקעה היא האפשרות לקבל הלוואה בתנאים הדומים להלוואה מקרן השתלמות.

>>>קופת הגמל להשקעה אפיק החיסכון החדש שלך

מה היתרונות של פוליסת החיסכון על פני קופת הגמל להשקעה?

השקעה בקופת גמל להשקעה מוגבלת בתקרה, בשנת 2018 התקרה עומדת על 70,281 ש"ח. במידה ויש ברשותכם סכום גבוה יותר תאלצו לפזר אותו בין מספר חשבונות על שם כל אחד מהילדים. בפוליסת החיסכון ניתן לפתוח חשבון אחד ולהפקיד אליו כספים ללא הגבלה.

יתרון נוסף של פוליסת החיסכון הוא באפיקי ההשקעה, פוליסות החיסכון קיימות כבר כמה שנים וכחלק ממדיניות חברות הביטוח הפוליסות משקיעות גם בנכסים לא סחירים המקנים להם יציבות וגיוון בהשקעות.

קופת גמל להשקעה

סעיף 125ד – הסעיף הסמוי ששווה אלפי שקלים בשנה

היתרון הגדול ביותר של פוליסת החיסכון על פני קופת הגמל להשקעה הוא האפשרות לנצל הטבת מס בהתאם לסעיף 125ד לתקנות מס הכנסה. הטבה זו מקנה לחוסכים מעל לגיל 70 הטבת מס רווח הון של אלפי שקלים בשנה.

במסגרת הטבה זו ניתן ניכוי ממס על הכנסות מריבית בגין פיקדון בתכנית חיסכון. הטבה זו ניתנת לחוסכים, במידה וביום 1.1.2003 מלאו לאחד מבני הזוג 55, וכן שבשנת המס הרלוונטית הגיע אחד מבני הזוג לגיל פרישת חובה. סכום הניכוי הוא 13,320 ₪ (נכון לשנת המס 2017) אם אחד מבני הזוג כאמור הגיע לגיל פרישת חובה, או 16,320 ₪ אם שני בני הזוג הגיעו לגיל פרישת חובה – ובתנאי שביום 1.1.2003 מלאו לשני בני הזוג 55 שנה.

כדי לנצל את הטבת המס הזאת בפוליסת חיסכון מבצעים מידי שנה מכירה רעיונית של ניירות הפוליסה

האם ניתן להפקיד בפוליסת חיסכון בהתאם לתיקון 190?

לא. הן בקופת הגמל להשקעה והן בפוליסת החיסכון לא ניתן לבצע הפקדות במסגרת תיקון 190 מכיוון ומדובר במוצרים לא פנסיונים. במידה ואתה מעוניין להפקיד במסגרת תיקון 190 ניתן לעשות זאת בקופת גמל, בפוליסת ביטוח או בקרן פנסיה.

>>>מה זה תיקון 190 ומה יתרונות ההשקעה במוצר.

בשורה התחתונה

פוליסת חיסכון היא מכשיר חיסכון נוסף שעל החוסך הישראלי להכיר לצד החיסכון בקופת הגמל להשקעה וקרנות הנאמנות. פוליסת החיסכון מאפשרת חשיפה לאפיקי השקעה, נכסים לא סחירים, שאינם קיימים היום במסגרת הבנקאית ומקנה הטבות מס לחוסכים מבוגרים שאינם קיימים בקופת הגמל להשקעה.

מה זה פוליסת חיסכון : אם אתם חוסכים אחרת, אתם כנראה מפסידים כסף by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

26 comments

 1. בלוג מדהים.
  כמו כל דבר טוב גם את זה יכחידו בקרוב נערי האוצר והלוביסטים. רק עניין של זמן.

 2. שלום נדב ,
  ציינת שאין עלויות נוספות מלבד דמי הניהול , בעניין פוליסת החסכון .
  מלבד עלויות הניהול בפוליסת החסכון – אין עלויות נוספות של "הוצאות ניהול השקעות" , כפי שקיימות בקרנות הפנסיה ובקופ"ג ? (כמדומני הן מוגבלות ל 0.25% שהם נוספים על דמי הניהול הרגילים)

  מבקש את תשובתך ,
  תודה

 3. היי נדב

  מצאתי את האתר שלך מאוד מועיל, תודה.
  רציתי לדעת מה קורה בפוליסות החסכון במידה וחברת הביטוח פשטה רגל או נקלעה לקשיים ?

  • בוקר טוב גולן,

   בדומה לבנקים, גם חברות ביטוח נדרשות לרתק הון בהתאם לדרישות הפיקוח. חשוב לזכור כי מדובר בתכנית חיסכון שניתנת למשיכה מיידית וניתן לעקוב אחריה בכל שלב ולא בהלוואה שאתה מעביר לחברת הביטוח ויש לך תחנות יציאה ספורות במהלך התקופה.

 4. שלום נדב
  יש נקודה מאוד מאוד חשובה שהתגלתה לי השבוע
  לא ניתן לקזז הפסדים בפוליסת חיסכון (אני בטופ פיננס מנורה)
  ואני לא היחידי
  וזה משנה את כל התמונה מבחינת כדאיות כלכלית… כי אם מפסידים ההפסד הוא כפול שלא ניתן לקזז הפסדים מרווחים במקומות אחרים כמו כל מוצר כלכלי אחר….
  http://www.hasolidit.com/kehila/threads/%D7%94%D7%97%D7%96%D7%A8-%D7%9E%D7%A1-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%A4%D7%A1%D7%93-%D7%91%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%A1%D7%AA-%D7%97%D7%99%D7%A1%D7%9B%D7%95%D7%9F-%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%98%D7%95%D7%A4-%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%A1.6274/

 5. נדב שלום,
  לגבי סעיף 125 ד.
  כידוע צריך לקיים את "1.1.2003 מלאו לאחד מבני הזוג 55" שפירושו כי ההטבה רלונטית רק למי שנולד לפני 1.1.1948.
  לפני כמה חודשים קראתי שיש דיבורים על שינוי. ראה הקישור.
  https://www.prisha.co.il/article/%D7%94%D7%98%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%A1-%D7%92%D7%9E%D7%9C%D7%90%D7%99/

  היום הייתי אצל פקיד השומה פ"ת בעניין אחר ושאלתי לגבי זה מאחר ואני יליד 9.1948
  תשובתו היתה כי אכן הורחב לכל ילדי 1948 !!
  ואפילו פיענח לי חידה על קבלת סכום נאה ממס הכנסה במהלך 2017 לאחר פדיון תכנית חיסכון. כלומר, הסתכל במחשבו והסביר לי שהכל אוטומטי, כלומר, הדבר רשום תחת שמי ולא הייתי אפילו צריך לבקש.
  חדשות נעימות לילידי 1948.

  • תיקון קטן:
   מה שכתבתי נכון לתכנית חיסכון בבנק. כלומר, הבנק ניכה מס במקור ואולם מס הכנסה ראה שאני יליד 1948 ולכן החזיר מה שהחזיר.
   לגבי פוליסת חיסכון כנראה צריך ליזום פניה למס הכנסה לאחר המכירה הרעיונית בסוף השנה.
   בהצלחה לילידי 1948.

 6. לידיעה בקופת גמל להשקעה לא ניתן לנייד כספים מקיפה לקופה

 7. המחיר של דמי ניהול הגבוהים יותר בפוליסת חיסכון והעדר חופש ניהול השקעות כמו בקרנות נאמנות לטעמי מייתר את המוצר הנ"ל. הנזק המצטבר של דמי הניהול הגבוהים בפוליסת חיסכון פוגעים קשות בתשואת הקרן. הדמי ניהול בקרן נאמנות יכולה לנוע בין 0% למה שלא יהיה בהתאם לבחירתך. אם תלך על קרנות של וואנגארד לדוגמא בדמי ניהול אפסיים יהיה לך הרבה יותר כסף בניקוי דמי ניהול ביחס לפוליסת חיסכון. בנוסף אם אתה עובד באסטרטגית קנה והחזק אתה יוצר באופן אפקטיבי דחיית מס עד סוף התקופה פרט למיסי דיוידנדים שגם הפוליסות בהשקה בארה"ב משלמים. יתרון נוסף של קרן נאמנות זה אפשרות להגיע לפיזור רב יותר מהקיים בהיצע של פוליסות חיסכון.
  יתר על כן הקרנות של וואנגרד לדוג' השיגו תשואה גבוהה יותר מפוליסות חיסכון באופן משמעותי.
  על כן היתרונות של פוליסת חיסכון לא תמיד מתקזזות עם החסרונות שלהם ויש לקחת זאת בחשבון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: