דף הבית / סוגיות מיסוי בביטוח פנסיוני / 6 דברים שאתה חייב לדעת על טופס 161א ומשיכת כספי פיצויים

6 דברים שאתה חייב לדעת על טופס 161א ומשיכת כספי פיצויים

המאמר עוסק בטופס 161א והשפעות שלו על משיכת כספי הפיצויים של העובד. לרשות המעסיקים עומד מדריך למילוי טופס 161.

1. קיבלתי טופס 161א מהמעסיק, אני חייב למלא אותו?

חובה למלא טופס 161א בסיום עבודה. ובמידה ולא קיבלת עדיין את הטופס ניתן להוריד אותו מאתר רשות המיסים – טופס 161א להורדה. לאחר שתסיים למלא את הטופס עליך להחזיר אותו למעסיק כדי שיוכל לחשב את המס בטופס 161.

במידה ולא תמלא את טופס 161א המעסיק לא יוכל לחשב את הפטור המגיע לך על כספי הפיצוים ותהייה חייב לגשת למס הכנסה.

שים לב, במידה וסיימת לעבוד אחרי ינואר 2017 ולא תמלא טופס 161א, מס הכנסה יניח שאתה לא מעוניין למשוך את הפיצויים ובחרת לבצע רצף קצבה.

>>>>המדריך המלא למילוי טופס 161א לעובד

2. האם אני חייב למלא טופס 161א, גם אם אני לא מתכנן למשוך את כספי הפיצויים?

באמצעות טופס 161א אתה מנחה את מס הכנסה מה ברצונך לעשות עם כספי הפיצויים. פורשים לפני ינואר 2017 שלא מילאו טופס 161א, מס הכנסה "מניח" כאילו בחרו למשוך את כספי הפיצויים בסיום העבודה.

פורשים לאחר ינואר 2017, מס הכנסה רואה כאילו בחרו לבצע רצף קצבה על כספי הפיצויים.

3. אני כרגע לא מתכנן למשוך כספי פיצויים. מה אני צריך לעשות?

יש לך שתי אפשרויות, האחת ליעד את הכספים לרצף פיצויים והאפשרות השנייה ליעד את הכספים לרצף קצבה.

>>>>רוצים לדעת מה ההבדל בין רצף קצבה לרצף פיצויים?

את הבחירה מבצעים באמצעות סעיף 5 בטופס 161א

טופס 161א סעיף 5

4. האם משיכת כספי פיצויים חייבת במס?

במידה ואתה זכאי לפיצויים בגובה "משכורת לכל שנת עבודה", הפיצויים יהיו פטורים ממס.

אך, משיכת כספי פיצויים שעולה על התקרה, משכורת לכל שנת עבודה, חייבת במס. מס הכנסה קבע תקרה למשיכת פיצויים, בשנת 2019 תקרת הפיצויים עומדת על 12,380 שקלים עבור כל שנת עבודה במידה והרווחת מעבר לתקרה זו כספי הפיצויים שלך חייבים במס.

לאחרונה, תוקן כי במידה והשכר שלך נמוך מתקרת הפיצויים הפטורה, וכספי הפיצויים שמגיעים לך גבוהים ממשכורת עבור כל שנת עבודה אתה יכל לקבל פטור נוסף.

לדוגמא עובד שהרוויח 5,000 שקלים בחודש במשך שנתיים וכספי הפיצויים שלו עומדים על 12,000 שקלים.

זכאות לפיצויים שנה ראשונה5,000 ש"ח
זכאות לפיצויים שנה שנייה5,000 ש"ח
סה"כ הפיצויים שעומדים לרשות העובד12,000 ש"ח

למרות שהעובד זכאי לכספי פיצויים בגובה של 10,000 שקלים באפשרותו לקבל את סכום הפיצויים המלא, 12,000 שקלים בפטור ממס.

כיצד תמשוך את כספי הפיצויים בפטור נוסף ממס?

כדי לקבל את הפטור, עליך לסמן את סעיפים 1 ו 2 בטופס 161א ולהגיש את הטופס למעסיק.

טופס 161א חלק ד1

חשוב לזכור ! משיכת כספי פיצויים מקטינה את החיסכון לפרישה ותפגע בפטור ממס על פנסיית הזקנה.

5. במידה ואני חושב למשוך היום חלק מהפיצויים, מה עלי לעשות?

אתה יכל למשוך היום חלק מכספי הפיצויים ואת היתרה ליעד לרצף קצבה. באמצעות סעיף 5.2 בטופס 161א

טופס 161א סעיף 5


בעתיד תוכל לבצע חרטה מרצף קצבה בכל שלב ולמשוך את יתרת הפיצויים. רק חשוב לזכור כי ניצול הפטור על כספי הפיצויים היום יקטין את הפטור ממס אותו תוכל לקבל בפרישה.

6. אני לא מעוניין למשוך כיום את הכספים ובעתיד השכר שלי צפוי לעלות. מה עלי לעשות?

באפשרותך לבחור ברצף קצבה או ברצף פיצויים. במידה ובחרת באפשרות של רצף פיצויים. על ידי בחירה באפשרות 5.1 בטופס. חשוב שתדע כי עליך למצוא מעסיק חדש תוך תקופה של שנה. בעתיד תקופת הוותק לחישוב תקרת הפיצויים תיקח בחשבון את כל תקופות רצף הפיצויים שעשית וכך במידה והשכר שלך היום נמוך מהתקרה ובעתיד יהיה גבוה יותר מתקרת הפיצויים תוכל לקבל את הפיצויים בפטור ממס.

6 דברים שאתה חייב לדעת על טופס 161א ומשיכת כספי פיצויים by
Product
טופס 161א
Reviewed by

on 17 בינואר 2019
Rating
Summary
קיבלתי טופס 161א מהמעסיק, אני חייב למלא אותו? האם אני צריך למלא את הטופס גם אם אני לא מתכנן למשוך פיצויים?

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

80 comments

 1. גיא עבודי

  הכל טוב ויפה, רק שלדעתי חשוב מאוד לציין בפני הקוראים שבמידה וכספי הפיצויים נחסכו בקופת גמל, אז למעשה יש להם אופציה נוספת ומאוד מאוד מאוד חשובה: בהתאם להוראות תיקון 190 יכול החוסך להעביר את כספי הפיצויים לקופת גמל אישית על שמו, שתהיה נזילה למשיכה בכל עת! ותחוייב רק במס רווחי הון בעת המשיכה בעתיד. זאת אומרת האוצר מאפשר לחוסך להמשיך להנות מרמת תשואות מכובדת שמציעה קופת הגמל לחוסכיה, ולדעת שבכל עת יוכלו למשוך הונית את הסכום (וכל זאת מבלי להיכנס לעובדה שניתן גם לקבל מהכסף הזה קצבה פטורה ממס החל מגיל 60!).

  • ביג לייק !!!
   ונתת לי רעיון לפוסט עתידי

   • גיא עבודי

    מעולה 🙂 ובלי (או עם) קשר, מקווה שאתה מבין שאתה עושה עבודה מדהימה. אומנם רובנו כאן לא מגיבים אבל באמת שאני אישית למדתי המון מהטורים, הכתבות והעדכונים שלך כאן. ההשקעה שלך ראויה לציון – בעיקר כי היא נכתבת ומנוסחת בצורה מאוד קריאה (ואני מכיר במסגרת עבודתי עד כמה זה אתגר לא פשוט) ואף מוצגת בדרכים מאוד מעניינות. תודה!

   • לא הבנתי.
    האם זה אומר שכל הפיצויים שחסכנו בקרן הפנסיה ויועדו לקצבה כרצף קצבה ניתנים להעברה לקופת גמל לפי סעיף 190. ואז נוכל למשוך אותם כקצבה פטורה ?

    • לא, כספי פיצויים שאתה מעביר במסגרת תיקון 190 הוא כספי פיצויים שנעשתה עליהם התחשבנות מס.
     כספי פיצויים שנעשה עליהם רצף קצבה עשויים להיות חייבים במס כחלק מהקצבה בהתאם לגובה הקצבה אליה תגיע בגיל פרישה.

   • הי
    מה עושים במקרה ולעולם לא הוצאתי פיצויים אבל גם לא הקפדתי על העברת טפסים למס הכנסה
    מה יקרה בפרישה?

   • ברגע שאני מעביר אותם לקופ"ג זה לפי תיקון 190 זה שווה ערך מבחינת מיבוי כאילו ביצעתי פדיון והפקדה מחדש ואז בעצם דפקתי את הפטור על הקצבה בדיוק באותה מידה שביצעתי פדיון רגיל אלי לעו"ש?

 2. שלום נדב,

  רציתי לשאול מה קורה אם פוטרתי מהעבודה והמעסיק לא נתן לי למלא 161א והעביר מיוזמתו את ה 2.33% של הפיצויים לחשבון הבנק שלי. את החלק של ה 6% עדיין לא משכתי.

  מאז עברה כמעט שנה ורק לאחרונה שמעתי על האופציה של רצף פיצויים. אני רוצה להספיק לעשות את הרצף לפני שתחלוף שנה, אך האם העובדה שה- 2.33 הועברו לחשבוני חוסמת בפני את האופציה ?

  ומה אוכל לעשות כדי לממש את זכותי בביצוע רצף הפיצויים שכן המעסיק לא יידע אותי על זה ובלי לשאול אותי העביר את השלמת הפיצויים שהיתה אצלו לחשבון הבנק שלי?

  תודה ושנה טובה,
  שמחה

  • בוקר טוב,

   בעיקרון צריך להגיש טופס 161א תוך שלושה חודשים מסיום העבודה. תנסי לגשת לנציבות מס הכנסה ולדבר על ליבם ולהחזיר את המצב לקדמותו.

   • אני מעל גיל 60 ורציתי לשאול עם אני רוצה למשוך את הפנסיה שלי ואת התגמולים. לוקחים לי מס או איך זה הולך אשמח לקבל תשובה תודה מראש

 3. היי נדב
  במידה ואני מתפארת לאחר 3 שנות עבודה אצל מעסיק,האם אני זכאית לקבל את קרן הפיצויים/חלקה ?

  • שלום מאי,

   את זכאית שכספי הפיצויים שהופקדו בקרן ישארו שם עד לגיל פרישה. כדי למשוך את כספי הפיצויים את חייבת לקבל אישור מהמעסיק.

 4. מאן דהוא

  עד כמה זמן ממועד העזיבה אפשר לבקש רצף קצבה או רצף פיצויים מפקיד השומה מבלי להכנס לבעיות בהנחה שלא עשיתי את זה בתוך שלושה חודשים מהעזיבה.

 5. שלום רב,

  מה קורה במצב שעובד בקש פטור על פצויי פטורים וקבל על כך אישור מפקיד שומה. בנוסף קבל אישור על פצויים חייבים ופריסת המס שלהם. בפועל , העובד לא משך את הסכומים אלא השאיר אותם בקרן הפנסיה. (רק השלמה של המעסיק אז הוא קבל בפטור). היום הוא בן 60 ופורש עקב מצב בריאותי לא טוב. מה דין הכספים עליהם בוצעה התחשבנות בעבר ולמעשה לא נמשכו? האם הכספים הפטורים מקטינים את הפטור לקצבה ב 1.35? מה דין הפצויים החיבים והרווחים בגינם? תודה רבה

  • הקופה תפעל לפי האישור שתקבל ממס הכנסה. ההגיון אומר שכספי פיצויים שבוצעה עבורם התחשבנות יהיו פטורים ממס למעט הרווח. בנוסף כספי הפיצויים שימשכו יקטינו את הפטור על הקצבה.

   • תודה רבה. העובד בחר לקבל פנסיה חודשית מסך הכספים שעומדים לרשותו בקופה. גם מאלה שבוצעה עליהם התחשבנות בעבר והתקבל עליהם אישור פטור ממס הכנסה. באישור היתרות של העובד רשומים הסכומים הנ"ל כ"פצויים פטורים". הם מהווים 18% מסך הצבירה שלו. האם ניתן לפנות למס הכנסה בבקשה שיתנו אישור על קצבה מוכרת של 18% מהקצבה.זה רלונטי מאד כיון שהעובד בן 60 ובחר לקבל קצבה החל מהיום, וקצבה מוכרת פטורה כבר מגיל 60. תודה מראש.

    • כדי שכספי פיצויים יחשבו לצורך קצבה מוכרת הם צריכים לעבור לחשבון חדש, לפי ההגדרה הזאת: סעיף 23(א)(2א)

     העברה של כספים ממרכיב הפיצויים בקופת גמל לקצבה שאינה קופת גמל מרכזית לקצבה או מקופת גמל אישית לפיצויים, לחשבון חדש בקופת גמל לקצבה שאינה קרן פנסיה או קופת גמל מרכזית לקצבה על שמו של העמית, שלא יהיה ניתן להפקיד אליו תשלומי כספים נוספים, וזאת לאחר שנוכה מהסכום האמור מס בהתאם להוראות סעיף 164

     האם כספי הפיצויים שאת מתארת עונים להגדרה זאת?

 6. לפי מה שמראה טופס היתרות של הקופה (מגדל) עושה רושם שהסכום שרשום תחת "פצויים פטורים" הוא הסכום עליו בקשו פטור ב 2008 כולל רווחים שנצברו עליו. הכספים שהופקדו בהמשך רשומים תחת פוליסה אחרת. האם זה יספיק לצורך בקשה לקבלת פטור על קצבה מוכרת? תודה רבה

 7. תודה רבה.
  לכאורה, העובד היה צריך לבקש ב2008 שהכספים שבוצעה עליהם התחשבנות וקבלו פטוור ייסגרו לקופה חדשה?

 8. שלום, ברצוני לשאול: במידה ואני צריכה שמעסיק שסיימתי לעבוד אצלו פני 10 שנים ייתן לי אישורים כגון סיום עבודה/שחרור כספי פיצויים/טופס 161 עבור תקופת עבודתי (שנתן או לא נתן לי בעבר). האם הוא יכול לסרב בטענה שעברו מידי הרבה שנים? או שמעסיקים מנפיקים אישורים כאלה ללא קשר לזמן שחלף? האם אני יכולה להפסיד כספים בקופת הפנסיה שלי בגלל חוסר באישור ישן מהמעסיק?

  • שלום עדי,

   ניתן לקבל מכתב סיום עבודה גם כעבור 10 שנים מסיום העבודה, בדרך כלל במקום טופס 161 פונים למס הכנסה עם אישור צבירה עדכני מהקרן לקבלת אישור מס.

   • תודה על התשובה המהירה.
    מה לגבי מכתב שיחרור כספי פיצויים? כשהעבודה הופסקה ביוזמת המעסיק, האם מעסיקים נותנים אותו גם 10 שנים לאחר סיום העבודה או מנסים להתנער?

    • כן, במרבית המקרים אין בעיה לקבל את האישורים. במקרים אחרים לקרנות הפנסיה יש כל מיני נהלים לחתימה על הצהרה וכד'

     • תודה רבה נדב על התשובות.
      כשאני חושבת על זה אולי אני גם צריכה מכתבי שיחרור לקופות הגמל וקרן ההשתלמות ?(אני מורה)
      האם צריך מכתבי שיחרור כאלה? אם כן- האם חובה בכל מקרה או שאם אשאיר עד גיל מסויים לצורך מסויים אהיה פטורה ממכתבים אלה. סליחה על הבורות .אודה לך אם תעשה לי סדר. אני רוצה לוודא שהכסף שהופקד על שמי לא יאבד בגלל חוסר המכתבים מהמעביד לפני 10 שנים. שמח להתייחסות גם לקופות הגמל וגם לקרן ההשתלמות. תודה מראש!!!

      • לקרן השתלמות אין צורך במכתב שחרור. במידה ויש לך כספי פיצויים בקופת הגמל , צריך לקבל מכתב שחרור מהמעסיק.
       במידה ואין כספי פיצויים, מספיק לקחת מכתב סיום עבודה.

       • שוב תודה על התשובה המהירה. כספי הפיצויים שלי הם בקרן הפנסיה. שאלתי לגבי הפרשות אחרות לגמל, שאינן כספי פיצויים עד כמה שידוע לי- עבורם איני צריכה מכתב שחרור? האם רק לפיצויים צריך מכתב שחרור? להפרשות אחרות לא?
        בנוסף-נראה לי שלא שמרתי מכתב סיום עבודה מלפני 10 שנים. האם עלי להשיג חדש כעת? לשם מה?
        שוב תודה!!!

      • שלום נדב,עבדתי בחברה שהתפרקה קיבלנו כבר כסף מביטוח לאומי (לאחר הפירוק)רק שלא היה בידי טופס 161 בהיעדר רואה חשבון ולכן מס הכנסה גבה ממני תשלום על הפיצויים שהופרשו מביטוח לאומי כרגע העניין בטיפול מתמשך אצלם ועדיין לא קיבלתי את המס בחזרה האם יש סיכוי שאקבל בכלל? תודה מראש

 9. מה המסמכים איתם צריך לגשת לפקיד שומה כשמעוניינים ברצף קצבה בעת עזיבת עבודה?

 10. נדב שלום ,
  אני כבר גמלאי , וכעת לצורך הגשת טופס לקיבוע זכויות ( 161 ד' ) , מס הכנסה דורש ממני טפסי 161
  בגין 32 שנים קודמות …
  אין לי עותקים . כיצד ניתן להשיג ?
  מה אפשר לדעתך לעשות ?
  תודה ,
  צבי קה

 11. נדב, שלום
  תודה על המאמרים!
  פוטרתי מעבודתי לאחר ארבע שנות עבודה ואני עומדת להפוך להיות עצמאית. כשכירה הופרשו לי פיצויים לפי סעיף 14. אני זקוקה לחלק מכספי הפיצויים (כשליש) על מנת להקים את העסק החדש.
  מה כדאי לי לעשות במקרה הזה? האם לא כדאי למשוך את כספי הפיצויים מכיוון שזה יפגע לי בפנסיה?
  למעשה תכננתי למשוך את כל כספי הפיצויים ולשמור אותם "בצד" למקרה שחלילה יהיו חודשים ללא הכנסה (ואז אין מאיפה לשלם את המשכנתא…), אבל לאחר קריאת המאמרים באתר שלך אני מסיקה שזה לא כדאי.
  תוכל בבקשה להמליץ לי על הדרך הנכונה?

 12. היי נדב,
  עזבתי את עבודתי ביוני 2016 וישר התחלתי בעבודה חדשה. קיבלתי טופס 161 א מהמעסיק אך לא התייחסתי אליו ושמתי אותו בצד. כעת אני זקוקה לכסף. מה השלבים שעליי לעשות?

  • כדי למשוך את הכספים עלייך לפנות לקופה עם טופס 161 ואישור על שחרור כספים. בגלל שעברה כבר שנת מס כדאי לפנות למס הכנסה עם טופס 161 ואישור מהקופה על גובה כספי הפיצויים שנצברו לך בקופה.

 13. נדב שלום!
  אמא שלי עבדה בחברת ניקיון במשך 7 שנים אחרונות ולאחרונה יצאה לפנסיה. היא רוצה למשוך את כל הפיצויים שלה. אני ממלאה עבורה טופס 161א, וככה נתקלתי גם בכתבות שלך.
  תוכל בבקשה להסביר לי לגבי המס על הפיצויים? המשכורת האחרונה שלה הייתה 4100 ש"ח. עבדה סה"כ 7 שנים בחברה. האם כדאי לה למשוך את הכל? האם אפשר לקבל פטור ממס?
  כמו כן, איך אני מבררת לה מי המשלם של הפיצויים? חברת ביטול או החהברה שהעסיקה אותה?
  תודה רבה מראש!

  • בוקר טוב אלה,

   חשוב לזכור כי כספי הפיצויים מהווים חלק מרכזי מקצבת הזקנה של אמא שלך. משיכת הפיצויים תקטין את פנסיית הזקנה. במידה והשכר שלה היה 4100 שקלים. הפיצויים לא יהיו חייבים במס.
   כדי לראות איפה הפיצויים נמצאים אפשר לראות בטופס 161, שם יש הבחנה בין הפיצויים שנמצאים בחברת הביטוח לבין הפיצויים שנמצאים אצל המעסיק.

 14. שלום נדב,

  פניתי לפקיד השומה על פי תיקון 190 (יצאתי לפנסיה לא מכבר) וקיבלתי אישורים למשיכת פיצויים
  פטורים ממס, כשביקשתי לממש את משיכת הפיצויים הודיעו לי בחברה בה מופקדים כספיי כי יש הפרש
  של 1000 שקל בין האישור של פקיד השומה לבין סכום הפיצויים ולכן הוא יחויב במיסוי של 48% או לחילופין
  עלי לבקש תיקון מפקיד השומה. בשום פנים לא הסכימו שם לאפשר לי משיכה של חלק הפיצויים עליו קיבלתי אישור. האם זה החוק? להבהרת העיניין, הפיצויים עומדים על סכום של שני עשרות אלפים בלבד.

  תודה מראש
  דובי

 15. שלום נדב,

  אני בן 40 ופוטרתי מעבודתי. הבנתי שאני יכול לבחור אם למשוך את הפיצויים הפטורים ממס עכשיו או להשאיר אותם לקצבה.
  שאלתי היא אם אני מייעד את הפיצויים לקיצבה, האם אני אוכל למשוך אך ורק את הפיצויים הפטורים ממס גם בעתיד ( נניח בעוד שנה או 10 שנים )?
  האם הם עדיין יהיו פטורים ממס?
  האם אהיה חייב למשוך את כל הפיצויים ( החלק שפטור ממס והחלק שלא פטור ממס ) או שאוכל למשוך רק את החלק שפטור ממס?

  תודה
  אלי

 16. נדב שלום,
  רציתי לשאול אותך אם כדאי לי להחתים את המעסיקים שלי על סעיף 14
  אני עובד במספר מקומות עבודה והשכר שלי קבוע כך שאין סיכוי שאחד מהמעסיקים יגדיל לי את המשרה ולא את השכר.
  אצלי הסבירות להתפטרות מעבודה היא הרבה יותר גבוהה מפיטורין
  אני חושש שבאיזה שהוא שלב ארצה להתפטר והמעסיק לא יתן פיצויים
  1.האם עדיף לי להחתים את המעסיקים שלי על סעיף 14?
  2.אם לא החתמתי את המעסיקים על סעיף 14 והתפטרתי הם יכולים למשוך בחזרה את הפיצויים אליהם ?
  3.אם החתמתי את המעסיקים על סעיך 14 הם יכולים בכל זאת לא לתת לי מכתב שחרור כספי פיצויים ?

  תודה מראש

  • ערב טוב חוסן,

   נתחיל מהסוף, חתימה על סעיף 14 לא אומרת שאתה זכאי לקבל את כספי הפיצויים בסיום עבודה היא אומרת שכספי הפיצויים הם חלק מחיסכון הפנסיוני שלך.
   נעבור לסעיף 2, כיום גם במידה ולא חתמת על סעיף 14 היכולת של המעסיק למשוך את כספי הפיצויים מאוד מוגבלת.
   ונעבור לסעיף 1, במידה והתחלת לעבוד אחרי שנת 2008 והמעסיק מפקיד לך לפיצויים 6% מהשכר, סביר להניח שחל עליך סעיף 14 מתוקף צו ההרחבה לפנסיית חובה.

 17. נדב,

  תודה על האתר המצוין ויותר מכך, על התתיחסות האישית לכל אחד בתגובות.

  שאלה – פוטרתי לאחרונה, יש לי כספי פיצויים:
  א. בביטוח מנהלים שחלקים הוניים וחלקם קצבתיים
  ב. בקרן פנסיה (קצבתיים כמובן)
  ג. אני זכאי להשלמת פיצויים מהמעביד (שייחשבו הוניים כמובן)

  האם ניתן לנייד את החלק ההוני שבביטוח המנהלים לקופת גמל כלשהי כך שייחשבו קצבתיים?
  האם ניתן להפקיד לקופ"ג שכזו גם את השלמת הפיצויים מהמעביד?

  (המטרה היא לא להשתמש בפטור על כספי פיצויים ו"לשמור" אותו לכספי הקצבה המוכרת/מזכה וכמובן לא לשלם כעת מס על הפיצויים).

  בהנחה שזה אפשרי – איזו סוג קופה צריך לבחור?
  והאם ניתן להתחרט מהחלטה כזו?

  המון תודה,
  צביקה

  • השלמת פיצויים עד ה- 8.33 תחשב לרצף קצבה, פיצויים מוגדלים מעבר ל- 8.33 כבר לא יחשבו לרצף קצבה.
   כספים הוניים שהופקדו בקופת גמל עד 2008 ותבחר לנייד נניח לקרן פנסיה יאבדו את ההוניות שלהם.
   אתה יכל לבחור ברצף קצבה על כספי הקצבה או רצף פיצויים על כספים הונים ו/כספים בקצבה, משני המהלכים ניתן להתחרט (פרטתי באתר את שתי האפשרויות.

   • במידה ונשארתי עם הבחירה האוטומטית של רצף לקצבה, כיצד עלי לקבל את חלק השלמת פיצויים מהמעביד? האם זה דורש "ניצול" של פטור פיצויים? האם לחלופין עלי לשלם מס על כך ושבטופס 161 לא יופיע פטור פיצויים ?

    תודה רבה

 18. שלום רב,
  אני בת 47. יש לי כספי פיצויים בקופ"ג ממקומות שעזבתי ב- 2005 ו- 2006, אולם לא בוצע רצף קיצבה או פיצויים עבורם. במקביל הופקדו כספי פיצויים גם בביטוח מנהלים/פנסיה.
  כמו כן, משכתי חלק מכספי הפיצויים הפטורים – כאלו שלא הופקדו ע"י המעסיק.
  לפי מה שחישבתי, יתרת הפיצויים בקופ"ג במועד העזיבה היתה במסגרת הפטור הנותר.
  -האם ניתן יהיה להגדיר מול פקיד שומה שהפיצויים הנ"ל פטורים?
  -האם ניתן להשאיר אותם כפי שהם ולמשוך אותם בפרישה במסגרת במסגרת נוסחת השילוב וניצול הפטור?

  תודה רבה,
  נעמה

 19. פוטרתי לפני זמן מעבודה, ואני רוצה לפדות פיצויים פטורים ממס.
  הפיצויים בביטוח מנהלים.
  יש לי טופס 161, וכן טופס פיטורין.
  הלכתי למס הכנסה – יש לי אישור לפיצויים הפטורים ממס.
  כן, שלחתי את כל הנ"ל + צילום צ'ק + צילום ת.ז + טופס בקשה לקבלת פיצויים.
  אגב, בחוזה עבודה יש לי סעיף 14 (שגם אם אני מתפטר אני זכאי לפיצויים. זה לא המקרה, כיוון שפוטרתי).

  מסתבר שהכל, אך חברת הביטוח דורשת בתוקף טופס לאישור שלמעסיק אין התנגדות לפדיון הפיצויים (זה טופס חסר).
  היה ידוע לחברת הביטוח מלפני למעלה מחודש על החוסר בטופס, אך אף גורם, גם לא הסוכן יידעו אותי בנדון (ידעתי בדיעבד, כיוון שדרשתי את הכספים לאחר הרבה זמן).

  בכל מקרה, יש בעיה, שהחברה פשטה את הרגל, ואין ממש עם מי לדבר, ונראה שכל הכספים, כולל פיצויי פיטורין (יש גם כספים מעבודות קודמות כיוון שהמשכתי באותו הביטוח) ואני לא ממש יודע מה לעשות ע"מ לשחרר את הפיצויים.

  כן, האם אני צריך את הטופס מכל המעסיקים הקודמים שהפרישו לאותה הקופה, שאין להם התנגדות שאפדה את הכספים הצבורים.

  נראה לי תמוה הדרישה, ולא ברור אם הדרישה היא חוקית, והאם יש פה הלנת שכר (למרות שדרשתי באיחור, מרגע הדרישה כבר עבר למעלה מחודש בשל משהו שלא ברור בעליל).
  נראה לי שעד שאקבל את הפיצויים, יעבור שנה (בהתחלה המליצו לי לא לפדות אותם, אך מאחר ולא היו תשובות ברורות מה יהיה עם כספי הפיצויים בעתיד, שנראה שלא אקבל בבת אחת, אלא בפריסה של תשלומיי הפנסיה, הבנתי שאין ערך מוסף להחזיק את הכסף, אך עד שקיבלתי תשובות מהימנות – עבר לא מעט זמן. כיום, זה כמעט שנה. בקשה יש. טפסים יש. למה מערימים קשיים בקבלת פיצויים).

  אודה להכוונה.
  תודה.

  • ערב טוב,

   כיום אין הנחיות אחידות למשיכת כספי פיצויים. כל חברה מגדירה את הנחיות לקבלת אישור משיכת פיצויים מהמעסיק טמה לעשות במידה והחברה נסגרה.
   יש חברות שמפנות לחתימה בנוכחות עורך דין, כדאי שתבחן האם קיימת אפשרות כזאת גם בחברת הביטוח שלך.

   • מבאס …
    אני לא יודע אם אשאיר כספים עד הפנסיה, ובגיל פרישה, שכבר לא יהיה לי כוחות להילחם יערימו לי קשיים נוראיים (ונראה שאני צריך מכל חברה שאני עובד, לדרוש שיחתמו שאין להם התנגדות וכו').

    אולי בשל כך שווה למשוך את כל הכסף במלואו, למרות המס הגבוה.
    מה אני צריך את הטרטור הזה.
    יש לי לא מעט כסף בצד, וכסף נוסף יכול לאפשר לי לקנות דירה נוספת.

 20. הי.
  סיימתי עבודה ב 2017. כל הפיצויים שלי היו פטורים. את מה שהופקד לקרן הפנסיה ייעדתי לקצבה (טופס 160 עבר לקרן הפנסיה), ואת השלמת המעסיק קבלתי בפטור ממס לעו"ש.

  כעת אני מעוניין למשוך חלק מהכספים שייעדתי לקצבה מהקופה. האם אני חייב ללכת לפקיד שומה לקבל אישור מחדש או שיש דרך אחרת?

 21. מאג'ד עלאוי

  היי
  סיימתי עבודה לפני כ 8 חודשים ומשכתי חלק מהפיצויים שהיו פטורים ממס, נשאר חלק שלא פטור מס, האם אני יכול למשוך את החלק השני כיום ללא מס מאחר ואני לא עבדתי ב 8 החודשים האירונים? ולמי לפנות?

  • משיכת כספים בפטור ממס בשל מיעוט הכנסות רלוונטית רק לעניין כספי תגמולים ולא לעניין כספי הפיצויים בקרן.

   פיצויים חייבים במס, יהיו חייבים במס גם בהמשך.

 22. שלום רב,

  התפטרתי לפני כחודש מעבודתי – האם אני חייבת במילוי טופס 161א? אינני מתכוונת לפדות את הפיצויים אלא להשאירם בקרן פנסיה.
  תודה

  • בוקר טוב,

   במידה וכל כספי הפיצויים שלך בקרן פנסיה וסכום הפיצויים שצברת נמוך מ- 360 אלף שקלים את לא חייבת למלא כיום טופס 161א

 23. שלום

  מה קורה אם בשני מקומות העבודה האחרונים לא זכור לי כי העברתי למס הכנסה טופס כזה – אבל הוא קיים אצלי האם ניתן לעשות משהו ? ומה יקרה אם לא ? (אחד לפני 2017 ואחד אחרי …)

  • ערב טוב ישראל,

   במידה ותבקש למשוך בעתיד את כספי הפיצויים מס הכנסה יראה כאילו ביקשת למשוך אותם כבר במועד סיום העבודה והכספים יהיו חייבים במס וריבית.
   במידה ומדובר בקופות לקצבה ותרצה למשוך את הכספים כקצבה חודשית לא צפויה להיות בעיה.

 24. שלו' נדב
  הפסקתי לעבוד לפני כ-2 שנים (בגיל צעיר – 30)וכבר משכתי את כספי הפיצויים, אך עדיין לא את כספי הפנסיה, מכיוון שהוא חייב במס במשיכה מוקדמת, (כ-35 %) לאחרונה שמעתי שזוג שהם משתכרים פחות משכר מינימום פטורים מהמס הנ"ל ע"י מילוי טופס לרשויות המס,האם זה נכון לגבי שאינני עובדת נכון להיום, ומה עלי לעשות.
  תודה מרובה
  ח. ס.

 25. נחמה שטיינהויז

  האם משיכת פיצויים בעת פרישה חייבת להיות תוך שנה מהפסקת העבודה כדי שיחול פטור?

 26. שלום,
  האם לצורך משיכת כספי תגמולים המיועדים לגיל פרישה , ( לא הפיצויים), יש צורך בטופס 161 מהמעסיק ? קיבלתי טופס 161 לצורך משיכת הפיצויים האם כדי למשוך גם את התגמולים צריך טופס נוסף

  תודה

 27. רונית אילוז

  היי נדב, אני בת 68+ עובדת בשביל הנשמה 4 ש "ש ומקבלת 300 ש"ח, עם חשבוןשפתחתי בשבילי לפני שנים בסך של 15000בכלל ביטוח…רוצה למשוך מה שמותר לי, למה לעזאזל מאלצים אדם בגילי לגשת פיסית למשרדי מס הכנסה כדי למסור טופס??? הרי ברור וידוע וקבוע בחוק שבגיל שלי אני פטורה ממס!!! למה לטרטר!!! יש דרך אחרת להגיש המסמכים? תודהההה

  • הי רונית,

   הקופה יכולה לאפשר לך למשוך בפטור ממס על סמך מיעוט הכנסות, את יכולה לקרוא על כך כאן. יתכן ולא תוכלי למשוך במכה אחת את כל הכסף. https://pensuni.com/?p=656
   כדי למשוך את כל הכסף עלייך יהיה לפנות למס הכנסה

 28. היי נדב
  האם לאחר שהתפטרתי מ2 עבודות במקביל, צריך לעשות תיאום מס גם לכספי הפיצויים?

  • הי מוטי,

   קיימת תקרה אחת עבור שני המעסיקים, התקרה לא יכולה לעלות בשנת 2019 על 12,380 שקלים.
   שים לב כי במידה ועבדת בשני מקומות עבודה במקביל המעסיק לא יוכל לחשב עבורך את הסכום הפטור ממס ותצטרך לעבור במס הכנסה
   (סעיף יא בטופס 161)

 29. היי נדב, קודם כל שאפוו על הפוסטים המדהימים כל פעם מחדש,מחכימים מאוד!!
  שאלה לגבי רצף פיצויים,האם בכל משיכה של כספי רצף פיצויים יש להביא חרטה מרצף פיצויים? או שרק מקרים שבהם "לא מתקיים הרצף" כגון עמית עשה רצף פיצויים ולא מצא מקום עבודה חדש בתוך שנה שיפריש לו פיצויים וכד',אודה להבהרת העניין.

 30. הי נדב ,
  בחיפוש בהר הכסף מצאתי שיש לי קופות בכמה חברות, בבדיקה בחברות הסתבר שיש לי סכומים קטנים מכל מיני מעסיקים אך במצטבר בפיצויים יוצא סכום מכובד.
  אני לא מועניינת לפנות למעסיקים לצורך קבלת טפסי 161 ואני לא רוצה לשלם 47% מס במשיכה . מה עלי לעשות ? איך פקיד השומה יחשב לי את המס על הפיצויים ?

  • ערב טוב,

   עלייך לנסות לפנות למס הכנסה עם אישורי צבירה עדכניים מקופות שברשותך. בנוסף לצרף תלושי שכר אחרונים מאותם מקומות עבודה.

 31. שלום,

  קיבלתי מהמעסיק טופס 161 שם הופיע שסך המענק המשולם נמצא בתוך הטווח של הפטור ממס לפי סעיף 9(7א) לפקודה. בנוסף קיבלתי גם מכתב שחרור כספים המופנה אל קרן הפנסיה (ההפקדות היו לפי סעיף 14)

  לא הייתי עדיין אצל פקיד השומה.

  האם במצב כזה אני צריך לגשת לפקיד שומה ולקבל אישורי פטור ממס נוספים, או שמספיק שאשלח לקרן הפנסיה ישירות את טופס 161, 161א (שאמלא בעצמי), ומכתב שחרור כספים שקיבלתי מהמעסיק?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: