דף הבית / פנסיה לעצמאים / האם עצמאי שהוא גם שכיר חייב להפקיד לפנסיית חובה לעצמאים?

האם עצמאי שהוא גם שכיר חייב להפקיד לפנסיית חובה לעצמאים?

אני גם שכיר וגם עצמאי, האם אני חייב להפקיד לפנסיית חובה לעצמאים למרות שאני מפקיד לפנסיה דרך מקום העבודה?

ישנם ארבע מקרים בהם חוק פנסיה חובה לעצמאים לא מחייב להפקיד לפנסיה:

  • מי שטרם מלאו לו 21.
  • מי שהגיע לגיל פרישה מוקדמת (גיל 60)
  • מי שחגג 55 במועד כניסת החוק לתוקף (ינואר 2017).
  • מי שטרם חלפו 6 חודשים מהמועד שבו נרשם לראשונה כעוסק לפי חוק מס ערך מוסף.

לגבי שכיר שהוא גם עצמאי, אומר החוק שיש לנכות תשלומים שהופקדו על ידו או עבורו עבור הכנסה המובטת שלו (סעיף 2ב)

מתשלומים שחייב עצמאי לשלם לפי סעיף קטן (א), ינוכו תשלומים שהופקדו על ידו או בעדו, בשל הכנסתו המבוטחת.

כלומר במידה והפקדת העובד (כולל חלק המעסיק) עולה על החובה הנדרשת כעצמאי, לא נדרש לבצע הפקדה לפנסיה כעצמאי.

לדוגמא : שכיר שהוא גם עצמאי עם הכנסה של 4,000 שקלים כשכיר והכנסה זהה כעצמאי

ניקח לדוגמא מקרה של עצמאי שהוא גם שכיר. הכנסה כשכיר 4,000 שקלים בחודש, והכנסה זהה כעצמאי.

בעבור ההכנסה שלו כשכיר משלם השכיר (ומעסיקו) 18.5% מהשכר החודשי שהם : 740 שקלים בחודש

בעבור הכנסה כעצמאי יש חובה לשלם 4.45% מהשכר שהם: 178 שקלים בחודש

מכיוון וסך הפקדה כשכיר גבוהה יותר מהפקדה הנדרשת כעצמאי, אין חובה להפקיד לפנסיית חובה לעצמאים.

אחוזי הפקדה לפנסיית חובה לעצמאים

עצמאי נדרש לשלם על הכנסה החייבת את אחוזי ההפקדה הבאים:

  • על חלק ההכנסה החייבת בתשלום שאינו עולה על מחצית השכר הממוצע במשק – 4.45%.
  • על חלק ההכנסה החייבת בתשלום שעולה על מחצית השכר הממוצע במשק ועד לשכר ממוצע במשק – 12.55%.
  • על שכר העולה על השכר הממוצע במשק יש להפקיד בשנת 2018- 842 שקלים.

אחוזי פנסיה לעצמאים

ניתן לבצע את החישוב עבור הסכום הנדרש באמצעות מחשבון פנסיה לעצמאים.

השכר הממוצע במשק בשנת 2018 הוא 9,906 שקלים

הכנסה החייבת בתשלום – הכנסה לפי סעיף 2(1) או (8) לפקודה לאחר הניכויים שהותרו ממנה לפי כל דין ולפני הקיזוזים והפטורים שהותרו ממנה לפי כל דין, ולמעט תשלומים ממרכיב לסיוע במצבי אבטלה;
לעניין זה, "ניכויים" – למעט ניכויים כמפורט להלן (לפקודת מס הכנסה):

  1. ניכוי לפי סעיפים 17(5א), 47 ו-47א לפקודה;
  2. ניכוי שהותר לפי סעיף 32(14)(ב) לפקודה;

דוגמא נוספת : שכיר שהוא גם עצמאי. הכנסה כשכיר של 4,000 שקלים והכנסה כעצמאי של 10,000 שקלים

נבחן כעת דוגמא של עצמאי בעל הכנסה חודשית של 10,000 שקלים והכנסה כשכיר בגובה של 4,000 שקלים בחודש.

בעבור הכנסה כשכיר משלם העובד ומעסיקו 18.5% מהשכר החודשים שהם : 740 שקלים.

בעבור הכנסה כעצמאי העולה על השכר הממוצע במשק יש לשלם בשנת 2018: 842 שקלים.

מכיוון וסך הפקדה כשכיר נמוכה מהחובה הנדרשת כעצמאי, נדרש להפקיד מידי חודש 102 שקלים.

האם נדרש להפקיד את הכספים לקרן פנסיה?

קיימת חובה להפקיד את הכספים למוצר פנסיוני לקצבה, ניתן להפקיד את הכספים במסגרת פנסיית חובה לעצמאים לקרן פנסיה, קופת גמל או פוליסת ביטוח מנהלים

האם ניתן להפקיד את הכספים לקופת גמל להשקעה?

לא, קופת גמל להשקעה אינה מוכרת כקופת גמל לקצבה ולכן הפקדות שמבוצעות אליה לא יוכרו במסגרת פנסיית חובה לעצמאים.

האם למרות שאני שכיר כדאי לי להפקיד כספים נוספים במסגרת פנסיית חובה לעצמאים?

עצמאים, חשוב להבחין בין החובה להפקיד כספים במסגרת פנסיה לעצמאים ובין הכדאיות הנוספת בהגדלת ההפקדות.

עבור הפקדת הכספים לחיסכון הפנסיוני, אתם:

  • מגדילים את החיסכון לגיל פרישה
  • במידה והפקדות מבוצעות לקרן פנסיה אתם מגדילים את הכיסוי הביטוחי שלכם בקרן
  • אתם מקבלים הטבות מס נוספות על הפקדות לחיסכון הפנסיוני (הטבות מס לשכיר שהוא גם עצמאי)
האם עצמאי שהוא גם שכיר חייב להפקיד לפנסיית חובה לעצמאים? by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כמנהל המוצר באגף השיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

12 comments

  1. העסק שלי הוקם ביולי 2017, האם הפקדת החובה חלה עלי כבר ב-2017 ?

    • יש חצי שנה? עליך להפקיד
      בנוסף חשוב לזכור שעל הפקדות לפנסיית חובה לעצמאים מקבלים גם הטבות מס.
      אפשר לקרוא גם חמישה דברים שיש לקחת בחשבון בפנסיית חובה לעצמאים https://pensuni.com/?p=3960

      • אוסיף ואקשה – האם החישוב הוא שנתי או חודשי?
        כלומר האם ההפרשות לפנסיה כשכיר בחצי הראשון של השנה מתקזזות מהסכום אותו חובה להפריש על הכנסות כעצמאי בחצי השני של השנה?

  2. נדב שלום,
    עצמאי בן 52 אשר מקבל קצבה ממשרד הביטחון (פורש צה"ל) 20 אלף שח לחודש – האם חייב להפקיד לפנסיית חובה לעצמאים? ההיגיון אומר שלא…

  3. אני שכירה, ויש לי עסק קטן של עוסק פטור. בדרך כלל מקבלת החזרי מס, בשל קיזוז הוצאות העסק (שנותר בהפסד), המשרד הביתי וכו', עם המס שמשלמת כשכירה (כאם לילדים קטנים, מס נמוך יחסית).
    האם ההוצאה לקרן השתלמות שאפתח כשכירה מוכרת כהוצאה לצורך מס? האם חלק ממנה יוכר בכל מקרה? או שאני נהנית רק מהפטור ממס על רווחי הון?
    והאם במקרה שלי עדיפה קופת גמל או קרן השתלמות?

    • קרן השתלמות לא מוכרת לשכיר כהוצאה מוכרת רק לעצמאי. עם זאת הכדאיות הכלכלית לפתיחת קרן השתלמות עולה על הטבת המס שתקבלי ממנה.
      במידה ויש לך יכולת כלכלית (ואינך מפקידה לקרן השתלמות כשכירה) מומלץ להפקיד לקרן השתלמות עד התקרה המוטבת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: