דף הבית / קרן פנסיה / הדוח השנתי מקרן הפנסיה

הדוח השנתי מקרן הפנסיה

בימים הקרובים ישלחו הדוחות השנתיים מקרנות הפנסיה. בדומה לשנים קודמות, הדוח החדש כפי שהוגדר על ידי האוצר לא יעלה על עמוד אחד ולמעטפה לא יצורף עוד חומר פרסומי (או מידע כללי) מלבד הדוח. הדוח השנתי יכלול גם את אישורי המס החדשים בהם יהיה ניתן לראות הבחנה בין כספי קצבה מוכרת לכספי קצבה מזכה.

מבנה הדוח השנתי החדש

הדוח השנתי החדש קצר ופשוט יותר מהדוח הקודם, חוסכים המתגעגעים לדוח המלא, יכולים למצוא אותו במידע האישי באתר האינטרנט של חברת הביטוח.

טבלה א'-ריכוז התשלומים הצפויים מקרן הפנסיה

הטבלה החשובה ביותר בדוח, מרכזת את הנתונים המרכזים בתכנית הפנסיה. האוצר עשה מאמץ אדיר לפישוט הנתונים שהופיעו עד כה בטבלה.

 

דוח שנתי-1

 1. קצבה חודשית אותה צפויים לקבל בגיל פרישה בהתאם למסלול הביטוחי שנבחר. הסכום מחושב בהתאם ליתרה הקיימת בקרן הפנסיה ב- 31/12/2015 ולא כוללת הפקדות עתידיות עד לגיל פרישה. התשואה שנלקחת בחשבון, בקרן פנסיה מקיפה, היא תשואה של 3.74%.
  רוצים לדעת כיצד לחשב את הפנסיה הצפויה בעזרת הדוח השנתי? כנסו לכאן
 2. קצבה חודשית לשארים (אלמנה, ילדים והורה נתמך) בהתאם למסלול הנבחר ובהתאם לתקנון הקרן. שימו לב לגובה הסכום אותו יקבלו השארים. האם הסכום המלא זהה לשכר שלכם. אחרת יתכן ועליכם לבחור במסלול ביטוחי אחר.
 3. קצבה חודשית במקרה של נכות מלאה בהתאם למסלול הביטוחי שנבחר ובהתאם לתקנון הקרן. שימו לב לכך שגובה הקצבה המופיעה בדוח היא בגובה של 75% מהשכר שלכם, אחרת עליכם לבחור מסלול ביטוח אחר.
 4. גובה השחרור אותו תקבל במקרה של נכות מלאה. שחרור מתשלום הוא ההפקדה החודשית שתבצע במקומך קרן הפנסיה במקרה של נכות והוא מחליף את ההפקדות העובד, המעסיק והפקדות הפיצויים לקרן הפנסיה.
שימו לב לבלון החדש שנוסף לדוח בצד שמאל ובידקו האם הכיסוי הביטוחי מתאים לצרכים שלכם. במידת הצורך צריך לעדכן את מסלול הביטוח בקרן במקרה אחר לרכוש כיסוי ביטוחי מעבר לכיסוי הקיים בקרן.

שינוי מהדוח הקודם : בדוח השנתי המפורט הוצגו מלבד סכומי הקצבאות גם אחוז הקצבה מהשכר המבוטח בקרן. בנוסף לא מופיע שם המסלול הביטוחי בו בחר החוסך. נתונים אלו מופיעים בדוחות המלאים אותם תוכלו למצוא במידע האישי שלכם.

טבלאות ב'-ד' : תנועות במהלך השנה, דמי ניהול ומסלולי השקעה

דוח שנתי-2

חלקו השני של הדוח מציג בטבלה ב' סיכום כללי של הנעשה בחשבון במהלך השנה, יתרת הפתיחה, ההפקדות השונות הרווחים אותם השיגה הקרן, סך דמי הניהול אותם שילמת ועדכון בגין מנגנון איזון אקטוארי. גם השנה צפויות להציג קרנות הפנסיה איזון אקטוארי שלילי.

 1. רווחים/הפסדים בניכוי הוצאות ניהול השקעות, בשורה זו אפשר לראות את השווי הכספי של התשואות אותן השיגה קרן הפנסיה. לשורה נוספה הערה חדשה "בניכוי הוצאות ניהול השקעות" את הנתון הזה אפשר לראות בטבלה ג'. הוצאות ניהול השקעות מתייחסות לתשלום לגופים חיצונים אותם העבירה קרן הפנסיה עבור ניהול ההשקעות לדוגמא עבור ניהול השקעות בחו"ל. בניגוד לדמי הניהול לא ניתן לנהל משא ומתן על הוצאות אלו.הוצאות ניהול ההשקעות שונות ממסלול השקעה אחד לשני. בדרך כלל במסלולים קצרים המשקיעים באגרות חוב, הוצאות ניהול ההשקעות יהיו נמוכות יותר.
 2. שימו לב לשני בלונים חדשים שנוספו בדוח, הבלון בצד שמאל מתייחס לדמי הניהול הממוצעים שנגבו מעמיתי הקרן. הבלון מופיע לצד דמי הניהול אותם אתה שילמת במהלך השנה. את דמי הניהול הממוצעים היה ניתן לראות עד כה בגב הדוח השנתי בסמוך להוצאות ניהול ההשקעות. הבלון השני נמצא בצד ימין מורה לך שנית לבחון את דמי הניהול אותם אתה משלם לקרן.

טבלה ה :פירוט הפקדות לקרן הפנסיה

דוח שנתי-3

 

פירוט הפקדות שנעשו לקרן בשנת הדוח או פירוט של הפקדות שבוצעו עבור שנים קודמות. גם כאן הוסיף משרד האוצר בלון המסביר כיצד יש לבדוק את הנתונים בדוח השנתי אל מול תלושי השכר. בנוסף, במידה והעברתם כספים מקרן אחת לשניה במהלך השנה תמצאו עדכון על כך בשורה נפרדת.

אישורי המס החדשים

לראשונה יציגו אישורי המס גם את הפקדות המעסיק והעמית בחלוקה להפקדות עבור קצבה מזכה ועבור הפקדות לקצבה מוכרת. באישור להצהרת הון תופיע שורה חדשה עבור כספים שהועברו לחשבון חדש.

אישור הפקדות לשנת

שימו לב, החל משנת 2015 לא נשלחים עוד דוחות רבעונים בדואר. הדוחות ישלחו רק במייל לחוסכים שאישרו זאת במפורש. חוסכים אחרים יוכלו לצפות בדוחות הרבעונים במידע האישי באתר האינטרנט של החברות השונות.

רוצים לדעת עוד? כנסו

הדוח השנתי מקרן הפנסיה by
Product
דוח שנתי מקרן הפנסיה
Reviewed by

on 22 במרץ 2017
Rating
Summary
החודש ישלחו לראשונה הדוחות השנתיים החדשים מקרנות הפנסיה. הדוח החדש לא יעלה על עמוד אחד ובאוצר עשו ניסיון מיוחד לפישוט של הנתונים. דגשים מיוחדים בדוח החדש והבדלים מול הדוח השנתי הקודם.

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כמנהל מוצר באגף השיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל והעורך הראשי של אתר פנסיוני.

18 comments

 1. היי,
  התשואה שהונחה 3.74% – הההנחה לתשואה ריאלית?
  גם בביטוח מנהלים הדוח השתנה?

  • בכל המוצרים הפנסיונים הדוח השתנה, גם בקרנות ההשתלמות ובקרנות הותיקות.
   התשואה של 3.74 מתייחסת לקרן פנסיה חדשה והיא מתבססת על הנחה של 4.26% בניכוי דמי ניהול בסך 0.5%.

 2. בת 66.5 אני עומדת לפרוש לגמלאות ביולי השנה 2016. אני עובדת באותו מקום 23 שנה. האם עלי לקבל טופס 161 גם ממעסיקים קודמים מהעבר ?

  • עדנה שלום,

   היית צריכה לקבל טופס 161 של מעסיקים קודמים בכל סיום עבודה. במידה ואת מעוניינת לקבל את הכספים כחלק מקצבת הזקנה שלך אינך צריכה לעשות דבר. במידה ותרצי למשוך כספי פיצויים, עליך לפנות למס הכנסה.

 3. שלום,
  במידה וביצעתי ניוד כספים מקרן פנסיה לא פעילה מס' 1 לקרן אחרת פעילה – מס' 2, האם יש לדרוש טופס 161 (לאחר הניוד) מהעבודה (הקודמת) שהפרישה כספים לקרן מס' 1?

  תודה.

  • לא, אין צורך. בכל מקרה לצורך משיכת הכספים יהיה עליך לפנות לפקיד השומה לצורך קבלת אישור מס חדש ועדכני.

   • שלום נדב,
    אני סיימתי לעבוד במקום 1 בסוף ינואר 2016 והמעסיק עוד לא העביר לי טופס 161 -כי עוד לא השלים את התשלום, יש להם חובות גדולים על הפנסיה) שאלתי: אם אני רוצה רצף פנסיה המעסיק הנוכחי שלי חייב להפקיד באותה קופה שהייתה לי או שאני נפגעת בכל מקרה מזה שהמעסיק הקודם עוד לא העביר את הבעלות של הפוליסה על שמי? עוד לא עברו 5 חודשים מאז ההפקדה האחרונה.
    תודה

    • צהריים טובים מלכה,

     האם את רוצה לשמור על הזכויות של בקרן באמצעות הסדר ריסק? או שאת מדברת על רצף קצבה עבור הפיצויים?
     בשני המקרים את לא תלויה במעסיק.

 4. שלום נדב,

  כמה מהשכר ברוטו חייב המעסיק לבטח?
  איפה אפשר למצוא את גובה הביטוח בתלוש המשכורת או איך אפשר לברר את זה במידה ולא מופיע בתלוש?

  תודה.

  • בוקר טוב כפיר,

   זה תלוי בצו ההרחבה שחל עליך. במידה ולא חל עליך צו הרחבה יש להפקיד עד השכר הממוצע במשק, 9673 שקלים בשנת 2017.
   במידה והשכר שלך גבוה יותר אין חובה לבטח.
   אפשר לראות את זה בתלוש ואם לא בתלוש בדוח שאתה מקבל מקרן הפנסיה שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: