דף הבית / סוגיות מיסוי בביטוח פנסיוני / כן, גם בפנסיה תשלמו מס הכנסה

כן, גם בפנסיה תשלמו מס הכנסה

פנסיונרים רבים טועים לחשוב שבפנסיה לא ישלמו מס הכנסה. אך קצבת הזקנה היא הכנסה החייבת במס. כך תקטינו בעתיד את מס ההכנסה שתשלמו על הפנסיה שלכם.

פנסיונרים רבים חושבים שברגע שפורשים מגיעים למנוחה ולנחלה. נפסקים תשלומי ביטוח לאומי ומס הכנסה. לגבי החלק הראשון הם צודקים, לאחר גיל הפרישה לא משלמים ביטוח לאומי או ביטוח בריאות על הפנסיה. אבל מס הכנסה, ממשיכים לשלם.

איך מחושב מס ההכנסה על הקצבה?

שיטת המס בישראל היא פרוגרסיבית כלומר אחוז המס הולך ועולה ככל שהכנסה עולה בהתאם למדרגות המס.

לדוגמה פנסיונר עם קצבה חודשית בגובה 6,000 ש"ח נמצא במדרגת המס הראשונה ולכן גובה המס שהוא חייב בתשלום הוא 10% או 600 ש"ח. לעומת זאת פנסיונר עם קצבה חודשית בגובה 6,500 ש"ח ימצא במדרגה השנייה.

על חלק הקצבה העולה על 6,311 ש"ח הפורש ישלם מס הכנסה בגובה 14% ועל החלק הראשון ישלם מס הכנסה בגובה 10%.

מדרגות מס הכנסה
מדרגות מס הכנסה 2019

האם גם קצבת הזקנה מביטוח לאומי חייבת במס הכנסה?

במידה ואתם זכאים לקבל קצבת אזרח ותיק מביטוח לאומי (קצבת זקנה), הקצבה הזאת לא תחושב במסגרת ההכנסה שלכם ותהייה פטורה ממס הכנסה.

לדוגמה פנסיונר הזכאי לקצבת זקנה מביטוח לאומי בגובה 2,300 ש"ח וקצבת זקנה מקרן הפנסיה בגובה 6,000 ש"ח. ההכנסה החודשית של הפורש תהייה 8,300 ש"ח, אך מדרגות המס יחושבו רק על הקצבה מקרן הפנסיה, וקצבת הזקנה מביטוח הלאומי תהייה פטורה ממס.

קצבת הזקנה מביטוח לאומי פטורה ממס הכנסה ולא נכללת יחד עם ההכנסה מקרן הפנסיה

איך תקטינו את מס ההכנסה על הקצבה?

לשלם 600 ש"ח למס הכנסה זה לא מעט. מערכת המיסוי בישראל מאפשרת לך לשלם פחות, הרבה פחות. באפשרותך לנצל נקודות הזיכוי להקטנת המס. במידה והמשכת לעבוד לאחר הפרישה חשוב לבצע תאום מס מידי שנה ובמועד הפרישה למלא טופס 161ד, טופס קיבוע זכויות המבטיח לך פטור נוסף על הקצבה. פטור שעשוי להגיע ל – 4,155 ש"ח בחודש.

נקודות זיכוי מקטינות את מס ההכנסה

בדוגמה שלנו לפנסיונר קצבה בגובה 6,000 ש"ח, מס הכנסה חושב בהתאם למדרגת המס הראשונה עומד על 600 ש"ח. אך הפורש ישלם הרבה פחות בשל נקודות זיכוי. כל נקודות זיכוי שווה, בשנת 2019, 218 ש"ח. מס ההכנסה הסופי שישלם הפנסיונר יהיה לאחר חישוב כל נקודות הזיכוי המגיעות לפורש.

פירוטמספר הנקודותשווי כספי
תושב/ת ישראל2.25490.5 ש"ח
תוספת לנשים0.50109 ש"ח
תוספת עבור בן זוג שאינו עובד1.00218 ש"ח

לקבלת נקודות הזיכוי יש לסמן את הסעיפים הרלוונטים בטופס 101 אותו יש להגיש בכל שנה לקרן הפנסיה

לדוגמה, גבר שמקבל קצבה חודשית בגובה 6,000 ש"ח יהיה חייב במס בגובה 600 ש"ח אך בגין נקודות הזיכוי יקבל החזר בגובה 490.5 ש"ח. מס הכנסה החודשי יעמוד על 109.5 ש"ח

קצבה חודשית6,000 ש"ח
מס הכנסה600 ש"ח
שווי נקודות זיכוי490.5 ש"ח
קצבה נטו5,890.5 ש"ח

ממשיכים לעבוד? חשוב לבצע תאום מס

פורשים רבים ובעיקר פורשות ממשיכים לעבוד לאחר גיל הפרישה ובמקביל לקבלת קצבת הזקנה. חשוב לשים לב שמידי שנה יש להגיש טופס 101 לחברת הביטוח, במידה וסימנתם בטופס שיש לכם הכנסות נוספות חברת הביטוח תנכה את המס המירבי על הקצבה, 47%, גם אם מדובר בקצבה של כמה אלפי שקלים.

גם אם לא החזרתם את טופס ה- 101 לחברת הביטוח. החברה תנכה את המס המירבי.

לכן, במידה ויש לכם הכנסה נוספת מלבד קצבת הזקנה עליכם לגשת למס הכנסה ולבצע תאום מס אחרת תשלמו את המס המירבי.

במידה וכבר התחלתם לקבל קצבת זקנה ואתם עדיין עובדים, מומלץ לבדוק את הזכאות שלכם לקבלת החזר מס.

קריאה נוספת:

מגיעה לך הטבה נוספת של 50,000 ש"ח בשנה

שווי ההטבה בגין נקודות הזיכוי המגיעה לגבר היא 490.5 בחודש או 5,890 ש"ח בשנה. זה לא מעט כסף, אך חשוב שתדעו שמלבד נקודות הזיכוי ישנה הטבת מס נוספת לה זכאים הפורשים, הטבת מס גבוהה הרבה יותר. גובה ההטבה עומד השנה על 4,155 ש"ח בחודש והוא צפוי לעלות בשנים הקרובות.

גובה ההטבה במונחי 2019

201920202025
4,155 ש"ח4,409 ש"ח5,681 ש"ח

המשמעות של ההטבה היא שהכנסה החייבת במס פוחתת בהתאם לפטור המגיע לפורש. בהתאם לנתוני הדוגמה הקודמת, פורש עם קצבה בגובה 6,000 ש"ח הזכאי לפטור בגובה 4,155 ש"ח. ההכנסה החייבת במס תעמוד רק על ההפרש 1,848 ש"ח. בניכוי נקודות הזיכוי, הקצבה תהייה פטורה ממס לחלוטין.

הטבת המס זהה לכל הפורשים ואינה תלויה בגובה הקצבה.

כיצד נשתמש בפטור ממס הכנסה?

ניתן לקבל את הפטור הנוסף על הקצבה החל מגיל הפרישה: 62 לנשים ו- 67 לגברים וזאת בתנאי שהתחלתם לקבל קצבה. לצורך קבלת הפטור יש למלא טופס 161ד, טופס קיבוע זכויות. לפי נתוני התנועה לחופש המידע, למרות שהטופס קיים כבר 5 שנים, רק כ- 60 אלף ישראלים ניצלו את הטבת המס המגיעה להם.

ניצול הפטור ממס מאפשר לפורשים:

 • פטור ממס על קצבת הזקנה מהחיסכון הפנסיוני
 • עבודה במקביל לפרישה וניצול הפטור ממס
 • משיכת כספים מהחיסכון הפנסיוני בפטור ממס
 • שילוב של קבלת קצבה ומשיכת כספים

קריאה נוספת:

שימו לב ! גובה הפטור מותנה בסכום הפיצוים הפטורים ממס אותם משכתם לאורך שנות החיסכון

שתי קצבאות זקנה, פטורה ממס וחייבת

ראינו כי קצבת הזקנה חייבת במס, אך ישנם שני סוגים של קצבאות זקנה. האחת חייבת במס, קצבה מזכה, והשנייה פטורה ממס, קצבה מוכרת.

הקצבה החייבת במס, הקצבה המזכה, היא קיצבה שמקבלים מפנסיה תקציבית או קצבה מהחיסכון שצברתם לאורך שנות העבודה בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים.

הקצבה הפטורה ממס, הקצבה המוכרת, היא קצבה שנובעת מתשלומים פטורים שהופקדו לחיסכון הפנסיוני. תשלומים פטורים הם כספים שהופקדו לחיסכון הפנסיוני לאחר ששילמתם עליהם מס הכנסה או שלא קיבלתם עליהם הטבות מס במועד ההפקדה.

מכיוון והכספים שהפקדתם היו פטורים ממס בעת הפקדה לחיסכון הפנסיוני הם יהיו פטורים ממס גם במשיכה כקצבה חודשית.

קריאה נוספת:

מקבלים קצבה מעל 10,000 ש"ח שווה לכם להשקיע מאמץ

הבחנה בין הקצבאות, הקצבה המזכה והקצבה המוכרת, עשויה לחסוך בתשלומי מס הכנסה, אך האם זה רלוונטי לכל הפורשים? לא. ראינו שקצבה חודשית בגובה 6,000 ש"ח חייבת במס בגובה של 100 ש"ח בלבד. במידה והפורש ינצל את הפטור ממס, הקצבה תהייה פטורה ממס לחלוטין.

במידה והקצבה שלכם עולה על כ- 10,000 ש"ח בחודש יש מקום להבחין בין הקצבה הפטורה לקצבה החייבת.

כיצד עושים זאת?

החל משנת 2012 קיימת הבחנה באישורי המס בחיסכון הפנסיוני בין הפקדות לקצבה מזכה לבין הפקדות לקצבה מוכרת.

אישורי מס
אישורי המס בדוח השנתי

במועד הפרישה, החברה שמנהלת את קרן הפנסיה שלכם או את ביטוח המנהלים צריכה להפריד בין הסכומים שנחסכו ולחשב את מס הכנסה על הקצבה בהתאם.

במידה ואתם זכאים לקצבה מקרן פנסיה ותיקה, בקרן זאת אין הבחנה בין קצבה מזכה לקצבה מוכרת וכל הקצבה חייבת במס.

בשורה התחתונה

קצבת הזקנה היא הכנסה לכל דבר, וכהכנסה הפורש נדרש למלא עבורה טופס 101 ולשלם מס הכנסה. ככל שאין לפורש עבודה נוספת ניתן לנצל את נקודות הזיכוי כדי להקטין את המס, במידה וישנה הכנסה נוספת חשוב לבצע תאום מס.

במידה והפורש עבר את גיל 67 או הפורשת עברה את גיל 62 יש לבדוק את הזכאות לפטור לפי סעיף 9א לפקודת מס הכנסה, פטור השווה היום 4,155 ש"ח מידי חודש.

ככל שקצבת הזקנה עולה על 10,000 ש"ח יש להתייעץ עם איש מקצוע בכדי להבחין בין קצבה שמקורה בקצבה מזכה לבין קצבה שמקורה בקצבה מוכרת.

אם תעשו זאת, מובטח לכם שתצמצמו את המס שתשלמו בפרישה.

כן, גם בפנסיה תשלמו מס הכנסה by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי קופות גמל ופנסיה, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

31 comments

 1. היי נדב
  בביטוח מנהלים ישן (87) ניתן למשוך את הפיצויים ששולמו עד 2008.
  במידה והקצבה עולה על הפטור ממס ,האם ניתן ורצוי למשוך את החלק החייב במס כהון ואז לא נשלם מס כלל על הקצבה ?

 2. אתר מעולה נדב, מאמין שקראתי את כולו בשנים האחרונות וממשיך לעקוב.

  בכל זאת מאד קשה להבין כמה יהיה הנטו בפנסיה וזה בסופו של דבר נתון מרכזי בתכנון הפנסיוני.

  ברור שזה מאד מורכב אבל גם מחשבון בסיסי יכול מאד לעזור. נגיד כזה שמכניסים בו שנת פרישה, גיל פרישה וקצבה ברוטו ומוציא קצבה נטו עם פרוט של מס הכנסה, תשלום לביטוח בריאות, קצבת זקנה…

  בכל אופן תודה על האתר ותמשיך כך

  • הי עפר,

   ראשית תודה רבה,
   לצערי רמת התכנות שלי לא כזאת גבוהה כדי לבנות מחשבון כזה.
   אולי אני אבנה פעם באקסל משהו קרוב

 3. הי נדב,
  הטבת מס הכנסה על מגורים בפריפריה ניתנת גם על קצבת פנסיה, נכון? בהינתן שההטבה נותנת כמעט 2000 שח הנחה במס, זה אומר שבינה לבין נק הזיכוי וסעיף 9א, ניתן לקבל קצבה עצומה ללא כל מס. נכון?

  • נכון מאוד,

   בהנחה והיא לא תשתנה בשנים הקרובות, מדובר בהטבה אדירה לפורשים.
   נגעתי בזה בעבר, האם כדאי לשנות את מקום המגורים בפרישה https://pensuni.com/?p=2668

   בארצות הברית ששיטת המיסוי משתנה ממדינה למדינה, מדינות מעודדות פורשים לעבור אליהם בצורה הזאת

 4. נדב שלום,
  תודות, כרגיל, על המאמר המשכיל.
  כמה שאלות:
  1. האם לאורך כל שיטות החישוב של המאמר הנדון בנושא מיסוי קצבאות, יש הבדל, אחרי גיל הפרישה, אם מקור ההכנסה הוא קצבאות פסיביות (כגון פ. תקציבית, תשלום קצבה מ-קופג ו/או קרן פנסיה חדשה) או הכנסה כעצמאי עוסק מורשה, הממשיך לעבוד ולייצר הכנסות לאחר גיל הפרישה?
  2. האם עצמאי עוסק מורשה, מתחת לגיל הפרישה, אשר הפקיד לקופג / ק. פנסיה חדשה תקרה של כ- 34 אש"ח בשנת 2018, אשר בהתאמה לגובה ההכנסה רק 24 אש"ח מתוכם תרמו להקלות מס הכנסה שוטפות בשנת המס. האם צריך למלא טופס שיסמן את ה-10 אשח העודפים בגינם לא התקבלו הטבות מס הכנסה שוטפות כ-כספי קצבה מוכרת? כמה שנים לאחור ניתן לחזור ולהגיש את הטופס? האם 6 שנות מס? [הכל אם הבנתי נכון שזה דבר טוב שכסף בקופג / ק.פנסיה חדשה "צבוע" כקצבה מוכרת]
  3. תודה מראש !!!

  • הי טלמור,

   1. את הפטור על קצבאות בפרישה לא ניתן לנצל על הכנסה מעסק. על הכנסה מעסק אתה יכל לנצל את נקודות הזיכוי.
   2. החיסכון הפנסיוני צובע מידי שנה הפקדה של כ- 34 אלף שקלים כקצבה מזכה. במידה והיית זכאי להטבה על סכום נמוך יותר (נניח 24 אלף) יהיה עליך להציג אישורים בפני הקרן והם יסמנו את הכספים ככספי קצבה מוכרת. הבחנה זאת קיימת משנת 2012. אין מגבלה על פרק הזמן שבו תציג את האישורים.

   • נדב, תודה על התגובה המהירה. אילו אישורים ו/או טפסים, אני צריך לשמור / לארגן לאורך שנות העבודה כדי להוכיח לקרן הפנסיה החדשה שבשנת מס X הפקדתי להם סכום מסוים (את סכום ההפקדה השנתית הם רואים לבד) שעבור אותו הסכום השנתי, קיבלתי באותה שנת מס הטבות רק על נניח 60% מאותו הסכום? האם מומלץ לעשות זאת מול קרן הפנסיה, ממש בשנה הסמוכה , לאחר קבלת הדוח השנתי ממס הכנסה ?

 5. הי נדב
  למי שקצבתו גבוהה מ 10,000 שח מקרן ותיקה ובנוסף מקבל קצבה גם מביטוח מנהלים, כיצד מוכיחים לפקיד השומה שהקצבה מביטוח המנהלים צריכה להיות מוכרת. האם יש תהליך וטופס מתאימים?

  • הי רון,

   במהלך ההפקדות על המעסיק היה לדווח לקופה שמדובר בכספי קצבה מוכרת. כל הנושא הזה של סיווג הכספים צפוי להיות מוסדר במהלך 2020 ויתכן שיתפרסמו הנחיות נוספות בנושא

 6. הי נדב.

  תודות לבלוג המעולה שמנסה לעשות סדר בנבכי הפרישה. כל הכבוד.
  שאלה:הפקדה אחרי שנת 2008 לקופת גמל מכסף פרטי ששולם עליו מס (לא ע"י מעביד) צבוע בקופה כקצבה מזכה. על חלק קטן מההפקדה יש הטבת מס בדו"ח השנתי. השאלה: אם יש פנסיה מעל סכום המינימום (כ 4500 ש"ח) ממקור אחר האם ניתן למשוך את הכספים האלה כהון פטור ממס?

  תודה

  • הי דורון,

   ניתן להוון כל סכום מעל הקצבה המזערית, כ- 4500 ש"ח. היוון של קצבה מזכה יהיה בהתאם למס השולי שחל עליך או תוך ניצול הפטור ממס.

 7. היי נדב שאלה,
  ברשותי ב. מנהלים פתחתי את המסמך שהצגת פה ובאזור של אישור מס להצהרת הון, , ראיתי שבטבלה העליונה כתוב לי תחת הפקדה לקצבה מוכרת רק תחת העובד האם זה לא צריך להיות גם תחת המעסיק?

  דבר נוסף, היכן מופיע המתון המצטבר של קצבה מוכרת?

  תודה

  • הי אבי,

   ככל שהפקדת המעסיק נמוכה מ – 7% מ- 25 אלף ש"ח לא תהייה קצבה מוכרת בחלק המעסיק. יתכן והשכר שלך גבוה יותר אך הוא מפוצל בין מספר מוצרים והמעסיק לא מעדכן כל חברה לגבי חלק הקצבה המוכרת.
   לגבי השאלה השנייה, עלית על הבעיה הגדולה, לא מוצג הנתון של סכום המצטבר

 8. קורא את המאמרים ופשוט נהנה מהעברת המסרים הבהירים המפורטים והמעשירים את ציבור הקוראים ומהמחויבות שלך לנושא ומתן מענה לכל פונה .
  בטוח שגם מי שפונה אלייך באופן פרטי זוכה לקבל את המענה המקצועי האדיב
  פשוט במילה אחת לסיכום – תודה !!

 9. אבך בקצבה של קרן פנסיה (מוכרת ?) יש בכל מקרה פטור עד בערך 8000 ש״ח לא ?
  איך זה מסתדר עם מה שכתבת ?

  • הי אבנר,

   קצבה מקרן הפנסיה נחשבת כקצבה מזכה והיא חייבת במס. אכן קיים עליה פטור ממס שעשוי להגיע ל- 4155 ש"ח
   במידה ויש כספי קצבה מוכרת בקרן הם ייצרו קצבה פטורה.

 10. שלום נדב
  במידה ואקח את כל כספי הפיצויים הפטורים
  12380 כפול מספר השנים ואגיע לאחר ההכפלה ב 1.35 לסכום המקסימלי של הפטור 780000
  האם עדיין תהיה לי קצבה מזכה בסיסית פטורה ממס?
  מה סכומה?

 11. ביולוג ירושלמי

  למה זה כל כך מסובך ומפותל לפורש הסביר והממוצע?
  פורש תיאורטי מן השורה.
  למה בשביל למצות את הזכויות שלך כפורש, אדם שהוא כבר איש מבוגר וזקן בן 67, אתה חייב עזרה מקצועית?
  זה לפעמים נורא מעייף כל הסבך הזה.
  למה צריך להבין ולהתמצא כל כך בדקויות?
  למה לא עושים את כל העניין הזה לפשוט הרבה הרבה יותר ומצמצמים רגולציות וסיבוכים ופיתולים?
  מייאש.
  פשוט מייאש.

  • שולמן המשלם

   אל הביולוג הירושלמי,
   לשאלות שלך יש הרבה תשובות, ותשובות לכאורה, ביניהן:
   1. למדינה נוח לפרסם בראש חוצות – אנחנו הפוליטיקאים עוזרים ומקלים על אוכלוסיית הקשישים, ומצד שני הטפסים, התקנות והחקיקה מסובכים עד בלתי אפשריים להבנה, ומילארדים נשארים בקופת האוצר בשל אי-ניצול זכויות של האזרחים.
   2. הטיפול בתקנות ובחוקים הללו, המחייבים כולם להגיש טפסים, הצהרות וניירת שונה ומרובה, מחייב צבא שלם של פקידי מדינה שזאת פרנסתם, ועל כך ממונה וועד עובדים שצריך לשאוב כוח מצבא הפקידים שתחת שליטתו. לאף אחד אין באמת אינטרס להתייעל.
   3 בעידן המיחשוב של ישראל 2020, בכלל לא ברור מדוע האזרח הוא זה שצריך לרוץ ולהזיע אחרי זכויותיו (מה עוד שמדובר בקשישים, ובחלקם חולים ומוגבלים תנועתית ולצערנו גם תפישתית הבנתית) מדוע המדינה לא דואגת בצורה ממוחשבת לזיכוי המס של תושביה ???
   4. שוק פרטי גדול, מורכב ורב משתתפים של רואי חשבון ויועצי מס מוסמכים מתפרנסים בצורה רחבה מאד כתוצאה מאותן תקנות מסובכות ומורכבות להבנת הציבור. לאותם גופים לוביסטים חזקים ומשמעותיים ובאמת שלאף אחד אין אינטרס לפישוט המערכת , הקלת התקנות והחוקים ועצם כך צמצום הפרנסה של אותם יועצים רבים מספור.
   5. בירוקרטיה מובנית של הממשל בישראל, בדגש על מערכת המס אשר מתייחסת לכל האזרחים כגנבים-אשמים עד שלא הוכחה זכאותם כתוצאה מהצגת שלל ניירת ומסמכים המעידים על תשלומי אמת.
   6. אני חושב שהסיבות הנ"ל נותנות כבר תמונה די אמינה של המצב….

 12. נדב ערב טוב.

  תודה לתשובתך אך מבקש רק לוודא כי זה נראה לי לא הוגן: מדובר בכסף פרטי ששולם עליו בעבר מס הכנסה ולא ניתנה עליו שום הטבת מס. עדיין צריך במשיכה לשלם עוד פעם מס? ומאותה סיבה למה הוא נכנס למסגרת סכום הפטור?

  תודה

  דורון

  • במידה והופקד אחרי 2012 אז קיימת הבחנה בין קצבה מזכה למוכרת (רק הפקדה העולה על 34K תחשב מוכרת).
   כלומר כל עוד הפקיד פחות מ – 34 כל ההפקדה תחשב על ידי הקופה כקצבה מזכה.

 13. תודה לתשובה – אני מבין שזו הוראת הרגולטור לסמן זאת כך – אך השאלה האם בבוא היום – במשיכה – הסכומים האלה כדי לפטור אותם ממס יהיו במסגרת המסגרת הפטורה (כ 750,000 שח) או שפקיד המס יראה שאילו כספים שלא התקבלו עליהם הטבות ולכן יהיו פטורים? תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: