דף הבית / דיני עבודה / 6% או 8.33% כמה המעסיק צריך להפקיד לי לפנסיה עבור רכיב הפיצויים?

6% או 8.33% כמה המעסיק צריך להפקיד לי לפנסיה עבור רכיב הפיצויים?

התחלתי לעבוד במקום עבודה חדש, מה אחוז הפיצויים שהמעסיק צריך להפקיד לי לפנסיה 6% או 8.33% מהשכר? האם זה משנה לצורך העניין האם אני חוסך בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים?

הן 6% מהשכר והן 8.33% הם אחוזי ההפקדה המקובלים לרכיב הפיצויים, כדי להבין מה האחוז שנדרש המעסיק להפקיד עבורך נבין את הרקע להפקדת כספי הפיצויים לחיסכון הפנסיוני.

חוק פיצויי פיטורים

חוק פיצויי פיטורים קובע שמי שעבד שנה אחת ברציפות אצל אותו המעסיק ופוטר מעבודתו יהיה זכאי לפיצויי פיטורים. סעיף 12 באותו החוק קובע ששיעור כספי הפיצויים המגיע לעובד יעמוד על משכורת חודש עבור כל שנת עבודה.

במידה וניקח משכורת חודשית, 100%, ונחלק אותה לשנים עשר חודשי עבודה נקבל את המספר האלמותי – 8.33%.

לדוגמא עובד המרוויח 12,000 שקלים בחודש

בכל חודש נדרש המעסיק להפקיד 1,000 שקלים עבור רכיב הפיצויים.

לאחר שנת עבודה יצברו בחיסכון הפנסיוני לזכות העובד 12,000 שקלים.

כמה צריך להפקיד לפיצויים?

מקור : pixabay

סעיף 14, באותו החוק, קובע כי כספי הפיצויים שהופקדו לחיסכון הפנסיוני לא יבואו במקום כספי הפיצויים שישלם המעסיק בסיום עבודה אלא אם הם עומדים בתנאי האישור הכללי.

עשוי היה להיות מצב (לפחות בעבר) כי למרות שהמעסיק הפקיד כספים לחיסכון פנסיוני הוא ידרש לבצע השלמת פיצויים לעובד.

כדי שהמעסיק יעמוד בתנאי האישור הכללי לסעיף 14 וכדי למנוע מצב שבו הוא יידרש לבצע השלמת פיצויים לעובד בסיום עבודה נדרש המעסיק להפקיד את שיעורי ההפקדה הבאים לרכיב הפיצויים:

 • הפקדה של 6%  מכספי הפיצויים לקרן הפנסיה והפקדה נוספת של 2.33% לקופת גמל.
 • הפקדה של 6% מהכספי הפיצויים לקרן הפנסיה.
 • הפקדה של 8.33% מכספי הפיצויים לפוליסת ביטוח מנהלים.

מעסיק שיפקיד מידי חודש 8.33% משכרו של העובד לחסכון פנסיוני יבטיח כי בסיום עבודה הוא לא ידרש לבצע השלמה של תשלום הפיצויים לעובד. מעסיק שיפקיד רק 6% יבואו תשלומי המעסיק רק במקום 72% מפיצויי הפיטורים של העובד והמעסיק יידרש בהשלמה נוספת.

>>>כיצד נחשב את גובה הפיצויים לעובד שפוטר מעבודתו

האם המעסיק יכל שלא להפקיד כספי פיצויים לתכנית הפנסיה?

כיום לא. עד לשנת 2008 היו באמת מעסיקים שלא הפקידו כספים לרכיב הפיצויים ובמקרה של פיטורים הם שילמו לעובד את הפיצויים המגיעים לו. החל משנת 2008, בעקבות צו ההרחבה לפנסיית חובה, נדרש המעסיק להפקיד לפנסיה לפחות את האחוז הקבוע בצו – 6%.

תיקון 16 והפקדת כספי הפיצויים כיום

בצו הרחבה בדבר הגדלת הפרשות בביטוח פנסיוני במשק נקבעו שיעורי הפקדה חדשים הן לקרן הפנסיה והן לביטוחי מנהלים. שיעורי ההפקדה החדשים מגדילים את חובת ההפרשה שחלה הן על העובד והן על המעסיק לרכיב התגמולים אך מקלים עם המעסיק בנושא ההפקדות לרכיב הפיצויים.

אחוזי הפקדה עובד אחוזי הפקדה מעסיק אחוזי הפקדה לפיצויים
6% 6.5% 6%

בניגוד לעבר, כיום הן המעסיקים המפקידים לקרן הפנסיה והן המעסיקים המפקידים לביטוחי המנהלים יכולים להפקיד לרכיב הפיצויים רק 6% מהשכר החודשי ותשלומים אלו יבואו במקום 72% מפיצויי הפיטורים של העובד, במקרה של פיטורים העובד יהיה זכאי להשלמת פיצויים.

דגשים לעניין פיצויי פיטורים בצו ההרחבה

סעיף 3, בצו ההרחבה, מפרט כיצד ישפיע הצו על שיעורי ההפקדות של עובדים חדשים ועובדים קיימים בעסק.

מעסיק שהפקיד באחוזים שונים לקרן פנסיה וביטוח מנהלים המעסיק יכל להפקיד עבור עובדים חדשים רק 6% עבור רכיב הפיצויים
אין לפגוע בשיעור הפקדה של עובד קיים לא ניתן להקטין את שיעור ההפקדה של עובד קיים מ – 8.33% ל- 6%
עובד המגיע עם פוליסה קיימת עם שיעור הפקדה של 8.33% לפיצויים המעסיק נדרש להפקיד לו בשיעור זהה לזה שהיה לו בפוליסה
עובד קיים עם שיעור הפקדה של 8.33% בביטוח מנהלים המבקש לעבור לקרן פנסיה המעסיק נדרש להפקיד לו לקרן הפנסיה בשיעור זהה לזה שהיה לו בפוליסה
עובד המגיע עם פוליסה קיימת עם שיעור הפקדה של 8.33% לפיצויים ומבקש להפקיד כעת לפנסיה צו ההרחבה אינו דן במקרה זה אך על סמך שני המקרים המופיעים מעל, המעסיק נדרש להפקיד לו 8.33% גם לקרן הפנסיה
עובד המגיע עם שיעור הפקדה של 8.33% לפיצויים בקרן פנסיה בצו ההרחבה בסעיף 3 מנוסח במפורש "עובד חדש הבא עם פוליסה קיימת" כאשר אין התייחסות לעובד חדש המגיע עם קרן פנסיה ולכן להבנתי לא נדרש להפקיד 8.33%. יחד עם זאת מעסיקים רבים כיום נוהגים גם במקרה זה להמשיך להפקיד לעובד שיעור של 8.33% לרכיב הפיצויים.

וסיכום בקצרה

שיעורי הפקדה לפיצויים במוצר קיים שיעורי הפקדה לפיצויים במוצר חדש
8.33% בביטוח מנהלים 8.33% בביטוח מנהלים
8.33% בביטוח מנהלים 8.33% בקרן פנסיה
8.33% בקרן פנסיה 6% בקרן פנסיה*

* כאמור ישנם מעסיקים שגם במצב זה ממשיכים להפקיד לעובד שיעור של 8.33% לפיצויים

חשוב לזכור כי ישנם צווי הרחבה המחייבים כבר היום את המעסיקים להפקיד לעובד 8.33% לרכיב הפיצויים ללא תלות במוצר הנבחר.

לדוגמא בצו ההרחבה בענף השמירה והאבטחה נדרש להפקיד לעובדים 8.33% לרכיב הפיצויים עבור שכר הבסיס ועבור שעות נוספות נדרש להפקיד 6%.

6% או 8.33% כמה המעסיק צריך להפקיד לי לפנסיה עבור רכיב הפיצויים? by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

61 comments

 1. היי נדב, תודה על ההסבר… חייב להגיד שאני עדיין מבולבל. אם הפקידו לי 6% פיצויים זה אומר שהמעסיק ישלים עוד 2.33% בעת עזיבתי?? או נשאל אחרת – מתי המעסיק יכול להפקיד לי 6% ואין לי זכות לדרוש את ההשלמה? תודה רבה!

 2. נדב שלום,
  בהנחה שאדם עובד 12 שנים באותו מקום עבודה, וכל השנים הופקדו לו 6% לפנסיה עבור פיצויים, ולאחר 12 שנים הוא עבר להסכם חדש אצל אותו מעסיק הכולל את סעיף 14 והמעסיק גם כתוצאה מכך החל להפקיד 8.33%. העניין המטריד הוא שה- 2.333% שלא הופקדו במשך השנים למעשה נשחקים כי הם לא מופקדים באף מקום ובבוא היום המעסיק יעשה זה כפול זה וייתן לעובד פיצויים, בזמן שאם הם היו מושקעים באיזה קופה, ייתכן וגם הייתה עליהם תשואה יפה לאורך השנים. האם המעסיק לא מחוייב להפקיד אותם לאיזו קופה אפילו על שמו ? האם המעבר להסכם חדש לא מחייב אותו להפריש רטרואקטיבית ?
  תודה

  • יש מקומות שכחלק ממעבר לסעיף 14 עושים הפקדה של כספי הפיצויים עבור העובד, צריך לזכור כי גם הפקדה זו אינה באה להחליף את השלמת הפיצויים בסיום עבודה ולכן לא כל המעסיקים יסכימו לעשות אותה.
   המצב הגרוע ביותר (לעובד) במקרה שתיארת הוא שלפעמים כספי ה- 6% צוברים ריבית ובמועד סיום העבודה הכסף שצברו אותם כספי פיצויים חוסך למעסיק את השלמת הפיצויים.

 3. אני חייב לציין שכל נושא הפרשות הפיצויים הוא אחד הגורמים הכי בעייתיים ומבלבלים בכל הנושא של חסכון פנסיוני. נתחיל מהשם השגוי – פיצויים על מה? הרי מדובר בחלק מהחסכון הפנסיוני לגיל הפרישה אז מדוע לא פשוט לקרוא לכך בשם האמיתי ולהפסיק את ההפרדה המיותרת והמבלבלת בין פיצויים ותגמולים? מתי יקום הממונה ויאזור אומץ כדי להעלים מן העולם את המונח המבלבל והמיותר הזה? שלא לדבר על היסטוריית התיקונים והתקנות שאיש אינו יודע לפענחה עד תומה.

  • יש היגיון מסוים בהפרדה שמית בין שני רכיבים שיש להם תנאים שונים למשיכה.
   לרוב תגמולים ניתנים למשיכה בגיל פרישה בלבד (למעט חריגים) כקצבה וחלקם בהתקיים תנאים מסוימים כסכום אחד מהוון.
   פיצויים ניתנים למשיכה בתנאים מסוימים כבר ביום סיום העבודה אצל מעסיק, הרבה לפני גיל פרישה.
   קרא להם באותו בשם והבלבול יהיה גדול יותר.

   • הרי אף אחד לא חושב שמשיכת פיצויים לפני גיל פרישה זה דבר טוב (אפילו הממשלה) אז למה לאפשר זאת? זו הפרדה מיותרת שרק מעודדת אנשים לנהל את כספם בצורה לא נכונה. חסכון פנסיוני צריך להיות מיועד לפרישה וזהו בלי קומבינות באמצע.

    • והשילוב של מקדם לא מובטח , תוחלת חיים שרק עולה וגרעונות אקטוארים שיוצר אי וודאות לגבי הקצבה שנקבל, זה יותר טוב ? והאפשרות הסבירה שסכומי ההפקדות ישחקו עד מצב שעל כל שקל שנפקיד נקבל חזרה הרבה פחות משקל , זה יותר טוב ?
     משיכת פיצויים לפני גיל פרישה זה לא טוב ?
     הייתי אומר שלהישאר ללא מקור הכנסה בפנסיה זא לא טוב אבל יש גם דרכים אחרות לייצר מקור הכנסה.
     האפשרות של משיכת פיצויים פטורים והשקעה בנכסים מניבים נראת לא פחות טובה ולא יותר מסוכנת מלהשאיר את הכסף לפנסיה וגם את זה הציבור צריך לדעת.

     • אם אתה יודע לנהל את החסכון הפנסיוני שלך בעצמך זה מצוין אבל רוב הציבור לא. יתרה מזאת, רוב הציבור שמושך פיצויים לפני גיל פרישה משתמש בכספים לצריכה שוטפת, בדיוק כמו שקורה עם קרן ההשתלמות. מעבר לכך, אף אחד לא מכריח לחסוך דווקא בקרן פנסיה למרות שהתשואות שלהן טובות ויש להן גישה למוצרי השקעה שלאדם פרטי אין. כאמור, הסיטואציה אותה תיארת היא היוצא מן הכלל המעיד על הכלל.

 4. מתי כבר יקבלו שכל במשרד האוצר ויפשטו את העניין בצורה טחידה לכולם!! ללא יוצא מן הכלל. יפשטו את נושא המיסוי (ראה ערך אנגליה שביצעה הפשטה מלאה של תחום המיסוי) כך האזרח הקטן לא ירגיש אדיוט. ויהין בדיוק! מה מגיע לו מהמעסיק. ולא יבהל שישמע את המילה פנסיה. מתי זה כבר יקרה?

 5. נדב שלום,
  1) כתבת: "כדי שהמעסיק יעמוד בתנאי האישור הכללי לסעיף 14 וכדי למנוע מצב שבו הוא יידרש לבצע השלמת פיצויים לעובד בסיום עבודה….".
  א) הכוונה להשלמה של 28% בלבד ? מה קורה שה-72% נשחקו (היו ירידות בשוק ההון) האם המעביד יחויב בהשלמה של השחיקה במקרה שאני לא חתום על סעיף 14 ? ובמקרה שאני כן חתום ? במצב ההפוך של רווחים ציינת שהם יכולים לשמש כחלק מהשלמת ה-28%.
  2)תנאי האישור הכללי:
  "נדרש המעסיק להפקיד את שיעורי ההפקדה הבאים לרכיב הפיצויים:
  א) הפקדה של 6% מכספי הפיצויים לקרן הפנסיה והפקדה נוספת של 2.33% לקופת גמל.
  ב) הפקדה של 6% מהכספי הפיצויים לקרן הפנסיה."
  איך אפשר לדרוש חובת הפקדה 6+2.33 וגם חובת הפקדה של 6 בלבד ? יש פה סתירה.
  3) מה זה מוצר קיים ומה זה מוצר חדש ?
  4) בתשובתך לתגובה הראשונה של תומר ענית: " רק במידה ופוטרת מהעבודה המעסיק ידרש לבצע השלמת פיצויים. במקרים אחרים, אתה תישאר עם ה- 6% כחלק מהחיסכון הפנסיוני שלך."
  האם זאת התשובה במקרה שאני חתום על סעיף 14 וגם במקרה שלא ?
  נועם

  • הי נועם,
   הפוסט הזה עוסק באחוזי ההפקדה. יש פוסט שלם שעוסק בנושא סעיף 14 תמצא שם הרחבה לכל השאלות שלך
   1. במידה ויש הפסדים המעסיק לא נדרש בהשלמה
   2. במידה ולא היית חתום על סעיף 14 המעסיק היה יכל להעזר בכספים שנצברו לצורך קיזוז השלמות עתידיות
   3. אלה התנאים לקיום סעיף 14, יש מעסיקים שיבחרו להפקיד 6% לקרן הפנסיה ו – 2.33 לקופת גמל ויש כאלה שיעדיפו להפקיד רק 6% לקרן הפנסיה (הרבה פעמים זה לא תלוי וזה כפוף לצווי הרחבה). בכל מקרה במידה ומעסיק יפקיד רק 6% רק על כספים אלו יחול סעיף 14 והוא ידרש בהשלמה על יתרת הכספים בהתאם לשכר האחרון.
   4. שאלה נכונה, מוצר קיים זה המוצר שבו היית מבוטח עד עכשיו עד שהגעת למעסיק הנוכחי. מוצר חדש זה המוצר אליו תצטרף אצל המעסיק החדש.
   5. כיום סעיף 14 חל באופן אוטומטי, במידה ועוזבים עבודה לא נדרשת השלמת פיצויים. רק במידה ומפוטרים מעבודה נדרשת השלמת הפיצויים (למעט מקרים המזכים עובד בפיצויי פיטורים גם אם לא פוטר)

 6. במידה והמעסיק הפקיד 6 אחוזים לפיצויים בקרן הפנסיה,
  והיו רווחים ,האם מתחשבים ברווחים הללו לחישוב ההשלמה ?

 7. תודה על הפוסט. רק לשם הבהרה- הכספים שכבר הופקדו לקופה בזמן העבודה (בין אם 8.33% או 6%) בכל מקרה שייכים לעובד לאחר הפסקת עבודה ללא שום קשר לסיבת העזיבה, נכון?
  עד כה הייתי תחת הרושם שהתשובה חיובית, אך כשרציתי לשנות אפיק השקעה לפיצויים, נדרשתי לשלוח אישור מעסיק ו"פה חשדתי".

  • הכספים שייכים לעובד שי,
   אך אין זה אומר שיש באפשרותו למשוך את הכספים. החברות מבקשות אישור לשינוי מסלול השקעה עבור כספי פיצויים של מעסיקים אצלם אתה עובד מכיוון ויתכן ולא תהייה זכאי לכספים אלו. במידה ויש ברשותך אישור על סעיף 14 זה עשוי להיות מספק.

 8. היי,
  מה קורה עם סעיף 14 במקרה שיש העלאה בשכר ?
  האם זה נכון שסעיף 14 משתלם אם משכורת לא עולה עם השנים ?
  ואם שכר צפוי לעלות משמעותית עם הזמן אז סעיף 14 פחות משתלם כי אם עובד עוזב מיוזמתו הוא לא יקבל פיצויים לפי המשכורת האחרונה, אלא לפי המשכורת הראשונה ?
  אבל זה לא רלוונטי למקרה של פיטורים או פרישה לפנסיה..

  • ענית לעצמך, במקרה של שכר שאינו עולה עם השנים יש כדאיות לעובד בסעיף 14. אבל היום זה פחות תלוי בו או במעסיק. סעיף 14 יחול בכל מקרה.
   הפיצויים שיקבל העובד יהיו מה שיצבר לזכותו בתכנית הפנסיונית ללא השלמה של כספי הפיצויים

   • לא הבנתי, האם כיום סעיף 14 הוא חובה? האם הוא חל בכל חוזה עבודה אוטומטית?
    אם כן, האם זה גם חל רטרואקטיבית למי שלא חתם עליו בעבר ?

 9. שלום רב,

  עוזרת בית שעבדה אצלי מספר שנים היתה מגיעה בשנים הראשונות פעם בשבוע, לאחר שהילדים פרחו מהקן סיכמנו שהיא תגיע פעם בשבועיים.

  לאחר 10 שנים עברה מקום מגורים ויחסי עובד/מעביד הסתיימו.
  לפי מה אני מחשבת לה את הפיצויים? לפי משכורת אחרונה? או שיש לקחת בחשבון גם את השנים בהם עבדה יותר שעות?

  יש לציין שהפרשתי לה פנסיה משנת 2008 אבל אני נדרשת לבצע השלמה מכיוון שאחוז הפיצויים מסה"ך התשלומים היה במשך כמה שנים נמוך מ-8.33%.

  תודה מראש!

  • ערב טוב,

   יש לחלק את תקופת העבודה לשתי תקופות בהתאם להיקף המשרה ולחשב את השכר לפיצויי פיטורים בהתאם לשכר האחרון. לדוגמא, השכר האחרון היה 800 שקלים יש לחשב בתקופה זו 800 שקלים ובתקופה קודמת 1600 שקלים.

 10. תודה נדב על "השליחות" שלך..
  עובד בכיר בשירות המדינה פיצל את ההפרשות כך: כ50% לקרן פנסיה וכ50% לביטוח מנהלים (מקדם מובטח). אנו רואים שבקרן פנסיה המדינה מפרישה 6% לפיצויים ולביטוח מנהלים 8.3%. האם יודע להגיד מדוע? מה זה אומר בפועל אם הוא עוזב את העבודה מעצמו לפני גיל פרישה ו/או בגיל פרישה?

  • האם לצד ההפקדה לקרן פנסיה יש הפקדות לקופת גמל?

   במידה ואין במידה ויעזוב לפני גיל פרישה לא יהיה זכאי להשלמת פיצויים. במידה ויעזוב בגיל פרישה יהיה זכאי להשלמת פיצויים.

   • שלום נדב. מבירור שעשינו מכיוון שהוא בחוזה אישי שמתחדש בכל שנה. אם הוא לא חותם על הארכה זה נחשב כפיטורים. האם אז צריכים להשלים את ה2.33%? ושאלת המשך. מתוך כ15 שנה בשירות המדינה -8 שנים הייתה במשכורת יחסית נמוכה וה7 שנים האחרונות בשכר גבוה (ובחוזה אישי) האם המדינה צריכה לשלם פיצויים לפי השכר הגבוה כפול כל ה15 שנים? אן מה שיש בקרן? תודה רבה

 11. תודה על התגובה. האם יודע מדוע יש שינוי באחוזי ההפרשה בין ההפרשה לביטוח המנהלים לבין ההפרשה לקרן הפנסיה? האם לדעתך כדאי ואפשרי לשנות את זה? כתבת שאם יש הפקדה לקופג לצד קרן הפנסיה אז יצטרכו להשלים. הכוונה הפקדה של המדינה או הפקדה עצמאית ללא קשר לשכר? יכול בנוסף להפנות אותי לחומר נוסף כדי להבין איך זה עובד?

 12. היי נדב. אם סעיף 14 חל היום באופן אוטומטי על 6% מהפיצויים אך לא ניתן להחיל אותו רטרואקטיבית אז תוכל לתת דוגמא מספרית לחישוב עבור עובד שמשך העבודה שלו התחיל לפני השינוי ונמשך לאחריו, ושלא בוצעה לו הפקדה מיוחדת במעבר עצמו.

  לא ברור כיצד תתבצע ההשלמה בסיום העבודה. האם זה לפי השכר בסיום העבודה או לפי השכר ביום השינוי. ולפי צבירת פיצויים של איזה תאריך מחשבים?

 13. שלום נדב,
  אני התפטרתי אחרי 5 שנות עבודה.
  במהלך עבודתי הופקדו לי כספים לביטוח מנהלים, בין היתר 6% לפיצויים.
  אני לא יודעת אם הייתי חתומה על סעיף 14 , נניח שלא.
  1) האם הוא חייב בהשלמה של 2.333% ?
  2) האם תחשיב הפיצויים צריך להיות משכורת אחרונה*מס' שנות עבודה ?
  אמי

 14. מה לגבי הפרשות לפיצויים על עמלות

  • אין חובה להפקיד על עמלות לפיצויים, החובה היא לשלם על עמלות לפי הממוצע ששולם בשנים עשר החודשים שקדמו לפיטורים.

   אפשר לקרוא עוד על הרכיבים לחישוב פיצויי פיטורים בקישור הבא https://pensuni.com/?p=4436

 15. שלום נדב,
  אני מבוטחת בקרן פנסיה (חדשה). המעסיק האחרון הפריש 8.33% לטובת פיצויים.
  המעסיק החדש לא מוכן להפריש 8.33% וטוען שלפי תקנון הקרן עליו להפריש 6%.
  האם אין כאן הרעת תנאים?

  • הי קרן,

   צו ההרחבה בדבר הגדלת הפקדות במשק, מדבר על עובד שיש לו פוליסה קיימת אליה בוצעו הפקדות בשיעור של 8.33 לעובד כזה יש להמשיך להפקיד גם אצל המעסיק החדש 8.33.

   לעובד עם קרן פנסיה קיימת אין חובה להמשיך הפקדות של 8.33 אצל מעסיק חדש, מעסיק נוכחי אינו יכל להקטין הפקדות.

   ראי עוד כאן:

   https://pensuni.com/?p=2988

 16. שלום נדב,

  המעסיק מפריש 8.33% לקצבה (על חשבון פיצויי פיטורין) ואני לא חתומה על סעיף 14.
  במידה ואתפטר-האם אקבל את כל מה שנצבר לקצבה או רק לפי 6%?
  במידה ואפוטר-האם תבוצע השלמת פיצויי פיטורין על פי שכר אחרון?

  המעסיק מציע לי לחתום על סעיף 14 – מה המשמעות של זה בשבילי?

  תודה רבה מראש

  • הי נילי,

   יתכן וסעיף 14 חל עלייך גם במידה ולא חתמת עליו. זה תלוי במועד תחילת העבודה שלך ובהפקדות המעסיק. במידה ואכן לא חל עלייך סעיף 14, הוא יחול עלייך ממועד החתימה קדימה ואין לא השפעה על העבר.
   את יכולה לקרוא על היתרונות והחסרונות של סעיף 14 בקישור הבא https://pensuni.com/?p=2071

 17. שלום נדב,

  הגעתי למקום עבודה חדש עם קרן פנסיה שבה היו משלמים לי רכיב פיצויים 8.33 כיום המעסיק החדש הוריד את רכיב הפיצויים למינימום הנדרש ברצוני לדעת האם זה חוקי או שהוא אמור להמשיך את אותם התנאים שהגעתי איתם?

 18. הפרשנות שלי היא שאם עובד הגיע למקום עבודה חדש עם קרן פנסיה *פעילה* שבה הופקדו 8.33 אז גם המעביד החדש חייב לשמור על הפקדה בגובה הזה. האם אני טועה?

 19. יורם לביאנט - עתידות הדרכה כלכלית

  אתה צודק, אבל לדעתי זו לקונה בצו שהמחוקק לא שם לב אליה שהרי רוח החוק בנוגע לתיקונים לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) היא שהחוסך שולט על החסכון שלו ועל בחירת סוג קופת הגמל. במקרה בו אנו דנים חוסך שעובר למקום עבודה חדש יכול לעבור לפוליסת ביטוח פנסיונית לפני המעבר ובכך להבטיח לעצמו את גובה ההפרשה ואז לחזור לקרן הפנסיה לאחר המעבר ולשמר את גובה ההפרשה הגבוה לפיצויים.

 20. שלום נדב,

  במקום עבודתי הגיעו להסכם שבו העובד והמעביד יגדילו את אחוז ההפרשה לפנסיה. ההסכם גם חל 5 שנים לאחור, כך שהעובדים צריכים כעת להפריש סכום נכבד לטובת העניין. הסכום שחושב עבורי (כולל מסים וביטוח לאומי) 27,000 ש"ח. למספר עובדים אחרים חושבו סכומים דומים.

  שאלתי היא, האם כדאי לשלם את ה"קנס"? כיצד ניתן להעריך (בצורה גסה\שמרנית) מה תהיה תרומת סכום כזה לחסכון העתידי?

  תודה

  • יתכן ולא נכון להסתכל על ההפקדה כקנס, תחשוב שעל אותו סכום אתה זוכה גם להפקדה זהה של המעסיק.

   לעניין ההשפעה של ההפקדה על הפנסיה, זה תלוי בגיל שלך היום ובמוצר אליו מבצעים את ההפקדות.
   כדאי שתבקשו מהמעסיק או מהווועד שיפנו לגוף אליו מבצעים את ההפקדה שיעביר לכם סימולציות לפי גיל.

 21. שלום נדב,

  בסוף חודש נובמבר יפוטר לאחר שנת עבודה אחת! מעוניין לדעת איך יחושבו הפיצויים, כשהגעתי לעבודה , הגעתי ללא קרן פנסיה קיימת, ולכן ההפקדות לפנסיה ולרכיב פיצויים הופרשו רק לאחר 6 חודשים ע"פ חוק. ורק6%לרכיב פיצויים .
  שאלתיי:
  1.האם המעסיק עכשיו בסיום יחסי עובד-מעביד צריך לתת לי עבור ה6 חודשים הראשונים פיצויים לפי 8.33% ,והשלמה עבור 6 החודשים האחרונים של 2.33% (החלק היחסי שלא הופרש מדי חודש בגין המשכורת) ??
  2.הייתי בעבודה שהמשכורת בה הינה שעתית ובונוסים עבור כל מכירה, האם מגיע לי פיצויים גם על הבונוסים החודשיים כבסיס לפיצויים ממוצע חודשי חלקי 12 חודשים ?

  • הי שלמה,

   בפיטורים לאחר שנת עבודה אתה זכאי לפיצויים בגובה משכורת. מכיוון והמעסיק הפקיד לך חלק מהכספים לקרן הפנסיה, כספים אלו יבואו במקום הכספים שהוא ישלם לך בסיום עבודה. כפי שכתבת יש לחשב את הפיצויים כ- 8.33% עבור החודשים שלא בוצעה הפקדה ו- 2.33% עבור החודשים בהם בוצעה הפקדה.
   יש לקחת את ממוצע הבונוס ב- 12 החודשים האחרונים ולצרף אותם לפיצויים.

 22. שלום נדב,

  שאלה:
  שכיר בעל שליטה בעל משכורת כ80,000
  האם ניתן להפריש לטובת פיצויים לפי משכורת מבוטחת של 80,000 ש"ח.
  ואת התגמולים לפי התקרה של 24,765 ש"ח?
  או שהמשכורת המבוטחת צריכה להיות זהה בין תגמולים לפיצויים?

  • ערב טוב שחר,

   לקרן הפנסיה ניתן להפקיד מאותו שכר מבוטח, לבחירתך משכר של 24 אלף או 80 אלף. במידה ובחרת להפקיד משכר של 80 אלף אתה יכל להפקיד אפילו 1% כל עוד אחוז המעסיק ואחוז הפיצויים זהה.
   הפקדה מהאחוזים הנמוכים מהקבוע בחוק ישפיעו על אופן חישוב השכר הקובע.
   אפשרות נוספת היא להפקיד לתגמולים לקרן הפנסיה משכר של 24 אלף והפקדה לפיצויים לקופת גמל משכר של 80 אלף. שים לב שעבור בעל שליטה יש תקרה להפקדה לפיצויים המוכרת במס.
   ממליץ לך לקרוא על כך בקישור הבא https://pensuni.com/?p=785

   • שלום נדב,
    שאלה, בענף השמירה צריך להפריש לפי 8.33 % לפיצויים.
    חלק מחברות הביטוח כמו עמיתים ומקפת לא מקבלים את הכספים שמופרשים לפי אחוז זה ומבקשים להפריש רק 6% ומחזירים את הכספים.
    מה המעסיק אמור לעשות במקרה כזה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: