דף הבית / תכנון פרישה / יצאת לפנסיה? כנראה מגיע לך לקבל החזר מס

יצאת לפנסיה? כנראה מגיע לך לקבל החזר מס

אירוע הפרישה משבש את חישוב המס השנתי ועשוי לגרום לחישוב מס לא מדוייק. פרשת מעבודה? במידה וחל עליך אחד או יותר מהמקרים הבאים כנראה ומגיע לך לקבל החזר מס.

במרבית המקרים, אדם שעובד אצל מעסיק אחד במהלך כל שנת מס, המס שיחושב על ידי המעסיק יהיה מס מדויק וסופי. אירוע הפרישה משבש את חישוב המס השנתי ועשוי לגרום לחישוב מס לא מדוייק. פרשת מעבודה? במידה וחל עליך אחד או יותר מהמקרים הבאים כנראה ומגיע לך לקבל החזר מס.

החזר מס

מקור pixabay

לפני הכל, כיצד מחושב מס הכנסה במדינת ישראל

מס הכנסה בישראל הוא מס פרוגרסיבי, כלומר ככל שהכנסה שלך גבוהה יותר, כך שיעור המס החל על ההכנסה עולה. מס הכנסה מחושב על בסיס שנתי, כאשר ידועות כלל הכנסות שלך.

מדרגות מס הכנסה מעבודה בשנת 2017

מדרגות מסמקור מס הכנסה

לאחר חישוב סכום המס החייב, יש לבדוק את סכום המס ששולם במהלך השנה על ידי המעסיק או משלמים אחרים כמו קרנות הפנסיה או חברות הביטוח. יש להפחית מסכום המס המגיע את סכומי המס ששולמו במהלך השנה. אם קיים הפרש בין סכום המס המגיע לבין סכום המס ששולם.

לדוגמא

במהלך השנה שולם מס הכנסה של 24,000 שקלים בחישוב בסוף שנה נדרש לשלם 22,000 שקלים

 • הפרש חיובי = סכום לתשלום.
 • הפרש שלילי = סכום להחזר.

בדוגמא שלפנינו, המס שנדרש הוא 22 אלף שקלים כלומר העובד זכאי להחזר מס של 2,000 שקלים.

חשוב לזכור: הפרשי המס יכולים להיות לחובה או לזכות. וכך במקום לזכות בהחזר מס, תגלה שאתה חייב כספים למס הכנסה.

בחן את עצמך, האם מגיע לך לקבל החזר מס

במידה וחל עליך אחד או יותר מהמקרים הבאים כנראה ומגיע לך לקבל החזר מס.

יצאת לפנסיה במהלך השנה

לאורך השנה ניכה ממך המעסיק מס הכנסה בהתאם להנחה שהשכר החודשי שלך ישאר דומה לאורך כל חודשי השנה. מכיוון ומס הכנסה מחושב על בסיס שנתי ובמקרים רבים פנסיית הזקנה נמוכה מהשכר החודשי המעסיק ניכה ממך מס ביתר. במקרה זה הסיכוי לקבל החזר מס הוא גבוה.

לדוגמא, שכר חודשי של 20,000 שקלים החייב במדרגת מס של 35%

ופנסיית זקנה של 8,000 שקלים העשויה להיות פטורה ממס.

המשכת לעבוד במשרה חלקית במקביל לקבלת פנסיית זקנה

במרבית המקרים, כאשר אדם עובד אצל מעסיק יחיד במהלך כל שנת מס, המס שמחושב על ידי המעסיק הוא מס מדויק וסופי. כאשר משלבים יחד עם הקצבה החודשית מקום עבודה נוסף עשוי להיגבות מס ביתר. בין הסיבות לכך:

 • מילוי טופס 101 בצורה לא תקינה
 • לא הגשתם תאום מס בתחילת העבודה והצהרתם על הכנסה נוספת

במידה ולא ביצעתם תאום מס ונגבה מכם מס ביתר הסיכוי לקבל החזר מס גבוה. במידה וביצעתם כבר תאום מס יתכן ויהיה החזר מס או שקיים לכם חוב במס הכנסה.

קיבלת קצבה ממספר מקורות במהלך השנה

אנשים רבים שוכחים שגם פנסיית הזקנה חייבת במס. וכל מקור לקצבה נחשב לגורם משלם אליו צריך להגיש טופס 101 ולבצע על הכנסות אלו תאום מס. במידה ודיווחתם בטופס 101 שיש לכם הכנסה נוספת ולא הגשתם תאום מס, יגבו מכם את המס המירבי.

ביצעת פריסת מס בסמוך לפרישה

פריסת מס נועדה להפחית את המס שמשולם על כספי הפיצויים או על פדיון ימי החופשה בסיום העבודה. פריסת מס קדימה כדאית למי שצופה שהכנסותיו יקטנו ביחס לשנים קודמות. נניח פורש מעבודה היוצא לפנסיה.  פריסה קדימה מחייבת את אישור פקיד השומה ותיגבה מקדמה בשיעור שיקבע פקיד השומה על הסכום החייב במס בהתאם להנחות לגבי ההכנסה הצפויה בעתיד. בנוסף, בכל תום שנת מס יעשה חישוב מס אמיתי.

במקרה והנחות על הכנסה העתידית גבוהות מהכנסה בפועל תהייה זכאי להחזר מס על המקדמה אותה שילמת. (אך במידה והכנסות היו גבוהות מהצפוי נוצר לך חוב במס הכנסה)

משיכת כספי פיצויים חייבים במס

במועד היציאה לפנסיה החלטת למשוך את כספי הפיצויים החייבים במס. יתכן ושילמת על חלק מכספי הפיצויים את סכום המס המירבי (בשנת 2017 – 47%) וזאת למרות ששיעור המס שחל עליך הוא רק 31%. חיוב מס ביתר עשוי לקרות כאשר יתרת הפיצויים בקופה גבוהה יותר מיתרת הפיצויים שהופיעה באישור שהעברת למס הכנסה. במקרה זה יציין מס הכנסה כי מכל סכום שעולה על היתרה אותה הצגת בפניו יש לגבות את סכום המס המירבי.

איך מגישים בקשה להחזר מס?

כדי לממש את זכאותך להחזר מס, עליך להגיש דוח בתוך 6 שנים מתום שנת המס שעבורה שולם המס ביתר. לדוגמא: בקשה להחזר מס עבור שנת המס 2011,ניתן להגיש עד ליום 31/12/2017.

>>>מידע נוסף על אופן הגשת בקשה להחזר מס באתר מס הכנסה

יצאת לפנסיה? כנראה מגיע לך לקבל החזר מס by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

7 comments

 1. הי נדב, מאמר מעניין מאוד.
  כתבת כי "במרבית המקרים, אדם שעובד אצל מעסיק אחד במהלך כל שנת מס, המס שיחושב על ידי המעסיק יהיה מס מדויק וסופי", המשפט הזה אינו נכון ומי שאומר את זה זה לא אני אלא מבקר המדינה.
  במקרים רבים חישוב המס אינו נכון בשל חוסר מידע שעובר מהעובד למעביד (למשל- מצב משפחתי, מצב בריאותי, ילדים, תואר אקדמאי ועוד) ולעתים כתוצאה משינויים שאנו עוברים בחיים (מעבר בין עבודות, יציאה לחל"ת) וכדו'.
  מומלץ לכל מי שמשלם מס להיכנס לסימולטור של מס הכנסה ולבצע סימולציה קטנה. במידת הצורך תמיד ניתן לפנות לאיש מקצוע.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001076865

  • בוקר טוב אוריה,
   הערה נכונה, רצוי שכל אחד יבדוק האם הוא זכאי להחזרי מס. לצערי הסימולטור של מס הכנסה נתמך עדיין רק בדפדפן אקספלורר.

 2. שלום נדב,
  כשכיר, במידה ומופיע לי בתלוש המשכורת פירוט נקודות הזיכוי וסכומים מצטברים לשנת המס, עלי לדווח בכל זאת למס הכנסה, על מנת לקבל החזר מס או שהדיווח כבר מבוצע דרך המעסיק?

 3. שלום נדב,
  כשכיר, במידה ומופיע בתלוש המשכורת שלי פירוט של נקודות הזיכוי וסכומים מצטברים לשנת המס, עלי לדווח למס הכנסה על מנת לקבל את ההטבה במס או שהדיווח מבוצע דרך המעסיק והזיכוי יבוצע אוטומטית בסוף שנת המס?

  תודה.

  • ערב טוב כפיר,

   הזיכוי ממס מתבצע אוטומטית.

   • 1. מי שמפריש כספים מהמשכורת לפנסיה מקבל זיכוי מס?
    2. אם כן, זה גם מבוצע אוטומטית דרך המעסיק והאם ניתן לזהות את הזיכוי
    בתלוש משכורת כ – "ניכוי לסעיף 45א 35%" ?
    3. באילו מקרים, בכל זאת יש צורך בדיווח עצמאי למס הכנסה לשם קבלת החזר
    מס?

    תודה.

    • ערב טוב כפיר,
     על הפקדה לפנסיה דרך מקום העבודה אתה מקבל אוטומטית זיכוי ממס בתלוש השכר. במידה ותבצע הפקדות נוספות במעמד עצמאי לפי סעיף 47 תידרש לגשת למס הכנסה לצורך קבלת החזר

     ראה גם הטבות מס לשכיר https://pensuni.com/?p=1532

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: