דף הבית / אקדמיה / האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

במאמר הקודם בחנו האם ניתן להוריש את כספי קרן הפנסיה, ראינו שקרן הפנסיה היא מוצר פנסיוני המשלם קצבאות בצורה מצויינת אך ככלי להורשה הוא מעלה מספר קשיים. הפעם נבחן את קופת גמל ככלי להורשת החיסכון הפנסיוני ונעלה על הבדלים בין זכויות המוטבים בקופת הגמל לזכויות השארים והיורשים.

קופת גמל היא מוצר לחיסכון פנסיוני שבמרבית המקרים כולל חיסכון בלבד ואינו כולל רכיבים ביטוחים. במקרים מסויימים קיים בקופת הגמל ביטוח חיים קבוצתי לחברי הקופה, עלות הביטוח נרכשת מתוך החיסכון הקיים בקופת הגמל.

במקרה של מוות ישולם הסכום הצבור בקופת הגמל כסכום חד פעמי.

מי יקבל את כספי קופת הגמל במקרה של מוות?

כספי קופת הגמל ישולמו לשארים ולמוטבים של המנוח ובהעדרם הכספים ישולמו ליורשים. כדי להגדיר באיזה מהמקרים ישולמו הכספים למוטבים ובאיזה מהמקרים ישולמו הכספים לשארים נבחין בין כספי תגמולים לכספי פיצויים.

במידה ובקופת הגמל היה קיים ביטוח חיים קבוצתי ישולמו כספי הביטוח למוטבים.

כספי התגמולים בקופת הגמל

נחלק את הכספים בקופת הגמל לשני סוגים, כספי תגמולים (הפקדות עובד והפקדות מעסיק) וכספי פיצויים. במקרה של מוות, כספי התגמולים ישולמו למוטבים אותם מינה המנוח. באפשרות העמית גם להגדיר בצוואה מוטבים לעניין קופת הגמל.

חשוב להקפיד על עדכון המוטבים ועל חלקם. כך לדוגמא חוסך שהגדיר את גרושתו כמוטבת יגלה שלאחר מותו הכספים יועברו לגרושה ולא לילדיו או לאישה החדשה.

ניתן להגדיר את חלקם של המוטבים בקופה ולקבוע מוטבים שונים לעניין כספי התגמולים ולעניין כספי ביטוח החיים הקבוצתי במידה וקיים בקופה.

מה קורה במידה ולא הוגדרו מוטבים?

במידה ולא הוגדרו מוטבים בקופת הגמל ישולמו הכספים ליורשיו של העמית וזאת בהתאם לצו הירושה.

מה קורה במידה והמוטב נפטר לפני שקיבל את הכספים מקופת הגמל?

במידה והעמית לא הגדיר מוטב אחר, יחולקו כספי המוטב שנפטר בין היורשים שלו, היורשים של המוטב. רק במידה ואין למוטב יורשים, יחולק החלק של המוטב שנפטר בין יתר המוטבים.

כספי הפיצויים בקופת הגמל

במקרה של מוות בוחנים את מועד מקרה המוות:

  • מקרה של מוות של העמית במהלך תקופת עבודתו
  • מקרה של מוות של העמית לאחר סיום יחסי עובד מעביד

מקרה של מוות של העמית במהלך תקופת העבודה

במקרה של מוות במהלך תקופת העבודה, בטרם הסתיימו יחסי עובד מעביד, ישולמו כספי הפיצויים לשאריו של העמית בהתאם לסעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים. השארים במקרה זה בדומה לשארים בקרן הפנסיה יהיו בן או בת הזוג של העמית וילדיו.

באפשרות השארים למשוך את כספי הפיצויים בפטור כפול ממס. במקום תקרה של משכורת עבור כל שנת עבודה הסכום הפטור ממס יהיה משכורת כפולה עבור כל שנת עבודה ולא מעבר לתקרת הפיצויים. המשיכה תתבצע לאחר פניה למס הכנסה עם טופס 161ב (להורדה)

מקרה של מוות לאחר סיום יחסי עובד מעביד

במקרה של מוות לאחר סיום יחסי עובד מעביד, גם במידה והעמית טרם הסדיר את מעמד כספי הפיצויים, המוטבים יהיו זכאים לכספי הפיצויים בקופת הגמל.

מי יקבל את הכספים

האם כספי קופת הגמל חייבים במס במועד המשיכה?

כפי שראינו כספי הפיצויים יהיו פטורים ממס עד למשכורת כפולה בכפוף לתקרה. כספי התגמולים יהיו פטורים ממס כולל הרווחים עליהם במועד פדיון הכספים.

האם כדאי לרוץ ולמשוך את הכספים?

באפשרותך להעביר את כספי קופת הגמל לחשבון חדש על שמך. הכספים בחשבון זה יהיו פטורים ממס רווח הון במועד המשיכה למעט הרווחים החדשים שיהיו חייבים במס של 25% על הריבית הריאלית. הכספים נשארים נזילים וניתן למשוך אותם בכל שלב או לבצע משיכה חלקית.
באפשרותכם בעתיד להפוך את הכספים לכספי קצבה, כספים אלו יחשבו לקצבה מוכרת ויהיו פטורים ממס על הקצבה.

בשורה התחתונה

קופת הגמל מאפשרת לך שליטה רבה יותר על הכספים מאשר קרן הפנסיה במקרה של מוות. באפשרותך לקבוע את המוטבים שיקבלו את הכספים למעט במקרה של מוות במהלך תקופת העבודה, כאשר במקרה זה הכספים ישולמו לשאריך החוקיים.
חשוב להגדיר ולעדכן את המוטבים בקופת הגמל מכיוון ולמוטבים אלו קדימות על יורשים מתוקף צו קיום צוואה או שארים חוקיים.

האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל? by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כמנהל מוצר באגף השיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל והעורך הראשי של אתר פנסיוני.

5 comments

  1. נדב,
    כאחר שעוסק בתחום אני מרשה לעצמי להגיב שזה מאמר מדוייק לחלוטין.
    ומעבר לכך, מנוסח בפשטות אידיאלית.
    כשמדובר על נושא רגיש שכזה – אין ספק שזו תעודת כבוד.
    תודה על עוד כתבה נהדרת וחשובה!

  2. ניסים לוי

    שלום,
    דמי הניהול בקופג לפיצויים שלי הם 0.4%
    דמי הניהול בקרן הפנסיה שלי הם 0.18%.
    השאלה:
    האם לא עדיף לי לנייד את הצבירה בקופג לקרן הפנסיה ?

    • שבת שלום ניסים,

      יש מספר שיקולים שכדאי לקחת בחשבון מלבד דמי ניהול. במידה ואתה בעתיד מתכנן לקחת את הפיצויים כחלק מהפנסיה החודשית זאת בהחלט אפשרות טובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים