דף הבית / תכנון פרישה / תיקון 190 ושימוש בכספי נפטר : ירשתי קופ״ג מהן האפשרויות שלי לשימוש בכספים?

תיקון 190 ושימוש בכספי נפטר : ירשתי קופ״ג מהן האפשרויות שלי לשימוש בכספים?

ירשתי קופ״ג והעברתי אותה על שמי לפי תיקון 190, מהן האפשרויות שלי להשתמש בכספים בהתחשב שאני פנסיונרית ויש לי קצבה נמוכה מהמינימום הדרוש. האם אני יכולה לקחת אנונה? או רק קצבה מוכרת? מה ההבדל?

כספי נפטר שהועברו לחשבון חדש על שם המוטב נזילים ופטורים ממס רווחי הון. החל משלושה חודשים ממועד הפטירה הכספים יהיו חייבים במס רווח הון של 25% בדומה למכשירי השקעה אחרים.

מכיוון והכספים נזילים אפשר למשוך אותם באופן מיידי.

מלבד משיכה כסכום חד פעמי קיימות שתי האפשרויות אותם ציינת, משיכת הכספים כאנונה או כקצבה מוכרת. מייד נעמוד על ההבדלים ביניהן.

>>>לקריאה על אפשרות נוספת לחוסכים להם קצבה העולה על 4,418 שקלים

משיכת הכספים כאנונה

אנונה היא משיכה לשיעורין של קופת הגמל, בדרך כלל סכום חודשי קבוע אותו הגדרנו מראש. אנו נקבל את התשלום החודשי עד שיגמר הכסף בקופת הגמל. היתרון באנונה הוא שיש לנו שליטה על סכום המשיכה ובמידת הצורך ניתן להגדיל את הסכום החודשי או להקטין אותו.

במקרה מוות של המושך תעבור קופת הגמל עם יתרת הכספים לידי המוטבים הרשומים בקופה.

בניגוד לקצבאות אחרות, עליהן ניתן לנצל פטור ממס, אנונה חייבת במס רווח הון. בנוסף, חוסך שבחר לקבל את הכספים בדרך של אנונה נדרש "לנהל" את זרם התשלומים. עליו לקבוע את הסכום החודשי ולהתאים את רמת הסיכון בקופת הגמל לתשלום החודשי למשיכה. הגדרת רמת סיכון נמוכה בקופה ומשיכה חודשית גבוהה עשויה ליצור מצב שבו הכסף בקופת הגמל יגמר אך ואנו נמשיך לחיות…

יתרונות חסרונות
שליטה על גובה התשלום החודשי אנונה חייבת במס רווחי הון
השארת כספים ליורשים אין הגנה במצב של חיים ארוכים
במידה והמצב הבריאותי לא תקין אנונה מסייעת להקטין את החשש מחיים קצרים ואיבוד הכסף במקרה של מוות. אנונה מאפשרת משיכת סכומים גבוהים יותר מאשר הקצבה בפרק זמן קצר.

משיכת הכספים כקצבה מוכרת

קצבה מוכרת היא קצבת זקנה הפטורה ממס. ישנם מספר מקורות ליצירת קצבה מוכרת בהם גם הסבת כספי נפטר. לצורך קבלת הקצבה יש להעביר את קופת הגמל למוצר המשלם קצבה כמו קרן פנסיה או פוליסת ביטוח. הקצבה תשולם לפורש לכל חייו אך גובה הקצבה יקבע בהתאם למסלול הפרישה שיבחר.

לאחר קבלת הקצבה הראשונה לא ניתן עוד לשנות את מסלול הפרישה או את גובה הקצבה החודשי. במקרה מוות עשויים היורשים לקבל סכום חד פעמי בהתאם למסלול הפרישה, אך בחירה של מסלול שכזה תקטין את הקצבה אותה את עתידה לקבל.

יתרונות חסרונות
קצבת זקנה הפטורה ממס העדר שליטה על יתרת הכספים ועל הסכום החודשי
קצבה לכל החיים מוצר בעייתי להורשה
במידה והמצב הבריאותי תקין ובמשפחה יש היסטוריה של חיים ארוכים. קצבה מוכרת תבטיח לך קצבה לכל החיים.

אפשרות שלישית : אולי לשלב?

במידה וסכום החיסכון בקופת הגמל גבוה מספיק, אפשר לשלב בין שתי האפשרויות.

להמיר חלק מהכסף לקצבה מוכרת, קצבה שתגדיל לך את ההכנסה החודשית שציינת שנמוכה מהקצבה המזערית. במידה וסכום החיסכון מספיק גבוה ותצליחי להגיע כעת לקצבה מזערית אפשר למשוך את יתרת הסכום ומייד להפקיד אותו חזרה בהתאם לתיקון 190.

מהפקדה החודשית ניתן ליצר אנונה במס של 15% על הרווח הנומינאלי במקום מס של 25% במצב המקורי, אנונה גמישה שתתמוך ביתר הצרכים שלך בפרישה.

בשורה התחתונה

הן אנונה והן קצבה מוכרת הם מוצרים מצויינים לתקופת הפרישה אך צריך להתאים אותם לצרכים שלך ולמצב האישי והבריאותי שלך. מעבר לפרמטרים המופיעים בטבלה חשוב לזכור כי האנונה חייבת במס רווח הון והקצבה המוכרת תהייה פטורה ממס.

אנונה מול קצבה חודשית

תיקון 190 ושימוש בכספי נפטר : ירשתי קופ״ג מהן האפשרויות שלי לשימוש בכספים? by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

4 comments

 1. הי נדב, באפשרות השלישית רשמת ש"מהפקדה החודשית ניתן ליצר אנונה במס של 15% על הרווח הנומינאלי במקום מס של 25% במצב המקורי.." – האם התכוונת להפקדה הח"פ של הסכום שנמשך ע"י המוטב, לאחר שעבר את הקצבה המזערית, וכך עומד בתנאי תיקון 190, ויכול לקבל אנונה במס רווחי הון של 15% נומינלי?

  • אכן, זאת הכוונה
   בתנאי שתייצר לעצמה קצבה שעולה על הקצבה המזערית

   • שאלה אקדמית? בתאוריה חברת הביטוח יכולה לייצר פוליסה מיודת קצבה לכל החיים שקטנה בהתאם לתשואה התחשיבית. בהתאם לרצון החוסך למשוך רק מהרווחים או לחלופין תשואה תחשיבית + מרווח קטן שיגרום לכסף להחזיק 60 שנה לדוגמא שזה יותר ממה שאותו חוסך צפוי לחיות. באופן הזה להנות גם מקצבה מוכרת וגם מירושה לילדים.

    • הפוליסות הפנסיוניות כפופות לאישור האוצר ומוגדרת בהם תשואה בסיסית. חלק מהפוליסות כוללות הבטחת קצבאות של למעלה מ- 300 חודשים, שיצרו סוג של ירושה לילדים.

     אבל מבנה של פוליסה כזאת עם ריבית נקובה ומספר כה גדול של חודשי הבטחה "הורג" את המקדם ופוגע בקצבה שמקבל החוסך בחייו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: