דף הבית / אקדמיה / אשה נפצעה בעת קיום יחסי מין בנסיעת עבודה – המקרה לא הוכר כתאונת עבודה

אשה נפצעה בעת קיום יחסי מין בנסיעת עבודה – המקרה לא הוכר כתאונת עבודה

הצגנו בעבר בעמוד הפייסבוק מקרה מעניין שקרה באוסטרליה. אישה שיצאה לנסיעת עבודה בעיירה במדינת ניו סאות' וויילס פגשה בעיירה ידיד שלה, השניים יצאו לארוחת ערב ולאחריה קיימו יחסי מין. האישה טענה כי במהלך קיום יחסי מין עם המכר, נשברה נורה שהיתה תלויה מעליה וגרמה לה לפציעות בפה ובאף ולבעיות פסיכולוגיות. למרות ששני בתי משפטו הכירו במקרה כתאונת עבודה ופסקו לאישה פיצויים, הפך בית המשפט הגבוה את פסק הדין וקבע כי העובדת בסוכנות הפדרלית הממשלתית לא נדרשה לקיים יחסי מין על ידי המעסיק שלה ולכן היא אינה זכאית לפיצויים בגין תאונת עבודה . "הנסיבות שבהן העובדת נפצעה חייבות להיות קשורות לתמרוץ ישיר או עידוד על ידי המעסיק", נכתב בפסק הדין. (לכתבה המלאה באתר דהמרקר)

בינתיים בישראל, תאונת עבודה לפי ביטוח לאומי

ביטוח לאומי יכיר בתאונה כתאונת עבודה במידה והיא נגרמה תוך כדי ועקב עבודה כולל בדרך לעבודה או ממנה. ביטוח לאומי יכיר גם מחלת מקצוע כתאונת עבודה במידה והיא מופיע ברשימת המחלות המוגדרות המופיעות בתקנות. (למידע נוסף באתר ביטוח לאומי).

מה תקבלו מקרן הפנסיה במקרה של תאונת עבודה

תמונה ברישיון שימוש CC מכאן

עובד שיוכר כנפגע בתאונת עבודה יקבל פיצוי בשווי 75% מהכנסתו החייבת בדמי ביטוח לאומי בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה.

אבדן כושר עבודה בקרן הפנסיה

חוסכים בקרן הפנסיה מבוטחים אף הם למקרה של אבדן כושר עבודה. חוסך שיוכר כנכה על פי תקנון קרן הפנסיה יזכה לתשלום חודשי במהלך תקופת הנכות. תשלום אשר עשוי להגיע ל -75% משכרו המבוטח בקרן הפנסיה בתקופה של שלושה או שנים עשר החודשים שקדמו לנכות, הגבוה מבין השניים.

אבדן כושר עבודה במקרה של תאונת עבודה

בניגוד למקרה של אבדן כושר עבודה בקרן הפנסיה שם הקצבה המירבית אותה ניתן לקבל היא בגובה של 75% מהשכר, במקרה של אבדן כושר עבודה הנובע מתאונת עבודה, הקצבה שתשולם מקרן הפנסיה תהייה קטנה בהרבה. כמה קטנה? בהרבה.

הנחיה חדשה של האוצר מקטינה את הפיצוי שתקבלו בשל פגיעה מתאונת עבודה

במסגרת כוונת האוצר לצמצם את ההבדלים בין קרנות הפנסיה נכנס בחודש אוקטובר 2015  לתוקף חוזר של האוצר אשר מסדיר את אופן תשלום הקצבאות במקרה של זכאות לקבלת קצבה ממקור אחר.

במשרד האוצר הגדירו חמישה מקרים בהם מבוטח שיקבל קצבה מגורם אחר בנוסף לקרן הפנסיה יקבל קצבה מוקטנת מהקרן. בין המקרים המופיעים בחוזר, מופיעה כמובן גם גם פגיעה מתאונת עבודה.

כיצד מחשבים את הקצבה שתשולם מקרן הפנסיה?

במידה ותהיו זכאים לקבל קצבה מביטוח לאומי בשל תאונת עבודה, הקצבה שתקבלו מקרן הפנסיה, תהייה מופחתת. עד כמה מופחתת? עד שליש מהקצבה שהייתה מגיע לכם עד כניסת החוזר לתוקף.

ניקח לדוגמא בחור שהרוויח 10,000 שקלים בחודש והיה מבוטח בקרן הפנסיה מבטחים החדשה. הוא הוכר כנפגע עבודה ונקבעה לו 100% נכות בקרן הפנסיה.

במידה והאירוע התרחש לאחר אוקטובר 2015, הוא יקבל רק 2,500 שקלים ואת היתרה הוא יקבל במסגרת חוק ביטוח לאומי.

האם קיימים מקרים נוספים בהם קיים קיזוז קצבאות בקרן הפנסיה?

כן, למעט מקרים של תאונת עבודה בעקבות החוזר שפרסם האוצר קיים קיזוז בקצבאות גם במקרים של פעולות איבה או מלחמה.

אשה נפצעה בעת קיום יחסי מין בנסיעת עבודה - המקרה לא הוכר כתאונת עבודה by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

6 comments

  1. שאלה 1 אני מקבל פנסית נכות כבר שנתיים וחצי על 50 אחוזי נכות זה תאונת עבודה אני מוכר בביטוח לאומי שאלה 2 ביטוח לאומי קבעו לי 20 אחוזי נכות לצמיתה לפני 4 חודשים האם יש קיזוז ומזה קיזוז בתאונת עבודה מול קרן פנסיה מבטחים וביטוח לאומי שאלה 3 האם ניתן לקבל קיצבת נכות מעבודה מביטוח לאומי ופנסית נכות זמנית מהקרן עוד 3 חודש אמור להיות לי ועדה מהקרן להמשך בדיקה אובדן כושר שאלה 4 האם אני זכאי לאיזה שהוא פיצוי מהקרן עקב קביעת 20 אחוזי נכות מהביטוח לאומי הועדה של הקרן יכולה לקבוע לי נכות לצמיתה מגיע לי פיצוי חד פעמי מהקרן אבקש תשובה הולמת ולפרט לי תודה רבה ויום טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: