דף הבית / קרן פנסיה / מה זה פרנצ'יזה?

מה זה פרנצ'יזה?

פרנצ'יזה בקרן הפנסיה הינה תשלום כפול של קצבת הנכות בשני חודשי התשלום הראשונים. כחלק מהתקנון התקני הפרנצ'יזה היא בררת מחדל המכיסוי לאבדן כושר עבודה הקיים בקרן. חוסכים המעוניינים לוותר על כיסוי זה נדרשים לפנות לקרן הפנסיה.

המונח פרנצי'זה בקרן פנסיה מתייחס לתשלום כפול במקרה של אבדן כושר עבודה.

אבדן כושר עבודה בקרן הפנסיה מוכר רק במידה והוא לתקופה העולה על 90 ימים. במידה והוכר לך אבדן כושר העבודה על ידי הועדה הרפואית של קרן הפנסיה, תשלם לך הקרן, כבררת מחדל, פיצוי חודשי. תקנון הקרן מגדיר את תקופת התשלום החל מהיום ה- 61 וזאת בהתאם לתקנון התקני.

לדוגמא חוסך שהוכר לו אבדן כושר עבודה של 93 ימים, יקבל תשלום עבור 33 ימי אבדן כושר עבודה.

תשלום אבדן כושר עבודה הכולל פרנצי'זה

בשנים האחרונות במסגרת התקנון התקני בכל הקרנות נוספה הפרנצ'יזה לכיסוי לאבדן כושר עבודה הקיים בקרן. וכיום היא ניתנת כבררת מחדל למצטרפים חדשים.

במידה והצטרפתם לקרן הפנסיה בעבר ולא קיבלתם את הכיסוי עליכם לפנות באופן עצמאי לקרן הפנסיה או לסוכן הביטוח לצורך הוספת הכיסוי.

רכישת הפרנציזה, תעניק למבוטח תשלום קצבת אבדן כושר עבודה גם על 90 הימים הראשונים של אבדן כושר העבודה. בדומה לאופן התשלום במקרה של אבדן כושר עבודה.

לדוגמא,

חוסך היה באובדן כושר עבודה במהלך החודשים ינואר, פברואר ומרץ

בראשון לאפריל יקבל המבוטח פיצוי כפול עבור חודש מרץ וחודש פברואר

במידה והחוסך היה באבדן כושר עבודה גם בחודש אפריל, בראשון למאי הוא יקבל שוב תשלום כפול עבור חודש אפריל וחודש ינואר.

חשוב לזכור ! פרנציזה מעניקה תשלום גם על החודשים הראשונים של תקופת אבדן כושר העבודה אך אינה מקצרת את הזמן הנדרש להכרה בתקופת הנכות.

כמה זה עולה לי?

כיום הפרנציזה נמצאת כבררת מחדל בכל קרנות הפנסיה. כלומר מבוטח שלא מעוניין בפרנצ'יזה צריך לפנות לקרן הפנסיה בכדי לבטל את הכיסוי הנוסף.

העלות של הפרנציזה ביחס להפקדה החודשית וביחס לעלות הכיסוי הביטוחי היא זניחה, בנוסף היא  מספקת לנו תשלום עבור חודשים בהם היינו באבדן כושר עבודה ואנו זקוקים לכל הכנסה נוספת.

מה זה פרנצ'יזה? by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי קופות גמל ופנסיה, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

19 comments

 1. בטבלה לעיל מוצגת עלות אובדן כושר עבודה. לא ברור אם מדובר על עלות נוספת מלבד דמי הניהול? האם מדובר בביטוח נוסף מלבד הפרשות לקרן הפנסיה הבסיסיות כנדש עפי חוק?

 2. ערב טוב יוגב,

  בקרן הפנסיה מדובר בעלות נוספת לאבדן כושר העבודה. אין צורך בהפקדה נוספת לצורך רכישת הפרנציזה והרכישה שלה היא מתוך ההפקדות הקיימות לקרן. בצד שמאל בטבלה אפשר לראות את התוספת לעלות הביטוח הקיים בקרן.

 3. במידה ותשלום הפרנצ'יזה כבר בוצע והועבר לפוליסת המבוטח, אך לבסוף הוחלט על ידי הועדה הרפואית שלא מדובר בנכות אובדן כושר עבודה, האם כספי הפרנצ'יזה נגרעים חזרה מפוליסת המבוטח?

  • ערב טוב,
   פרנצ'יזה לא מקצרת את זמן ההמתנה, באיזה מקרה חברת הביטוח תשלם לפני שגמרה לבדוק האם המבוטח זכאי לקבל את הכספים? ובמידה והיא מצאה שהוא לא זכאי יהיה עליו להחזיר כל שקל שקיבל.

 4. שלום.
  רציתי לדעת האם למי שיש בפוליסה שלו סעיף פרנצ'יזה והיה בתאונת עבודה יותר מ-91 ימים וקיבל בתקופה זו דמי פגיעה מביטוח לאומי , האם במקרה זה הנפגע יקבל תשלום כפול החל מיום הפגיעה ועד לתום תקופת האי כושר למרות שקיבל תשלום דמי פגיעה מהביטוח לאומי?

  • בוקר טוב ליאור,

   בתכנית אבדן כושר עבודה קיימים לפעמים קיזוז מול ביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. במידה והיית זכאי לקבל אבדן כושר עבודה תהייה זכאי גם לפרנציזה

   • שלום נדב במידה ועדיין אני מקבל תשלום ימי מחלה או חופשה על זמן המחלה עדיין אהיה זכאי לתשלום הפרינצזה או שתשלום מקרן הפנסיה רק מזמן שהפסיקו לי כל תשלום ממקום העבודה?

 5. היי נדב,
  באשר לדבריך כי "…לדוגמא חוסך שהוכר לו אבדן כושר עבודה של 93 ימים, יקבל תשלום עבור 33 ימי אבדן כושר עבודה" אציין כי בפוליסה שלי נאמר "…למען הסר ספק יובהר כי אם תשלום הפיצוי החודשי בגין החודש הרביעי יהיה תשלום חלקי בגין חלק מהחודש הרביעי בלבד, גם הפיצוי החודשי הנוסף בגין החודש השלישי יהיה תשלום חלקי בלבד…למען הסר ספק יובהר כי אם תשלום הפיצוי החודשי בגין החודש החמישי יהיה תשלום חלקי בגין חלקמהחודש החמישי בלבד, גם הפיצוי החודשי הנוסף בגין החודש השני יהיה תשלום חלקי בלבד…"

  • הי שמעון,

   ההגדרה הראשונה מתייחסת לקרן פנסיה ללא פרנציזה, המשך הכתבה מתייחס להשפעה של הפרנציזה על תשלום תבעת אבדן כושר עבודה.

   מדבריך, יש לך פוליסת אבדן כושר עבודה. הפרנצ'יזה שם מתנהגת בצורה שונה מזו בקרן הפנסיה.

   • שלום נדב אם ב 90 ימי המחלה קיבלתי תשלום מהעבודה עבור ימי מחלה\חופש עדיין אהיה זכאי לתשלום מקרן הפנסיה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: