דף הבית / סוגיות מיסוי בביטוח פנסיוני / יש לך כספי פיצויים בקופת גמל? יכל להיות שכדאי לך להעביר אותם

יש לך כספי פיצויים בקופת גמל? יכל להיות שכדאי לך להעביר אותם

בקרב חוסכים רבים מתחלקות הפקדות כספי הפיצויים בין קרן פנסיה לקופת גמל. לקרן הפנסיה מופקד שיעור חודשי של 6% מכספי הפיצויים (או 72% בחישוב שנתי) ואל קופת הגמל ה- 2.33% הנותרים (או 28% בחישוב שנתי). לפיצול היסטורי זה בין ההפקדות יש השפעה עתידית על צורת מימוש הכספים ועל האפשרויות שקיימות בפני העובד בסיום העבודה לצורך דחיית תשלומי המס על כספי הפיצויים.

עובדים המבקשים לקבל בעתיד קצבה גבוהה יותר או עובדים הצפויים לקבל בסיום עבודה מענקי פרישה נוספים מלבד כספי הפיצויים צריכים לבחון כבר היום את הכדאיות של העברת כספי הפיצויים מקופת הגמל, כספי ה- 2.33, אל קרן הפנסיה.

קצת רקע

משיכת כספי פיצויים פטורה ממס עד לתקרה שנתית של משכורת עבור כל שנת עבודה ולא מעבר לתקרה שנתית של 12,230 שקלים. משיכת כספים מעבר לתקרה זו חייבת במס. ניצול הפטור ממס על כספי הפיצויים לאורך 32 שנות עבודה שקדמו לפרישה תקטין את הפטור ממס שיעמוד לרשותנו בפרישה.

כספי פיצויים שהופקדו בקופות גמל עד לשנת 2008

לאלכס הופקדו במשך השנים כספי פיצויים בקרן הפנסיה ובקופת הגמל. בשנת 2015 הוא פוטר מעבודתו. לרשותו עמדו 300,000 שקלים בפיצויים.

 • 216 אלף שקלים שנמצאים בקרן הפנסיה עליהם הוא ביצע רצף קצבה
 • 40 אלף שקלים בקופת גמל שהופקדו לאחר שנת 2008 וגם עליהם בוצע רצף קצבה
 • 44 אלף שקלים בקופת גמל שהופקדו לפני שנת 2008 ועליהם אלכס ביצע רצף פיצויים

את כספי הפיצויים שהופקדו עד לשנת 2008 חייבים תמיד למשוך כסכום חד פעמי פטור או חייב במס. במקרה הטוב מועד המשיכה יהיה בזמן הטוב ביותר לצורך מימוש הטבות המס אך במקרים אחרים נצטרך לממש את הכספים מוקדם יותר.

לאחר שנה של חיפוש עבודה, אלכס לא מצא מעסיק חדש שימשיך עבורו את ההפקדות לפנסיה ולמרות שלא היה זקוק לכספים הוא היה חייב לבצע חרטה מרצף פיצויים.

במידה וינצל כעת את הפיצויים בפטור ממס הוא יפגע לעצמו בפטור העתידי על קצבת הזקנה.

השארת הכספים בקופת הגמל העברת הכספים לקרן הפנסיה
אפשרות משיכה מוגבלת: ניתן לממש את הכספים כסכום חד פעמי בלבד בכפוף לתנאי רצף פיצויים ניתן לבחור האם לממש כקצבה בגיל פרישה, היוון קצבה או משיכה כסכום חד פעמי

>>>האם בגיל פרישה כדאי למשוך כספי פיצויים או לבצע היוון קצבה?

כיצד העברת הכספים לקרן הפנסיה הייתה מונעת את הבעיה?

על כספי פיצויים בקרן הפנסיה ניתן לבצע רצף קצבה. במידה וקופת הגמל הייתה עוברת לקרן הפנסיה היה ניתן לבצע רצף קצבה על כל כספי הפיצויים וכך לדחות את משיכת הכספים כסכום חד פעמי בעתיד או לקבל את הכספים כחלק מקצבת הזקנה.

טיפול במענקי פרישה חד פעמיים

במקרים רבים לכספי הפיצויים בסיום עבודה מתווספים סכומים נוספים כמו מענקי פרישה מוקדמת או פדיון ימי מחלה שלא נוצלו. גם במידה ואלכס היה מוצא מעסיק חדש שהיה ממשיך עבורו את ההפקדות עד לפנסיה הוא היה חייב לממש את כספי הפיצויים ברצף הפיצויים כסכום חד פעמי בפרישה. לצד סכום זה היה עליו לממש את גם את כספי מענק הפרישה.

כדי להקטין את המס על כספי מענק הפרישה ניתן לבצע פריסת מס עד לשש שנים ממועד סיום העבודה.

השארת הכספים בקופת הגמל העברת הכספים לקרן הפנסיה
פטור ממס סכום הפיצויים הפטור ממס מוגבל בתקרה ניתן לקבל את הכספים כחלק מהקצבת הזקנה, על קצבת הזקנה קיימים פטורים נוספים ממס בהם נקודות זיכוי
צורת משיכה משיכה הונית בלבד אפשרות למשיכה הונית או משיכה כקצבה (או היוון קצבה)
גמישות מעטה רבה

כיצד העברת הכספים לקרן הפנסיה הייתה מונעת את הבעיה?

כספי פיצויים בקרן הפנסיה ניתן למשוך כקצבה או כסכום חד פעמי. לאלכס הייתה אפשרות לנצל את הפטור ממס על כספי הפיצויים על כספי המענק הפרישה החד פעמי ואת כספי הפיצויים בקרן הפנסיה למשוך כחלק מקצבת הזקנה.

האם יש חסרונות בהעברת כספי הפיצויים מקופת הגמל לקרן הפנסיה?

העברת הכספים לקרן הפנסיה טובה למי ששואף לקבל קצבה בעתיד ולהקטין את תשלומי המס על כספי הפיצויים. צריך לזכור כי במקרה מוות, קצבת השארים בקרן הפנסיה תחושב בהתאם לשכר המבוטח בקרן והשארים לא יוכלו למשוך את כספי הפיצויים כסכום חד פעמי.

השארת  חלק מכספי הפיצויים בקופת הגמל לא תפגע בקצבת השארים ותבטיח למשפחה גם סכום חד פעמי במקרה המוות.

לדוגמא

חוסך המרוויח 10,000 שקלים וצבר פיצויים בגובה של 300 אלף שקלים המתחלקים בין קרן פנסיה לקופת גמל, 216 אלף שקלים צבורים בקרן הפנסיה והיתרה בקופת הגמל.

החוסך מתלבט האם להעביר את כספי הפיצויים מקופת הגמל אל קרן הפנסיה.

במקרה של מוות המשפחה תקבל את הסכומים הבאים:

מקרה א – כל הכסף בקרן הפנסיה מקרה ב – הכספים מתחלקים בין פנסיה וגמל

קצבה חודשית

קצבה חודשית תשלום חד פעמי

10,000 ₪

10,000 ₪ 84,000 ₪

החל מינואר 2018 – חלק זה אינו רלוונטי יותר

למה לא להעביר את הכספים מקופת הגמל אל קרן הפנסיה בפרישה?

העברת הכספים מקופת הגמל אל קרן הפנסיה לקראת גיל הפרישה מאפשרת ליצור את הגמישות במשיכת הכספים בעתיד והגדלת פנסיית הזקנה. בנוסף העברת הכספים בגיל מבוגר יותר מצמצמת את אי הודאות שכרוכה במוות מוקדם של החוסך.

הבעיה היא שקרנות הפנסיה מסרבות לקלוט כספים לפרישה מיידית. במטרה לצמצם את הגרעון האקטוארי העתידי של החוסכים בקרן, קרנות הפנסיה מגבילות את הסכומים שניתן לנייד לקרן מבלי להמתין עד הפרישה.

חוסך שיבקש להעביר את הכספים מקופת הגמל לקראת גיל הפרישה יגלה שקרנות הפנסיה מסרבות לקבל אותו ועומדת לרשותו אפשרות רק לנייד את הכספים לאחד ממוצרי הגיל השלישי של חברות הביטוח.

יש לך כספי פיצויים בקופת גמל? יכל להיות שכדאי לך להעביר אותם by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי קופות גמל ופנסיה, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

34 comments

 1. נדב, איכזבת. תמיד נהניתי להיכנס לעדכונים שמגיעים ממך במייל, להיכנס לכאן ולקרוא. אבל הפעם באמת שהופתעתי לרעה. העברת כספי ה]יצויים לקרן פנסיה זה אחד המהלכים הגרועים ביותר שחוסך יכול לעשות. פשוט לקחת כסף שאיכשהו שייך לנו ולתת אותו למושחתים כדי שיערבלו אותו בסוג של מקדם פיקטיבי שאף אחד לא מבין, וייתנו לנו ממנו שאריות במשך כמה חודשים עד שנתפגר. מאוד מנותק מהמציאות. אוי ואבוי.

  • נדב,
   דווקא בגלל שאני לא חסיד של השמת כל הביצים בקרן (פנסיה) אחת, אני רוצה לומר לך יישר כוח
   לפחות לאור הטובקיסט הקודם

   יש יתרונות לביסור יש יתרונות לאיחוד, העולם אינו שחור לבן
   גם בקופות גמל יש מקדם פנסיה
   והכי חשוב מי שאומר "פשוט לקחת כסף שאיכשהו שייך לנו ולתת אותו למושחתים כדי שיערבלו אותו בסוג של מקדם פיקטיבי שאף אחד לא מבין"

   מצטט סיסמאות דמגוגיות ומכריז על עצמו שאינו מבין דבר בנושא שהוא שולל
   ובוודאי לא ממש קרא דבר מהבלוג מהמקצועי שלך

   ג"נ
   איו לחי קרן פנסיה של מנורה מבטחים או קופת גמל או קרן השתלמות או ביטוח מנהלים
   ואני לא משווק או יועץ פנסיוני, סתם חוסך (ולא רק בפנסיה גם בשוק ההון )

  • אביעד,

   במקרה הזה כספי הפיצויים לא נמצאים אצלך, הם נמצאים בקופת הגמל. השאלה היא האם להשאיר אותם שם או להעביר אותם לקרן הפנסיה.

 2. העלית נקודה מעניינת נדב. אני רוצה לנסות לחדד. אני נוטה לחשוב (עד היום) ששביל הזהב נמצא בהפקדת התגמולים לקרן הפנסיה והפיצויים לקופת גמל. יש בכך משום איזון שמתאים לדעתי להרבה חוסכים. אני מבין את החסרון שתיארת בפוסט אבל האם האלטרנטיבה של העברת הפיצויים לקרן הפנסיה מגדילה את הסיכון בכך שכל כספי החסכון נמצאים בסל אחד (שיש לו גם חסרונות)? בנוסף, אמנם יתכן שחוסך שעזב את עבודתו ייאלץ למשוך את הפיצויים שנחכסו מלפני 2008 כסכום חד פעמי אבל יש היום אלטרנטיבות אחרות של דחיית מס כגון קופת גמל להשקעה או לנצל את תיקון 190. מה דעתך?

  • תודה יורם,

   ישנם מקרים בהם כדאי לפצל את ההפקדות בין קרן פנסיה לקופת גמל, כתבתי על כך בעבר https://pensuni.com/?p=1516 אך כל עוד החוסך מעוניין בעתיד לקבל את הקצבה הגבוהה ביותר (או לממש את כספי הפיצויים כקצבה) קופת הגמל מהווה עדיין מכשלה.
   כל עוד תיקון 13 לא הבשיל וקופת גמל לחיסכון (בשמה החדש) לא יכולה לשלם קצבה, העברת כספי הפיצויים לשם או פיצול ההפקדות תיצור בעיה לפורש בעתיד.

   החלופות שציינת, קופת גמל להשקעה או תיקון 190 לא מהוות אלטרנטיבה לבעיית משיכת הפיצויים או תשלום המס על פיצויים מעבר לתקרה.

 3. כרגיל פוסט משובח ומעניין. כשהפיצויים נמצאים בקופה נפרדת אז זה בהחלט פתרון טוב. הבעיה היותר גדולה היא בחסכונות ההוניים מלפני 2008 בהם התגמולים נמצאים יחד עם הפיצויים ולא ניתן לנייד לקרן הפנסיה מבלי להפוך את התגמולים לקבצתיים …
  הרי האוצר מעודד חסכון לפנסיה מדוע לא מטפלים במצב הזה ?! אני בטוח שרבים יסכימו להעביר את הפיצויים בלבד לקרן הפנסיה.

  • מבחינת האוצר שיעבירו את הכל לקרן הפנסיה ולא רק את הפיצויים. אבל מי שרוצה להעביר רק את הפיצויים פשוט מחפש מקלט מס.
   כיום אפשר להעביר כספי פיצויים לקרן הפנסיה (גם ללא תגמולים) אחרי גיל 60.

   • תודה על ההתייחסות. רוב העובדים מחליפים עבודה עד גיל 60 כך שהפתרון הזה די מצומצם. אם זאת הגישה באוצר, זאת ממש חוצפה כי הטבת המס במקור על ההפקדה לחסכון הוני היתה נמוכה מאשר הקצבתי.
    ב 2008 החליטו לחייב חסכון קצבתי וקונסים את מי שחסך הוני בעבר ע"י פגיעה בפטור על הקצבה בגלל החובה למשוך את הפיצוים. לא הוגן …

 4. היתרון היחיד שאתה מציג כאן לא כל כך רלוונטי. מניסיוני פקידי שומה נותנים אישור לרצף קצבה גם לכספי פיצויים מלפני 2008.
  הסבירות שאדם נמצא באבטלה יותר משנה נמוכה. במקרה שלא רוצים לקחת סיכון שכזה אכן ניתן להעביר.
  קרן פנסיה בכללי זה מוצר בעייתי ביותר עם חסרונות לרוב.
  היסטורית היה רצון לעשות הפרדה ברורה בין המרכיבים הביטוחיים לחיסכון. בפועל בפנסיה לא מתקיימת הפרדה ברורה וביטוח מנהלים מדובר במוצר יקר.

  • בוקר טוב, תודה על הערה,

   גם השארת הכספים ברצף קצבה לא מונעת את הבעיה שמוצגת בדוגמא השנייה, משיכת הכספים בגיל הפרישה. לעניין אבטלה יותר משנה, בגילאים יותר מבוגרים הבעיה הופכת להיות יותר ויותר קריטית ואדם עשוי למצוא את עצמו בתקופות אבטלה ארוכות או לחזור לשוק העבודה בשכר נמוך יותר שעשוי להשפיע על חישוב הפטור על כספי הפיצויים.

 5. נדב ראשית המון תודה על הפוסטים המעשירים.
  במקרה שאדם מקבל קצבת פנסיה גבוה עליה הוא ממוסה, העברת פיצויים פטורים לרצף קצבה בעצם יגרום לאובדן הפטור על הפיצויים, לא כן??

  ועוד שאלה- במקרה של אדם צעיר, האם לא כדאי תמיד לבחור ברצף פיצויים ולהתמודד עם הבעיה בעתיד?
  כך לא מנצלים פטור ומצד שני גם לא מאבדים אותו.

  • ערב טוב דורית,

   הפטור ממס על קצבת הזקנה מורכב משניים פטור למי שלא ניצל פיצויים פטורים לאורך השנים ופטור נוסף שגדל בכל 5 שנים עד שיגיע ל- 32% מתקרת הכנסה מזכה בשנת 2025 https://pensuni.com/?p=1258

   אדם שיחליט למשוך את הפיצויים הפטורים (למשוך ולא ליעד לקצבה) יקטין לעצמו את הפטור בזקנה. מלבד פטורים אלו, על קצבת הזקנה קיימים נקודות זיכוי כמו כל הכנסה אחרת.

   לעניין רצף פיצויים, רצף פיצויים מחייב משיכת הפיצויים כסכום חד פעמי ואדם צעיר (או מבוגר) לא יוכל בעתיד להמיר כספי פיצויים אלו לקצבה. מימוש הפיצויים כסכום חד פעמי מחייב ניצול הפטור על הפיצויים או משיכה שלהם במס שולי

 6. בוקר טוב
  האם לא ניתן לעשות רצף קצבה על כספים שהופקדו לפיצויים לפני 2008
  האם משיכת הכספים תהיה רק כסכום הוני ?
  תודה
  גליה

  • שלום גליה,

   כספי קצבה לפני 2008 שהופקדו בקופת גמל ניתן ליעד לרצף פיצויים בלבד. אך יש הטוענים שהצליחו לקבל מפקיד מס הכנסה אישור לרצף קצבה גם על כספים אלו

 7. את הפיצויים להפקיד בקופת פיצויים אישית ולא באף קרן פנסיה !
  בסיום עבודה, מחליטים מה רוצים – כל האופציות פתוחות, כולל העברה לקצבה, לרצף, לפריסה, משיכה וכו'.
  כל שקל בקרן פנסיה הוא שקל במכונת מזל והימורים מקולקלת !!!

 8. אני מניח שמינואר 2018 קרן הפנסיה תקבל כל סכום שיופקד ברגע האחרון
  בשל שינוי שיטת חישוב פנסיית הזקנה.
  מה שקרוב לוודאי יעודד חוסכים לפנסיה להפקיד כספים לקראת הפרישה, במיוחד
  אם הקצבה תהיה פטורה ממס- קצבה מזכה.

  • אני בהחלט מקווה,
   בקרן הפנסיה המקיפה עיקר הכספים יגיעו מקופות גדמל וכד בכלל המגבלה על גובה ההפקדה (תקרת הפקדה)

 9. נדב, תודה רבה על המאמר המעניין.
  האם כיום עדיין יש מגבלה על העברת כספי הפיצויים מקופת גמל חזרה לקרן פנסיה?
  הבנתי ממאמרים אחרים שלך, שהיום יש תקנה שחברות פנסיה מחוייבות לקבל כספים מקופות גמל ולהכניס אותם לקרן פנסיה.

  • שלום צבי,

   קרנות הפנסיה לא מחוייבות לקלוט את כספי הפיצויים, אני מניח שהם ישמחו לעשות זאת.
   חשוב לזכור שלא ניתן להפקיד לקרן הפנסיה כספי פיצויים ללא כספי התגמולים (לפחות לא לפני גיל 60)

 10. נדב, ראשית המון תודה על הפוסטים המעשירים.
  יש לי כספי פיצויים בקופת גמל שנפתחה בשנת 2012, בנוסף לקרן פנסיה שברשותי. לאחרונה הייתי אצל פקיד השומה ע"מ להסדיר את כספי הפיצויים.
  עבור הפיצויים בקרן הפנסיה קיבלתי אישור לרצף קצבה, כפי שביקשתי. אולם, הפקיד טען שאין לו אפשרות לתת אישור של רצף קצבה לכספי הפיצויים בקופת הגמל (למרות שנפתחה בשנת 2012) ושעלי למשוך את הכספים.
  הוא נתן לי אישור על הסכום הפטור.
  מקריאה בפוסט זה (וגם במקומות אחרים ברחבי האינטרנט) אני מבינה שיש דבר כזה רצף קצבה על כספי פיצויים בקופת גמל. לא ברור לי מדוע פקיד שומה לא יאפשר לי לקבל אישור של רצף קצבה לכספי הפיצויים בקופת הגמל, אם דבר כזה אפשרי.
  יש לך המלצה מה עלי לעשות במקרה הזה?

  • ערב טוב רינת,

   עלייך לבדוק שבאישורי הפיצויים של קופת הגמל (בטופס 161 שקיבלת מהמעסיק או בדוח הצבירה שקיבלת מקופת הגמל) הכספים מופיעים בקוד 6.

   יתכן ובאישורים מופיע בטעות קוד 4 ולכן במס הכנסה לא קיבלת רצף קצבה.

   • אתה כמובן צודק. קופת הגמל מופיעה בטופס עם קוד משלם 4.
    זה אומר שזו נחשבת קופה הונית?
    חשבתי שכל קופות הגמל משנת 2012 הן קופות לקצבה… אני צריכה לפנות למעסיק ע"מ לשנות את זה לקוד 6?

 11. נדב שלום,אדם הגיע לגיל פרישה.יש לו פנסיה ותיקה מעל המזערית.בנוסף ישנם כספים בקופת גמל לאחר 2008 ברכיב גמל ורכיב פיצויים.האם ניתן למשוך את הפיצוים כהיוון קצבה פטורהמיד במועד הפרישה כך שיתרת ההוו הפטור תפגע רק ב100% ולא ב135%

 12. היי,
  במידה ואדם פרש לפנסיה ומקבל פנסיה של 6000 שח בחודש ובנוסף הוא ממשיך לעבוד כשכיר במקום חדש.
  במידה והוא חוסך כל חודש בקופת גמל רגילה 2000 שח .
  השאלה : האם קופת הגמל ניתנת למשיכה כסכום הוני ?
  במידה וכן באיזה תנאים ? ( האם מכיוון שיש לו פנסיה מינימלית )
  במידה וכן האם הוא ישלם על המשיכה ההונית מס הכנסה ?

  • הי ניסים,

   מכיוון ויש ברשותו קצבה שעולה על 4,418 שקלים הוא יוכל בעתיד להוון את יתרת החיסכון. חלק מהחיסכון הזה עשוי להיות פטור ממס.
   לפי נתוני הדוגמא שלך, חוסך שמקבל קצבה של 6,000 שקלים במידה וימשוך בעתיד היוון קצבה של 2,000 שקלים. ההיוון יהיה פטור ממס.

   אתה יכל לקרוא על זה עוד בקישור הבא על קצבה מזכה והפטור עליה : https://pensuni.com/?p=1258

 13. הי נדב,

  האם אני יכולה להעביר לרצף פיצויים כספי פיצויים אחרי 2008?

 14. היי נדב, מה שלומך ? החל מהשנה הבנתי שלא ניתן לנייד כספי פיצויים ללא התגמולים אלא אם כן הלקוח מעל גיל 60, האם ניתן לנייד תגמולים בלבד מקופה שיש בה פיצויים ותגמולים ללקוח בן 55 ?

  • הי אבי,

   המניעה לניוד כספי פיצויים קיימת כבר כמה שנים, אך ככל הנראה לא נבדקה כראוי. לעניין ניוד של כספי תגמולים בלבד, אין מניעה של ניוד שלהם בתקנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: