דף הבית / אקדמיה / מעסיקים מטפלת? 7 תשלומים שאתם ממש חייבים להכיר

מעסיקים מטפלת? 7 תשלומים שאתם ממש חייבים להכיר

לא מזמן חיפשתי מטפלת לבן הקטן השלי, מטפלת שתהייה איתו ארבעה ימים בשבוע וגם תוציא את הילדים הגדולים מהגן ולא פחות חשוב, לא תהייה יקרה. אחרי שסגרנו את השכר החודשי שתקבל הגיע הזמן לחשב כמה זה יוצא לי, מתברר שמעבר לעלות החודשית של המטפלת יש עוד לא מעט תשלומים נוספים שצריך לקחת בחשבון.

מטפלת

מקור dharmacat

7 תשלומים אותם יש לשלם למטפלת מלבד השכר החודשי

מתלבטים האם להעסיק מטפלת או לרשום את הילד לצהרון?  מלבד השכר החודשי, יש לקחת בחשבון 7 תשלומים נוספים אותם יש לשלם לה בתקופת עבודתה.

נסיעות

המעסיק חייב בהשתתפות בדמי הנסיעה עבור המטפלת בדרכה לעבודה וחזרה ממנה בתחבורה הציבורית עד לתקרה שנקבעה. לאחרונה עודכנה התקרה והיא עומדת היום על 22.60 שקלים ביום.

פנסיה

החל משנת 2008 מעסיקים חייבים להפקיד לפנסיה  גם לעובדי משק בית. מעסיק שלא יבצע את ההפקדות יהיה חייב בקנס של 9,000 שקלים. לנוחותכם ניתן היום לבצע הפקדות לפנסיה גם באינטרנט. שיעורי ההפקדה לפנסיית חובה בשנת 2016 הם 5.75% הפקדות העובד, 6.25% הפקדות המעסיק ו- 6% נוספים עבור פיצויים.

ביטוח לאומי

כל עובד משק בית חייב להיות מדווח לביטוח לאומי. חובת הדיווח וכן חובת העברת תשלום הביטוח הלאומי חלה על המעסיק. לא ניתן להעביר דיווח לביטוח לאומי ללא ציון פרטיו של העובד. שיעורי ההפקדה עבור ביטוח לאומי הם 2% חלק העובד ו- 5.25% חלק המעסיק.

פיצויי פיטורין

עובד שעבד לפחות 12 חודשים במקום עבודתו, זכאי לפיצויי פיטורין. סך פיצויי הפיטורין שמגיעים שווים לתשלום של משכורת חודשית אחת בגין כל שנת עבודה.  עובד שעבד במקום עבודתו פחות מ-12 חודשים, אינו זכאי לפיצויי פיטורין מלבד אלה אשר הופקדו עבורו לקרן הפנסיה.

חופשה שנתית

כל עובד זכאי לחופשה שנתית. אורך החופשה נקבע בהתאם לוותק של העובד במקום עבודתו. עובד בעל ותק של שנה זכאי ל- 12 ימי חופשה בשנה.

דמי הבראה

עובד זכאי לדמי הבראה אם עבד באותו מקום עבודה שנה אחת לפחות. מספר ימי ההבראה המגיעים לעובד הם בהתאם לוותק שלו בעבודה, 5 ימים בעד השנה הראשונה;  6 ימים בעד השנה השנייה והשלישית.

דמי מחלה

עובד זכאי לתשלום מהמעסיק בעת היעדרות מעבודה בגין מחלה. דמי המחלה יחושבו באופן הבא: עבור יום העבודה הראשון – לא מגיעים לעובד דמי מחלה, עבור יום המחלה השני והשלישי – 50% מהשכר היומי. החל מיום המחלה הרביעי העובד יהיה זכאי ל- 100% מהשכר. עובד שלא נותרו לו עוד ימי מחלה לא יהיה זכאי לתשלום.

היכן ניתן לחסוך לעובד משק בית לפנסיה?

ניתן לבצע את ההפקדות לפנסיה בכל אחת מהקרנות הפועלות בארץ, בהתאם לבחירת עוזרת הבית.

במידה ועוזרת הבית לא בחרה בעצמה קרן פנסיה ניתן להפנות את ההפקדות לקרנות הפנסיה בררת המחדל (אולם מאחר וקרנות אלו אינן ערוכות למתן שירות למעסיקים שאינם נתמכים במערכות שכר רצוי להתקשר עמן באמצעות בעזרת הגורמים המתמחים, ראו להלן).

לעזרתכם קיים היום  שירות דיגטלי המאפשר תשלום לפנסיית חובה לעובדים.

מערכת "פנסיה חובה" להסדרת פנסיה עבור עובדי משק בית בקרנות ברירת המחדל שנבחרו על ידי משרד האוצר

מערכת אינטרנטית בלעדית בישראל עבור מעסיקי עובדי משק בית בשם "פנסיה חובה", המאפשרת לצרף את עוזרת הבית בלחיצת כפתור, במהירות יעילות ונוחות ללא מילוי טפסים. העוזרת לא צריכה למלא טופס הצהרת בריאות, אך חשוב לזכור כי לפי תקנון קרן הפנסיה היא לא תהייה מבוטחת על מחלות קודמות במשך חמש שנים ולכן חשוב להסדיר את הפנסיה בהקדם האפשרי.

התשלום החודשי יתבצע באמצעות כרטיס אשראי או הוראת קבע לפי בחירת המעסיק. בכל חודש תקבלו תזכורת למייל על התשלום והמערכת מאפשרת לעדכן את השכר החודשי בלחיצת כפתור ע"י כניסה לתיק האישי או טלפונית\במייל (שירות חשוב מאוד כשמדובר בעובדי משק בית בעלי שכר משתנה!).

בסיום העבודה המערכת מייצרת עבורכם טופס 161 (אשר בלעדיו לא ניתן לפדות את הכספים שבקופה ועל כן הינו חלק מחובתכם החוקית כלפי העובדת), הטופס כולל את כל ההתחשבנות הכספית הנוגעת לפיצויי פיטורין בינכם לבין העובדת (גם לגבי תקופת ההעסקה בה לא נערכה עדיין פנסיה וגם לגבי חלק השכר השוטף שאינו מכוסה על פי חוק בפנסיה), כמו כן החישוב הינו מורכב ביותר, שכן בתקופות ההעסקה השונות היו נהוגים אחוזי הפרשות שונים המסבכים את החישוב, לאור האמור הכנת הטופס למעסיקים פרטיים (שאינם מסתייעים בחשב שכר\רואה חשבון) הינו שרות חשוב ביותר המתבצע רק על ידי מערכת "פנסיה חובה" ואין להסתפק רק בקבלת נתוני הקופה לצורך מילוי הטופס!

מעסיקים מטפלת? 7 תשלומים שאתם ממש חייבים להכיר by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

2 comments

  1. תודה על המידע!
    האם ניתן להפקיד לפיצויים 8.33% ולהחתים את העובד/ת על סעיף 14?

    • בוקר טוב יעקב,
      ניתן להפקיד 8.33% לפיצויים ואפילו לא חייבים להחתים את העוזרת (או המטפלת). בהתאם לצו הרחבה חל סעיף 14 על כספי הפיצויים המופקדים לקופה באפשרות המעסיק להגדיל באופן עצמאי את ההפקדות ל- 8.33 והצו יכל על מלא ההפקדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: