דף הבית / צרכנות / ביטוח פנסיוני לעובדי משק בית

ביטוח פנסיוני לעובדי משק בית

החל משנת 2008 קיימת חובה לבצע הפקדות לביטוח פנסיוני לעובדי משק בית. עובד משק בית הוא כל מי שעבד אצלכם לפחות שישה ימים, גם אם תקופת העסקה שלו לא הייתה רצופה.

ההפקדה לביטוח פנסיוני לעוזרת הבית או למטפלת היא חובה. והיא מחייבת אותך ואת העובד. ההפקדה היא מתוקף צו ההרחבה לפנסיית חובה מעסיק שלא מבצע את ההפקדות עובר כמובן על החוק אבל גרוע יותר (ואפילו מסוכן יותר) הוא חשוף לתביעות בסך מאות אלפי שקלים מצד עוזרת הבית ובני משפחתה. במידה ויקרה לעוזרת, חס וחלילה, אירוע של אבדן כושר עבודה או מוות, העוזרת ובני משפחתה יוכלו לתבוע אותך על כך שלא ביטחת אותה בקרן פנסיה. גם אם המקרה יקרה מעבר לשעות העבודה או אפילו מעבר לים עדיין תהייה חשוף לתביעות.

פנסיה לעוזרת בית

תמונה ברישיון חופשי מכאן

דוגמא:

עוזרת בית בת 50 בשכר של 400 שקלים לחודש, תוכל לתבוע את המעסיק שלה על סכום של 165 אלף שקלים במקרה של אבדן כושר עבודה, גם אם המקרה לא התרחש בביתו.

מה אומר הצו?

צו ההרחבה מחייב לשלם לפנסיה לכל שכיר, גבר מעל לגיל 21 ואישה מעל לגיל 20. כלומר אם עוזרת הבית או המטפלת לילדים צעירה מגיל זה, אתם לא חייבים להפקיד לה לפנסיית חובה.

מתי להתחיל את הביטוח הפנסיוני לעוזרת?

במידה ולעוזרת קיים הסדר פנסיוני קודם אתם חייבים לבצע הפקדות לפנסיה תוך שלושה חודשים ממועד תחילת עבודתה. כאשר את ההפקדות יש לבצע רטרואקטיבית מתחילת העבודה. במידה ואין לעוזרת הבית חיסכון קודם ניתן להתחיל את ההפקדות לפנסיית חובה תוך חצי שנה מתחילת העבודה ואין צורך לבצע הפקדות רטרואקטיבית.

איפה יש לחסוך לפנסיה?

הצו מגדיר בררת מחדל, וקובע כי צריך לחסוך את הכספים בקופה שכוללת בתוכה כיסויים ביטוחים לנכות ולמקרה מוות כמו קרן פנסיה.

זכותה של העוזרת לבחור היכן לחסוך את הכספים, במידה והעוזרת לא מודיעה לכם על בחירתה אתם יכולים לחסוך לה בקרן בררת המחדל הלאומית.

קרנות בררת המחדל אינן ערוכות למתן שירות למעסיקים שאינם פועלים באמצעות מערכות שכר לכן רצוי להתקשר עמן באמצעות גורמים המתמחים כפי שיוצגו בהמשך.

כמה צריך לשלם לפנסיה לעוזרת הבית?

בשנת 2018 עומדות ההפקדות לביטוח פנסיוני במסגרת פנסיית חובה עומדות על 18.5% משכר הבסיס של העוזרת. האחוזים מתחלקים באופן הבא:

סעיף אחוז
תגמולי עובד 6.00%
תגמולי מעסיק 6.50%
פיצויים 6.00%

לדוגמא :

עוזרת בית שמשתכרת 50 שקלים לשעה, ומקבלת בנוסף עוד תשלום עבור דמי נסיעות בסך 20 שקלים. השכר החודשי של העוזרת הוא 440 שקלים שמורכב משכר בסיס של 400 שקלים ונסיעות בסך 40 שקלים.

400 שכר בסיס, סכום שחייב בהפקדה לפנסיית חובה.

40 שקלים, סכום פטור.

בשנת 2018 אנו צריכים להפקיד לפנסיה עוזרת הבית 18.5% מהשכר לפנסיית חובה, כ- 74 שקלים בחודש.

היכן ניתן לחסוך לפנסיה לעובדת משק בית?

ניתן לבצע את ההפקדות לפנסיה בכל אחת מהקרנות הפועלות בארץ, בהתאם לבחירת עוזרת הבית.

במידה ועוזרת הבית לא בחרה בעצמה קרן פנסיה ניתן להפנות את ההפקדות לקרנות הפנסיה בררת המחדל (אולם מאחר וקרנות אלו אינן ערוכות למתן שירות למעסיקים שאינם נתמכים במערכות שכר רצוי להתקשר עמן באמצעות בעזרת הגורמים המתמחים, ראו להלן).

לעזרתכם קיים היום  שירות דיגטלי המאפשר תשלום לפנסיית חובה לעובדים.

"מערכת "המרכז לביטוח פנסיה חובה" ( www.pensiahova.co.il ) להסדרת פנסיה עבור עובדי משק בית בקרנות ברירת המחדל שנבחרו על ידי משרד האוצר

>>למידע נוסף על מערכת הפנסיה של המרכז לביטוח פנסיה חובה

מערכת אינטרנטית בלעדית בישראל עבור מעסיקי עובדי משק בית בשם "המרכז לביטוח פנסיה חובה", המאפשרת לצרף את עוזרת הבית בלחיצת כפתור, במהירות יעילות ונוחות ללא מילוי טפסים. העוזרת לא צריכה למלא טופס הצהרת בריאות, אך חשוב לזכור כי לפי תקנון קרן הפנסיה היא לא תהייה מבוטחת על מחלות קודמות במשך חמש שנים ולכן חשוב להסדיר את הפנסיה בהקדם האפשרי.

התשלום החודשי יתבצע באמצעות כרטיס אשראי או הוראת קבע לפי בחירת המעסיק. בכל חודש תקבלו תזכורת למייל על התשלום והמערכת מאפשרת לעדכן את השכר החודשי בלחיצת כפתור ע"י כניסה לתיק האישי או טלפונית\במייל (שירות חשוב מאוד כשמדובר בעובדי משק בית בעלי שכר משתנה!).

בסיום העבודה המערכת מייצרת עבורכם טופס 161 (אשר בלעדיו לא ניתן לפדות את הכספים שבקופה ועל כן הינו חלק מחובתכם החוקית כלפי העובדת), הטופס כולל את כל ההתחשבנות הכספית הנוגעת לפיצויי פיטורין בינכם לבין העובדת (גם לגבי תקופת ההעסקה בה לא נערכה עדיין פנסיה וגם לגבי חלק השכר השוטף שאינו מכוסה על פי חוק בפנסיה), כמו כן החישוב הינו מורכב ביותר, שכן בתקופות ההעסקה השונות היו נהוגים אחוזי הפרשות שונים המסבכים את החישוב, לאור האמור הכנת הטופס למעסיקים פרטיים (שאינם מסתייעים בחשב שכר\רואה חשבון) הינו שרות חשוב ביותר המתבצע רק על ידי מערכת "המרכז לביטוח פנסיה חובה" ואין להסתפק רק בקבלת נתוני הקופה לצורך מילוי הטופס!

>>למידע נוסף על מערכת הפנסיה של המרכז לביטוח פנסיה חובה

פנסיה בקליק של מנורה מבטחים – שירות פנסיה בקליק של מנורה מבטחים לא פעיל יותר ולא ניתן לבטח דרכו עוזרות בית חדשות

לפני תחילת ההפקדות לקרן הפנסיה של מנורה מבטחים עוזרת הבית תצטרך למלא הצהרת בריאות וטופס הצטרפות. לאחר מכן עליכם להיכנס למערכת פנסיה בקליק של מנורה מבטחים. המערכת מאפשרת לכם לבצע רישום קצר ופשוט לקרן הפנסיה מבטחים החדשה, יש להזין את שמכם, את פרטי העובדת ואת פרטי כרטיס האשראי. מסלול החיוב במנורה מבטחים הוא מסלול חודשי, בכל חודש תחוייבו בכרטיס האשראי בהתאם לשכר אותו עדכנתם במערכת.

במידה ושכר העובדת השתנה עליכם לעדכן את קרן הפנסיה.ביטוח פנסיוני לעובדי משק בית by
Product
הפקדה לפנסיה באינטרנט
Reviewed by

on 26 בינואר 2018
Rating
Summary
החוק מחייב אותנו להפקיד לפנסיה לעוזרת בית. מתי נדרש להתחיל להפקיד לפנסיה. כמה להפקיד כל חודש ואיך אפשר לשלם פנסיה לעוזרת הבית דרך האינטרנט.

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי קופות גמל ופנסיה, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

20 comments

 1. שלום,
  יש לי עוזרת בית שמבקשת לקבל את כספי הפנסיה במזומן. האם הדבר חוקי? היא מוכנה לחתום על הצהרה שקבלה את הכספים ושלא יהיו לה תביעות כלפי. אני רק רוצה להיות בטוחה שזה עומד במבחן החוק.

 2. המערכת.מאוד לא.ידידותית ובלתי נסבלת
  מזה כמעט שנה מנסה לקבל דוח.עדכני לדיווחי התשלומים שביצעתי וברצוני להיות עצמאית ולא לתת הרשאה לחיוב חשבון או כרטיס אשראי. לא מצליחה לקבל.דוח.עדכני
  רצוי שהמפקח על חברות.הביטוח יטפל בנושא ויבוא חעזרה,של.האזרחים שרוצים לשלם כחוק והחברות מערימות עליהם קשיים מיותרים

 3. מנורה מבטחים , פשוט מזעזע ולא יאומן שאין אלטרנטיבות
  שירות ברמה מזעזעת, גובים כספים לא נכון ואז לא מחזירים, לא ניתן להשיג אותם בטלפון

  • חשוב לזכור שעל העוזרת לבחור קרן הפנסיה ולא על המעסיק. במידה והעוזרת לא בחרה קרן פנסיה ניתן להפנות את החיסכון לאחת מקרנות בררת המחדל הלאומיות.

 4. שלומית חגי

  האם לעוזרת בית שעובדת פעמיים בחודש ושכרה 400 ש"ח חודשי , קיימת חובת הפקדה לקרן פנסיה ?
  והאם יש צורך להפקיד רטרו אם עובדת כבר 10 שנים , אם כן , כיצד מפקידים ואיך מחשבים את הסכום ?

  • ערב טוב שלומית,

   קיימת חובת הפקדה לפנסיה לעוזרת משנת 2008, ההפקדה אינה תלויה בגובה השכר.
   הכנו אקסל שאת יכולה להעזר בו לצורך חישוב התשלום רטרו, את התשלום מעבירים לקרן פנסיה לפי בחירת העוזרת.

   שימי לב שגם על העוזרת לבצע הפקדה של החלק שלה. לקישור לאקסל https://pensuni.com/?p=1330

 5. פנינה מור

  שלום, עוזרת הבית הודיעה על עזיבה. איך מפסיקים לשלם עבורה את הפנסיה? אני משלמת עבורה גם את חלקה .
  תודה
  פנינה

  • ערב טוב פנינה,

   עלייך לפנות אל קרן הפנסיה שבה את מבטחת את עוזרת הבית. במידה ואת משלמת באמצעות כרטיס אשראי או הוראת קבע עלייך להפסיק את הוראת הקבע.

   בנוסף, עליך לתת לעוזרת הבית מכתב סיום עבודה וטופס 161.

 6. הפיתרון לבעיה:
  מדובר בגזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה. בסוף זו עסקה בין אנשים פרטיים, לעוזרת מעסיקים רבים ול"מעסיק" צורך ב-4 שעות עזרה בשבוע בלבד. הנסיון להפוך אנשים למומחים בדיני עבודה וחשבים מדופלמים, מתי מגיע יום חופש ומתי יו מחלה, רשחמה שאינה נגמרת – הופך אנשים לעבריינים בעל כורחם.
  הפיתרון הוא טופס כמצורף כאן:
  משלמים תשלום קבוע לשעה *בפועל* ומחלקים למשכורת+פקדון לעובדת שכולל *מקסימום* שיכול להתקבל בחישוב תנאים סוציאליים. לא המעביד ולא העוזרת מעוניינים לחשב חישובים ולהיות תלויים בכל מיני ארועים (מחלה, חגים, משך ההעסקה, גיל המועסק) פשוט לשלם על מה שעובדים ומקבלים!
  (מפעל שמעסיק 100 איש יכול לחסוך בימי מחלה מכיוון שמראש לא כל העובדים ינצלו זאת. מעין ביטוח. אבל לאנשים פרטיים התלות במזל וההתעסקות בחישובים אינה הגיונית ונכשלת במבחן המציאות).

  • יגאל,

   הטופס שלך הוא לא פתרון לחוק ואל תעשה חוק לעצמך!
   אתה נחשב כמעסיק של העוזרת וככזה אתה חייב בדמי הבראה, נסיעה, חופשה וכד'
   חלק מהתשלומים אתה יכל לשלם לה מידי חודש, אבל אתה חייב לפרט "בתלוש השכר" את ההבחנה בין כל רכיב.
   בנוסף, חיסכון פנסיוני אתה חייב להפקיד למוצר פנסיוני ולא לתת אותו בידי העוזרת או להעביר אותו לפיקדון אחר.

   • החוק פוטר מעסיק פרטי מלהנפיק תלוש שכר.
    למה אתה ממציא המצאות?
    בכך נשמטת הקרקע מתחת לטיעון שיש לפרט את ההבחנה בין כל רכיב.
    אין חובה פלילית להפקיד ישירות ולא לתת לה את הכסף שתפקיד בעצמה.
    אין לה קייס לתבוע תשלום נוסף מעבר למה שקיבלה מראש והתחייבה להחזיר אם תהיה בעיה.
    בקיצור, אין תרחיש משפטי שבו הטופס הזה לא פותר את הבעיה.

 7. זה או כך או לנקות בעצמי. אין עוזרת בית שתסכים לקבל 40 ש"ח לשעה "פלוס תנאים סוציאליים" שלא לדבר שיותר קל לנקות בעצמי מלהכין תלוש שכר ולהעביר תשלומים ל 3 גורמים שונים כל חודש.

 8. תודה על המאמר. שתי שאלות:

  1. האם אין הביטוח הלאומי חייב לשלם פיצויים במקרה של תאונה או מוות? לשם מה הכפילות, כלומר למה להוסיף חלק ביטוחי גם לקרן הפנסיה?

  2. אני מבין שמרכיב הפיצויים (6%) חל על המעביד. אולם את "הפקדות העובד" אני רשאי לנכות מהשכר הנומינלי. אם אני מפקיד עתה רטרואקטיבית לקרן הפנסיה (בגין כמה שנות עבודה), האם אוכל לדרוש מהעוזרת לשלם גם כאן את חלקה?

  • צהריים טובים אורי,

   1. ביטוח לאומי לא מחליף את הקצבאות שמספק החיסכון הפנסיוני. אם המדינה היתה מחליפה את הכיסויים הפרטים, איש לא היה רוכש ביטוח. קצת על הכיסויים בביטוח לאומי אתה יכל לראות כאן https://pensuni.com/?p=974
   2. בהחלט, על העוזרת לשלם את חלקה כפי שאתה משלם את חלקך במקום העבודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: