צרכנות

האוצר מציג : הר הכסף מנוע לאיתור חסכונות פנסיונים וחשבונות בנק רדומים

איפה הכסף? הר הכסף והר הכסף 2, הם אתרי הממשלה שיעזרו לכם לאתר חסכונות פנסיונים וחשבונות בנק נשכחים על שמכם ועל שם קרובי משפחה שהלכו לעולמם.

לא הרבה הכרזות של אגף שוק ההון זכו לכל כך הרבה עדים מצד הציבור הרחב כמו, הר הכסף, המנוע החדש לאיתור חסכונות פנסיונים וחשבונות בנק רדומים (לכניסה). אתר האינטרנט של משרד האוצר מאפשר לציבור לאתר בצורה קלה ופשוטה באמצעות תעודת זהות כספים אבודים.

>>>אתר הר הביטוח, אתר נוסף של משרד האוצר מאפשר לכם לחסוך כסף על כפל ביטוחי

הממשק האינטרנטי לאיתור חשבונות מאפשר לכל אחד למצוא חשבונות בהם לא נעשתה פעילות בשנה האחרונה בקופות הגמל, קרנות הפנסיה ופוליסות הביטוח. לאחרונה הרחיב משרד האוצר את השירות וכיום ניתן לאתר  בו חשבונות בנק רדומים.

הר הכסף 2 – איתור חשבונות בנק רדומים

נכון להיום קיימים במערכת הבנקאית  כ-480,000 חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה של יחידים, בסך מצטבר של כ-9 מיליארד שקל. מספר חשבונות הבנק של נפטרים עומד על כ-64,000, בסך מצטבר של כ- 1.3 מיליארד שקלים. אבל רגע לפני שאתם מתחילים לפנטז על אוצר שמסתתר בחשבון בנק שמזמן שכחתם ממנו, נציין כי מתוך כלל הפיקדונות האמורים (כאמור 480,000), בכ-60% מהם קיימות  יתרות עד סכום של כ-1,000 שקלים לפיקדון, ובכ-40% מהם קיימות יתרות עד סכום של כ-50 שקל לפיקדון.

הר הכסף
מקור אתר משרד האוצר

תוצאות החיפוש בהר הכסף מראות באילו בנקים קיימים חשבונות או פיקדונות לא פעילים שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם. בנוסף ניתן לחפש חשבונות בנק הרשומים על שם קרוב שנפטר.

התוצאות לא כוללות חשבונות או פיקדונות פעילים, וכן חשבונות  לא פעילים שטרם הגיע מועד פירעונם.
בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של בנקים בהם קיימים חשבונות לא פעילים, כולל  חשבונות או  פיקדונות בהם קיימות יתרות נמוכות. מנוע החיפוש מציג האם קיים חשבון אך הוא אינו מראה את סוג החשבון או הפיקדון ואת היתרה הקיימת בו.

הר הכסף 2 איתור חשבונות בנק

במקרה שלי המערכת לא איתרה חשבונות בנק אבודים והציעה לי להיכנס לאיתור חסכונות פנסיונים אבודים. במידה והיו מופיעים חשבונות כדי לקבל עליהם מידע נוסף, יהיה עליכם לפנות לבנקים המופיעים ברשימה.

איתור חשבונות בנקים של קרובי משפחה שנפטרו

64 אלף חשבונות עזובים של נפטרים בסך מצטבר של כ- 1.3 מיליארד שקלים קיימים במערכת הבנקאית ובאפשרותכם לבצע חיפוש באמצעות מספר תעודת הזהות של המנוח ותאריך הפטירה שלו. בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של בנקים בהם קיימים חשבונות על שם הקרוב שנפטר, ללא פירוט של מספר החשבון, סוג החשבון, או היתרה הקיימת בו.

לקבלת מידע נוסף אודות חשבונות אלו עליכם לפנות לבנקים המופיעים ברשימה, ולהצטייד במסמכים רלבנטיים כגון: תעודת זהות, צו ירושה ,צו קיום צוואה

סרטון הדרכה לאיתור חשבונות בנק אבודים באתר הר הכסף

איתור כספים לפי תעודת זהות באתר הר הכסף

לצורך כניסה למערכת יש להצטייד בתאריך הנפקה של תעודת הזהות, את תאריך ההנפקה ניתן למצוא בתעודת הזהות בצד שמאל לצד סעיף הלאום.

עליכם לענות על שתי שאלות זיהוי: האם הונפק לך דרכון בשלוש שנים האחרונות והאם יצאת מהארץ בשלוש השנים האחרונות.

האם ניתן להסיר את המידע על מהאתר הייעודי לאיתור הכספים?

לקוח יוכל לפנות למוקד הטלפוני או לסניף ולבקש להפסיק להעביר את המידע עליו לאתר הר הכסף. ההסרה מהאתר תבוצע לכל היותר תוך חודש וחצי מקבלת הבקשה.

משרד האוצר משיק את הר הביטוח, האתר יספק מידע אודות פוליסות ביטוח שקיימות בכל חברות הביטוח ויאפשר לכל אזרח לראות את התיק הביטוחי המלא שלו.

פיקדון 2000 – הר הכסף של החיילים המשוחררים

למעלה מ- 110 מליון שקלים של כספי פיקדון ממתינים לחיילים משוחררים ששרתו בצבא בין השנים 1992 לשנת 2000.

לצורך איתור הזכאות משרד הביטחון הקים ממשק מיוחד לאיתור המענק הצבאי.

>>>כנסו למידע נוסף על פיקדון 2000


הר הכסף – מי הזיז את קופת הגמל שלי?

לפני הקמת הר הכסף 2, לאיתור חשבונות בנק רדומים, שימש אתר הר הכסף רק לאיתור חסכונות פנסיונים לא פעילים. ברפורמת בכר, קופות הגמל של הבנקים פוזרו בין בתי ההשקעות שהתמזגו ונמכרו עד כי נוצר קושי רב באיתור קופות הגמל. מנוע לאיתור כספים אבודים היה מוצר נדרש שלא ברור מה מנע עד כה את הקמתו.

משרד האוצר העריך את שווי הנכסים האבודים שנמצאים בידי חברות הביטוח ובתי ההשקות בכ- 10 מיליארד שקלים. בישראל קמו עשרות חברות אשר התמחו באיתור נכסים מסוג זה, בעבור השירות הם דרשו לא פעם עמלה גבוהה.

איתור כספים לפי תעודת זהות

כדי לחפש חסכונות פנסיונים אבודים יש להזין מספר תעודת זהות ותאריך הנפקה. שימו לב, במידה וכבר נכנסתם לאיתור חשבונות בנק אבודים ניתן לעבור בין המערכות מבלי להזין את הפרטים שוב.

הר הכסף

שימו לב, החיפוש באתר מוגבל ל -10 חיפושים בלבד. במידה ואתם לא מעוניינים שפרטיכם יופיעו באתר הר הכסף עליכם לפנות אל החברה המנהלת את הכספים במטרה שתסיר את פרטיכם מהאתר.

סרטון הדרכה לאיתור כספים באתר הר הכסף

איתרתי כספים לא פעילים, מה ניתן לעשות עכשיו?

החיסכון הפנסיוני של ימינו מבוסס על צבירה. צבירה תעניק לך פנסיה יותר גבוהה, כיסוי ביטוחי זול יותר ובמקרים רבים גם דמי ניהול נמוכים יותר. באפשרותך כעת לרכז את כל כספי החיסכון הפנסיוני שלך בגוף אחד וליהנות גם מראש שקט וידיעה היכן הכספים שלך מנוהלים וגם מפנסיה גבוהה יותר בעתיד.

כיום ניתן לנייד כספים בין הגופים השונים ובין המוצרים השונים. באופן זה ניתן להעביר כספי קופת גמל לקרן הפנסיה וגם כספי ביטוח מנהלים אל קרן הפנסיה וליהפך.

לקריאה נוספת:

חשוב מאוד ! במידה ואתם לא מעוניינים שמנוע האיתור יציג את החסכונות הפנסיונים שלכם, עליכם לפנות אל הגופים המנהלים אותם ולבקש מהם שיסירו את שמכם מהמאגר האינטרנטי לאיתור חסכונות פנסיונים.

האם ניתן למשוך את הכספים?

כספי קופות גמל וקרנות פנסיה נועדו להימשך בגיל פרישה. במקרים מסויימים ניתן למשוך את הכספים עוד היום מבלי לשלם מס. בעבר הרחבנו בנושא וניתן למצוא מידע נוסף בקישורים המצורפים.

במקרים רבים ניתן לקבל הלוואה מכספי החיסכון הפנסיוני וכך הכספים ישארו ברשותכם וישמשו אתכם בגיל הפרישה. את ההלוואה ניתן לקחת מקרן הפנסיה, קופת הגמל וקרן ההשתלמות. במקרים רבים ההלוואה תהייה בתנאים הטובים יותר מאלה שתקבלו בבנק.

איתור כספי נפטר בהר הכסף

מלבד איתור כספים אבודים על שמך, הר הכסף מאפשר איתור כספים אבודים על שם קרובי משפחה שנפטרו. ניתן לאתר כספים הן בחסכונות פנסיונים והן חשבונות בנק אבודים.

לצורך איתור כספי נפטר בהר הכסף יש להכין מראש מספר תעודת זהות של הנפטר ותאריך פטירה כפי שמופיע בתעודת הפטירה שהונפקה על ידי רשות האוכלוסין.

הר הכסף כספי נפטר

סרטון הדרכה לאיתור כספי נפטר בהר הכסף

שאלות נפוצות לגבי אתר הר הכסף

האם השימוש באתר הר הכסף כרוך בתשלום?

לא. השימוש באתר הר הכסף הוא חינם. אם מבקשים מכם תשלום, אתם באתר מתחזה

איזה נתונים ניתן לאתר בהר הכסף?

באתר הר הכסף ניתן לאתר קופות לא פעילות על שמכם, חשבונות בנק שלא נעשתה בהם פעילות וכספי נפטר

האם ניתן לאתר קופות פעילות בהר הכסף?

לא, חשבונות פעילים בקופות הגמל, קרנות הפנסיה וחברות הביטוח יש לאתר באמצעות המסלקה הפנסיונית ולא באמצעות אתר הר הכסף.

איך מחפשים מידע באתר הר הכסף?

לצורך השימוש באתר הר הכסף יש להכין תעודת זהות ואת תאריך ההנפקה של תעודת הזהות.

כיצד מאתרים כספי נפטר בהר הכסף?

לצורך איתור כספי נפטר בהר הכסף יש להכין את מספר תעודת הזהות של המנוח ואת תאריך הפטירה שלו.

רוצים להגיע עם יותר כסף לפנסיה?
רוצים להפסיק לפחד מהחיסכון הפנסיוני?
קורס הפנסיה הדיגיטלי של : פנסיוני להבין את הפנסיה הוא הפתרון עבורכם
כנסו לקורס הפנסיה הדיגיטלי שלנו https://pensuni.com/?page_id=7203

האוצר מציג : הר הכסף מנוע לאיתור חסכונות פנסיונים וחשבונות בנק רדומים by

נדב טסלר

נדב טסלר, מתכנן פרישה, משמש כסמנכ"ל מקצועי בקוואליטי שירותים פיננסים לשעבר סמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי קופות גמל ופנסיה, ומנהל המוצר באגף השיווק במנורה מבטחים. מרצה כיום במכללת נתניה ומכללה לפיננסים BDO. בעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה. לנדב תואר M.A במנהל עסקים מהמכללה למנהל, B.A במנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון והוא מחזיק רישיון סוכן ביטוח פנסיוני מטעם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

תגובות

  1. שלום , אנחנו מבקשים לאתר כספים אבודים של אבי שנפטר אך לצערנו תעודת הזהות שלו נלקחה מאיתנו כיוון שנפטר בבית והמשטרה לקחה איתה את התעודה (לדברי אימי המבוגרת). נבקש לתת לנו גישה לאתר על סמך מספר תעודת הזהות שלו

  2. לפי החוק, תז של תושב חו״ל צריכה להמסר לקונסוליה. אי לכך אין בידינו תאריך הנפקה של תז, ואין לנו אפשרות לחפש.

  3. שלום נדב.
    אחרי שאיתרתי כספי נפטר. והוצאתי צוו ירושה. איך מוציאים את הכסף שקיים על שם אחי שנפטר?

  4. שלום רב, בשנת 1972 או 1973 פתחתי חסכון בבנק דיסקונט קרית יובל
    לאחר המלחמה ב-1973 כאשר ביררתי הסתבר שיש כמה שקלים בודדים בחסכון, דבר שהיום נראה לי לא הגיוני, אז הייתי צעירה ותמימה ולא בדקתי זאת.. אודה לבדיקתכם.
    יום טוב ! כוכי גיא. נעלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

Back to top button