דף הבית / חדשות / משרד האוצר מחייב את הגופים המוסדיים להקים מסלולים מותאמי גיל

משרד האוצר מחייב את הגופים המוסדיים להקים מסלולים מותאמי גיל

בחוזר חדש שפרסם אגף שוק ההון במשרד האוצר הוא מחייב את הגופים המוסדיים להקים מסלולי ברירת מחדל המותאמים לגיל העמיתים. במסלולי השקעה אלו רמת הסיכון תלך ותקטן ככל ויתקרב מועד הפרישה של החוסכים.

בהודעה לעיתונות שפרסם היום האגף, הוצג חוזר סופי שקובע כללים להקמת מסלולי ברירת מחדל המותאמים לגילאי העמיתים.

מסלולי ברירת מחדל המותאמים לגיל העמיתים גובשו על מנת להתאים את הסיכון שבהשקעות לגילו של החוסך. כיום, ניהול ההשקעות נעשה במשותף לכל החוסכים, מבלי לקחת בחשבון את מאפייניהם השונים. אחת התוצאות להתנהלות זו היא חשיפת העמיתים לסיכוני השקעה במוצר החיסכון הפנסיוני, שאינם עולים בקנה אחד עם רמת הסיכון המתאימה להם על פי מאפייניהם. בפרט, קיימת בעיה בכך שכספם של חוסכים מבוגרים מנוהל יחד עם כספם של חוסכים צעירים, ובאותה רמת סיכון.

המסלולים שיוקמו הם מסלול השקעה למקבלי קצבאות, מסלול השקעה לחוסכים מעל לגיל 60, מסלול השקעה לחוסכים בין הגילאים 50-60, ומסלול השקעה לעמיתים עד גיל 50. כמו כן, ניתן יהיה להקים מסלולי השקעה מקבילים, שבכל אחד מהם מצויה קבוצה של עמיתים בטווח תאריכי לידה מסוים. כל עמית שמצטרף לאחת מתוכניות החיסכון יסווג לאחד המסלולים הרלבנטיים.

בנוסף למסלולים אלו, ימשיכו להתקיים מסלולי השקעה "מתמחים" כגון: מניות, אג"ח, שקלי, טווח קצר וכדומה. חוסכים יכולים לבחור במסלולים אלו, על פי טעמיהם. הגוף המוסדי יחויב להודיע לחוסכים קיימים על האפשרות לחסוך במסלול מותאם גיל.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "מסלולי ברירת המחדל יאפשרו לגופים המוסדיים להתאים את החיסכון הפנסיוני לגילו של כל עמית, להגן באופן טוב יותר על כספי החוסכים וליצור התאמה טובה יותר של השקעות לצרכיהם בסמוך לתקופת פרישתם לגמלאות".

חדשות אחרונות

 כיצד יפעל מודל ההשקעות החדש?

בהתאם לחוזר שיכנס לתוקף בראשון לינואר 2016 גוף מוסדי ינהל, בכל אחת מקופות שבניהולו, מספר מסלולי השקעה, אשר בהם ינוהלו כספי עמיתים שלא בחרו במסלול אחר, לפי אחת מן החלופות המפורטות:

 1. מסלול השקעה אחד שמדיניות ההשקעה בו מתאימה לעמיתים אשר גילם אינו עולה על 50.
 2. מסלול השקעה אחד שמדיניות ההשקעה בו מתאימה לעמיתים שגילם לפחות 50 ואינו עולה על 60.
 3. מסלול השקעה אחד שמדיניות ההשקעה בו מתאימה לעמיתים שגילם לפחות 60.

אפשרות נוספת היא ניהול מסלולי השקעה שיהיו מיועדים לקבוצה של עמיתים שתאריך לידתם מצוי בטווח של 5 שנים לפחות, אך לא יותר מעשר שנים. התנאים לפתיחת מסלול כאמור ולסגירתו ייקבעו בתקנון קופת הגמל. מסלול דומה קיים היום בקרן הפנסיה מבטחים החדשה, מסלולי יעד לפרישה (למידע נוסף).
החל מינואר 2016,  עמית חדש יצטרף לאחד ממסלולי ברירת המחדל המתאימים לגילו, אלא אם כן ביקש העמית החדש להצטרף למסלול אחר.
עמית החוסך במסלול ברירת מחדל אשר הגיע לגיל שקיים בו מסלול ברירת מחדל אחר המתאים לגילו יועבר לאותו מסלול ברירת מחדל אחר, במועד שייקבע בתקנון הקופה,
לדוגמא עמית שנמצא במסלול המיועד לעמיתים עד לגיל 50 והגיע לגיל 50 יועבר באופן אוטומטי למסלול המתאים.

מה לגבי החוסכים הקיימים בקרנות הפנסיה?
עמית שאינו עמית חדש יהיה רשאי להצטרף, אם בחר בכך, למסלול ברירת המחדל המתאים לגילו. בנוסף, עמית יהיה רשאי להצטרף, אם בחר בכך, למסלול ברירת מחדל שאינו מתאים לגילו, וכן לבחור להישאר במסלול ברירת מחדל שאינו מתאים עוד לגילו, לפי העניין.

מסלול למקבלי קצבאות

גוף מוסדי המנהל קופת גמל משלמת לקצבה ינהל חשבון נפרד שבו ינוהלו הנכסים העומדים כנגד ההתחייבויות כלפי מקבלי הקצבאות. בנוסף ניתן לנהל מסלולי השקעה נוספים, מסלולי השקעה מתמחים, למקבלי קצבאות זקנה.

אני מבוטח בביטוח מנהלים, האם החוזר החדש יחול גם עלי?

כן, החוזר החדש חל על קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים. החוזר יחול על ביטוחי מנהלים ששווקו לפני שנת 2004 החל מינואר 2017 (שנה באיחור)

משרד האוצר מחייב את הגופים המוסדיים להקים מסלולים מותאמי גיל by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

8 comments

 1. מעניין מאוד.
  נדב, אני משער שבביטוחים המשתתפים ברווחים, מודל דמי הניהול ישתנה במקרה של שינוי מסלול ההשקעה. שכן מעבר החוסך למסלול סולידי יותר סביר להניח שיקטין תשואה (כל עוד השוק שורי) וכתוצאה מכך את דמי הניהול של חברת הביטוח. מה אתה חושב ?

  • קשה לי להאמין שמודל דמי הניהול ישתנה, זאת התערבות עמוקה בתנאי הפוליסה. שינוי מודל דמי הניהול כעת עשוי להשפיע בעתיד על כל פוליסה שנפתחה.

   נראה לי שחברות הביטוח יספגו את המכה, בכל זאת מדובר בפוליסות ותיקות שלא ניתן לנייד ויש בהן לא מעט צבירה.

 2. פשוט עלוב שדבר כזה נכנס רק בשנת 2015. הדברים האלה ידועים כבר עשרות שנים (למשל, המהדורה הראשונה של "הליכת אקראי בוול סטריט" יצאה בשנת 1973).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: