דף הבית / ביטוח מנהלים / הצטרפתם לביטוח מנהלים עד דצמבר 2003? עכשיו גם אתם יכולים לבחור מסלול השקעה

הצטרפתם לביטוח מנהלים עד דצמבר 2003? עכשיו גם אתם יכולים לבחור מסלול השקעה

עד כה מבוטחים בביטוחי מנהלים שנפתחו עד לדצמבר 2003 לא יכלו לבחור במסלול השקעה אחר. בעקבות כניסה לתוקף של חוזר מסלולי השקעה, תקבלו בימים הקרובים מכתבים המודיעים על האפשרות לעדכון מסלול ההשקעה בחברת הביטוח. מבוטחים שלא יבחרו אחרת יישארו במסלול הכללי. כעת יש לכם אפשרות להקטין את רמת הסיכון בביטוח המנהלים שלכם.

בחודש ינואר יכנס לתוקף חוזר מסלולי השקעה בקופות הגמל גם עבור מבוטחים שהצטרפו לפוליסות ביטוח מנהלים עד לחודש דצמבר 2003. החוזר שנכנס לתוקף בינואר השנה חל עד כה רק על מבוטחים בקרנות הפנסיה ובפוליסות ביטוח המנהלים שנפתחו מינואר 2004.

מדובר במבוטחים שהצטרפו לפוליסות ביטוח מנהלים החל משנת 1992 והם מבוטחים היום בפוליסות ביטוח ישנות מסוג מעורב או עדיף, מרביתם חוסכים מבוגרים שעומדים רגע לפני פרישה. עד כה כספי חוסכים אלו היו מושקעים במסלול הכללי במסלול המשתתף ברווחים.

עד לכניסת החוזר לתוקף חוסכים שרצו להקטין את רמת הסיכון בחיסכון שלהם לא יכלו לעשות זאת והיו חייבים להישאר במסלול הכללי למרות שעמדו לפני היציאה לפנסיה או אפילו במהלך הפרישה.

השינוי באחוז המניות בתיק החוסכים

מבחינת הרכב ההשקעה בפוליסות ביטוחי המנהלים באתר ביטוחנט של משרד האוצר עולה כי שיעור החשיפה למניות במסלולי הכללים עולה על 30%. באפשרות החוסך לבחור כעת במסלול תלוי גיל בהתאם לגילו או במסלול מתמחה אחר הקיים בחברה. חוסך שלא יבצע בחירה, ישאר במסלול הכללי.

במסלולי ההשקעה של חברת הביטוח מנורה מדובר בירידה של 30% בחשיפה למניות במעבר למסלול השקעה לחוסכים מעל גיל 60 וירידה צפויה של 60% במועד הפרישה במסלול הבסיסי למקבלי קצבאות.

אחוז מניות בפוליסות ביטוח מנהלים

שיעור החשיפה למניות עשוי להיות שונה בין החברות השונות, עליכם לבחון את מסלולי ההשקעה בהתאם לחברת הביטוח בה אתם חוסכים.

באיזה מסלולי השקעה ניתן לבחור כעת?

באפשרות המבוטחים לבחור בין שלושת מסלולי ההשקעה מותאמי גיל

 • מסלול לבני 50 ומטה
 • מסלול לבני 50 עד 60
 • מסלול לבני 60 ומעלה

חוסכים שיבחרו להצטרף למודל מסלולי השקעה תלוי גיל, כספי החיסכון שלהם יעברו למסלול הבא במודל כאשר יגיעו לגיל הנקוב בשם המסלול. לדוגמא, חוסך שבחר במסלול לבני 50 ומטה, ברגע שיגיע לגיל 50 הכספים שבמסלול יעברו למסלול הבא במודל, מסלול לבני 50 עד 60.

מלבד מסלולי השקעה אלו, באפשרותך לבחור בכל מסלול מתמחה אחר שקיים בחברת הביטוח שלך, לדוגמא מסלול מניות או מסלול מניות חו"ל. מסלול שקלי או מסלול צמוד מדד.

בביטוחי המנהלים שנפתחו עד ליוני 2001 ישנם מקדמים מובטחים מאוד טובים, הבעיה היא שהם במסלול שלא מתאים לכל אחד. באפשרותך להודיע לחברת הביטוח, עד שנה לפני הפרישה, ולשנות את מסלול הפרישה. למידע נוסף

חוסכים שלא יעדכנו את חברת הביטוח בבחירה שלהם יישארו במסלול הכללי

הקטנת הסיכון של מקבלי הקצבאות

קצבת הזקנה של הפורש בביטוחי המנהלים צמודה לרווחי ההשקעות. במידה ותיק ההשקעות עולה, תגדל גם הקצבה החודשית שמקבל הפנסיונר. מצד שני במידה ויש ירידות בבורסה תקטן גם הקצבה החודשית של הפורש. מודל זה המתעדכן מידי חודש בהתאם לביצועים של תיק ההשקעות מאפשר מצד אחד לקצבת הזקנה לגדול אך מצד שני הוא יוצר תנודתיות רבה בפנסיית הזקנה של הפורשים בפוליסות ביטוחי המנהלים.

חוסכים שרצו לשנות את מסלול ההשקעה במועד הפרישה נתקלו בבעיה, בניגוד לקרנות הפנסיה ביטוחי המנהלים לא החזיקו מסלולי השקעה ייעודים לפנסיונרים וכך גם לאחר הפרישה נותרו הפורשים בפוליסות במסלול השקעה כללי.

בעקבות כניסת חוזר מסלולי השקעה לתוקף נפתחו מסלולי השקעה ייעודים למקבלי קצבאות גם בחברות הביטוח. והחל מינואר 2016 גם פורשים בביטוחי מנהלים יכולים לבחור מסלולי השקעה ברמת סיכון נמוכה יותר בפרישה (פורשים שהצטרפו לפוליסות עד דצמבר 2003, יכולים לבחור רק מינואר 2017).

לדוגמא, החשיפה למניות במסלולי הבסיסי למקבלי קצבאות בחברת הביטוח מנורה קטנה ב- 60% מהחשיפה למניות במסלול הכללי.

מסלול בסיסי למקבלי קצבה

חשוב לדעת ! אחרי תחילת קבלת הקצבה מחברת הביטוח לא יהיה ניתן עוד לשנות את מסלול ההשקעה

בשורה התחתונה

גם לחוסכים בפוליסות הותיקות של ביטוחי המנהלים נפתחה אפשרות לעבור למסלול השקעה אחר, חוסכים שלא ינצלו אפשרות זאת ישארו במסלול השקעה כללי.

הצטרפתם לביטוח מנהלים עד דצמבר 2003? עכשיו גם אתם יכולים לבחור מסלול השקעה by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

15 comments

 1. הי נדב,
  יש הרבה חוסכים בביטוח מנהלים מלפני 2003 שעדיין רחוקים מאד מגיל פרישה. האם אלו יוכלו לבחור במסלול הנחשב בדרגת סיכון גבוהה אך עם פוטנציאל תשואה גבוהה יותר לאורך זמן (נגיד מסלול שרובו מניות וכד')?

  תודה.

  • בטח בהחלט,

   הם יכולים לבחור במסלול תלוי גיל בהתאם לגילם, או במסלול מתמחה. בנוסף הם לא חייבים לעשות דבר ולהישאר במסלול שהם נמצאים היום.

 2. שלום נדב
  יש לי ביטוח מנהלים עדיף משנת 1997 ,פוליסה הונית מוקפאת,ופוליסה קצבתית פעילה,אני מעוניין לשנות מסלולי השקעה ב 2 הפוליסות .אם הבנתי נכון מ 1.1.2017 זה יתאפשר ? ממתי ניתן לפנות בבקשה לשינוי ?
  תודה.

  • כבר בימים האלה אתה צריך לקבל מכתב מחברת הביטוח שלך בדבר האפשרות העומדת לרשותך. החברה מחוייבת לעשות זאת מהראשון לינואר.

 3. שלום נדב

  פניתי לחברת הביטוח בבקשה לשינוי מסלול השקע,אך נאמר לי בתוקף שאין אפשרות לשנות.

  יכול להיות שהם עדיין לא מעודכנים בשינויים ? כיצד אני יכול להפנות אותם לתקנות החדשות ?

  תודה.

 4. אני מבוטח במנורה מבטחים,איך אני יכול לשכנע אותם בצידקת טענותי ?
  תודה.

 5. זה נכנס לתוקף?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: