דף הבית / קרן פנסיה / מה קורה לכספי הפנסיה של גרוש שהולך לעולמו?

מה קורה לכספי הפנסיה של גרוש שהולך לעולמו?

רציתי לברר מה יקרה לצבירה בקרן פנסיה מקיפה במקרים הבאים:

1. גרוש נפטר לפני גיל פנסיה. הילדים בני 17 ו 20. בהנחה, שקיצבת השארים תשולם עד גיל 21, מה עולה בגורל כספי הקרן? האם הילדים (מוטבים יחידים) ירשו את יתרת הצבירה בקרן ?

2. גרוש נפטר לפני גיל פנסיה. הילדים בני למעלה מגיל 21. מה עולה בגורל כספי הקרן? האם הילדים (מוטבים יחידים) ירשו את יתרת הצבירה בקרן ?

3. גרוש נפטר מעט אחרי גיל פנסיה. הילדים בני למעלה מגיל 21. מה עולה בגורל כספי הקרן? האם הילדים (מוטבים יחידים) ירשו את יתרת הצבירה בקרן ?

מכתבים למערכת

אחת השאלות שחוזרת ומטרידה את החוסכים בקרן הפנסיה היא מה יקרה עם הכספים אחרי שהלך לעולמי. כאשר מדובר בגרושים, אלמנות או משפחות חד הוריות השאלה מטרידה אף שבעתיים.

גרוש שנפטר לפני היציאה לפנסיה והילדים בני 17 ו- 20

כספי קרן הפנסיה ישולמו כקצבה חודשית לשארים. המקרה היחידי שבו כספי הפנסיה לא ישולמו כקצבה הם במקרה שאין בן זוג (כמו במקרה הזה) והשאר הקטן ביותר הוא מעל לגיל 18. מכיוון ובמקרה הזה, השאר הקטן ביותר הוא בן 17, תשולם קצבה חודשית לשני השארים עד שיגיעו לגיל 21.

כיצד תחושב הקצבה החודשית?

בהתאם לתקנון קרן הפנסיה מבטחים החדשה, קצבת השארים תעמוד על 100% מהשכר המבוטח בקרן. כל אחד מהשארים יקבל את חלקו היחסי.

נניח כי השכר המבוטח הוא 10,000 שקלים, כל אחד מהשארים יקבל קצבה חודשית של 5,000 שקלים. כאשר השאר הגדול יגיע לגיל 21, תיפסק הקצבה שלו והשאר הצעיר יקבל קצבה בשווי של 10,000 שקלים.

במידה וסך החיסכון בקרן גבוה מסך הקצבאות המהוונות יוגדלו קצבאות השארים עד לשווי הכספים שנותרו בקרן הפנסיה.

גרוש שנפטר לפני היציאה לפנסיה והילדים מעבר לגיל 21

במקרה זה לא קיימת זכאות לתשלום קצבאות שארים. במקרה הזה יקבלו הילדים את יתרת החיסכון בקרן כסכום חד פעמי. חוסך שאין לו בן זוג וילדיו עברו את גיל 21 באפשרותו לבצע ויתור על כיסוי לשארים בקרן הפנסיה ובכך להפנות חלק גדול יותר מהפקדה החודשית לטובת החיסכון.

גרוש שנפטר לאחר היציאה לפנסיה והילדים מעבר לגיל 21

במקרה של מוות לאחר היציאה לפנסיה לא קיימת זכאות אוטומטית לחלק מכספי הפנסיה. הכל תלוי במסלול הפרישה שנבחר במועד היציאה לפנסיה. גרוש היוצא לפנסיה יכל לבחור בין קבלת פנסיית זקנה מוגדלת לבין מסלול פנסיה המבטיח תשלום קצבאות זקנה.

מסלולי פרישה

חוסך שיבחר במסלול פנסיה מוגדלת יקבל קצבת זקנה גבוהה משמעותית, אך במקרה שילך לעולמו איש לא יקבל קצבה אחריו והילדים לא יקבלו דבר מקרן הפנסיה.

בחירה בהבטחת קצבאות

לעומת זאת חוסך שיבחר בתקופת הבטחת קצבאות יקבל קצבה הקטנה יותר, אך במידה וילך לעולמו במהלך תקופת ההבטחה ילדיו יקבלו את יתרת הקצבאות שנותרו לתשלום כסכום חד פעמי מהוון.

נניח שקצבת הזקנה עומדת על 5,000 שקלים בחודש ונבחרה תקופת הבטחה של 240 חודשים. במידה והחוסך ילך לעולמו כעבור 10 שנים אזי נותרו עוד 120 קצבאות לתשלום.

הילדים יקבלו במקרה זה, כ- 600,000 שקלים מהוונים למועד התשלום.

לסיכום

בקרן הפנסיה נבחין תמיד בין מקרה של מוות לפני היציאה לפנסיה לבין מקרה של מוות לאחר היציאה לפנסיה. במקרה של מוות לפני היציאה לפנסיה תשלם הקרן את יתרת הכספים כקצבה חודשית לשארים או כסכום חד פעמי בהעדר שארים. במקרה של מוות לאחר היציאה לפנסיה, תשלם הקרן רק במידה ונבחרה תקופת הבטחה במועד היציאה לפנסיה.

מה קורה לכספי הפנסיה של גרוש שהולך לעולמו? by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

7 comments

 1. תודה על התשובה המהירה והמפורטת!

 2. נדב שלום

  אני חושב שיש מקום להדגיש כי מדובר בתקנון קרן חדשה צוברת ולא בקרנות הותיקות .

  תודה

 3. האם יש שוני מהותי בביטוחי מנהלים ?

  • כן, בהחלט. בתקופת הביטוח בביטוח מנהלים ישולם סכום הביטוח למוטבים. לאחר היציאה לפנסיה בררת המחדל בביטוח מנהלים כוללת תקופת הבטחה (בדרך כלל בת 240 תשלומים).

 4. מה דינו של רווק ללא ילדים שהלך לעולמו לפני יציאתו לפנסיה?
  האם יורשיו יקבלו את סכום הצבירה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: