דף הבית / אקדמיה / כיצד ישפיעו עליך צמצום הטבות המס בחיסכון הפנסיוני?

כיצד ישפיעו עליך צמצום הטבות המס בחיסכון הפנסיוני?

כחלק מהרפורמות של החודשים האחרונים ירדה התקרה הפטורה ממס בעת ההפקדה מארבע פעמים השכר הממוצע במשק לפעמיים וחצי. הפקדות המעסיק מעבר ל- 7.5% מתקרה זו ייזקפו כהכנסה חייבת בידי העובד.

תקרת שכר

צמצום התקרה משפיע לא רק על הפקדות שמבצע המעסיק לחיסכון פנסיוני אלא גם על שכירים שמפקידים באופן עצמאי על שכר לא מבוטח לפי סעיף 47. גם התקרה להפקדה עבור הכנסה נוספת ירדה ביחס לשנה קודמת.

הכנסה מרבית לסעיף 47

כיצד משפיע צמצום התקרה על החוסכים?

הקטנת ההכנסה המרבית לפי סעיף 47. מונעת מחוסכים רבים לנצל את הטבות המס על שכר לא מבוטח.

ניקח מקרה של שכיר שמרוויח שכר של 30,000 שקלים בחודש. כאשר 25,000 מבוטח ו- 5,000 שקלים אינם מבוטחים ברכיבים פנסיונים.

עד כה, שכיר זה נהג להפקיד מידי חודש 16% משכרו לקרן הפנסיה ולקבל הטבות מס עבור ההפקדה.

מה קורה בעקבות צמצום ההכנסה המירבית?

מכיוון וכעת השכר המבוטח גבוה מהתקרה שנקבעה בתקנות

שכר מבוטח 25,000

תקרת הכנסה מירבית 21,750

השכיר לא יהיה זכאי עוד להטבת מס לפי סעיף 47 במועד ההפקדה, אך יהיה זכאי להטבת מס מסוג זיכוי על 5% משכרו הלא מבוטח עד לתקרה של 8,700 שקלים.

מה ניתן לעשות כעת:

  1. להמשיך להפקיד לקרן הפנסיה להגדלת החיסכון לפרישה גם ללא הטבת מס. הפקדה לפנסיה תחשב כרכיב עבור קצבה מוכרת
  2. להגדיל הפקדות לקרן השתלמות במעמד שכיר. חשוב לזכור כי כספים אלו יהיו חייבים במס רווח הון במועד המשיכה.
  3. לבצע הפקדות לפוליסה פיננסית. כספים אלו יהיו חייבים במס רווח הון במועד המשיכה.
כיצד ישפיעו עליך צמצום הטבות המס בחיסכון הפנסיוני? by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כמנהל המוצר באגף השיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

30 comments

  1. האם התקרה היא רק לקרן פנסיה? אם ההפקדה אצלי מפוצלת בין קרן פנסיה לביטוח מנהלים, זה עדיין ישפיע?

    • לא, התקרה היא לכלל הפקדות לחיסכון הפנסיוני. במידה והשכר שלך עולה על פעמיים וחצי השכר הממוצע במשק, המעסיק שלך יתחיל לזקוף לך הכנסות על ההפקדות לפנסיה.

  2. תודה. לא נותרה לו בעצם האפשרות להטבת הזיכוי (35%) במידה ויפקיד 5% משכרו הלא מבוטח ?

  3. שלום נדב

    בשיחה עם חשבת השכר בעבודה היא טענה שהתקרה תקפה רק להפקדות מעסיק ולא לפיצויים או להפקדות עובד
    – הפקדות עובד התיקרה נמוכה יותר
    – פיצויים פטורים
    -מעסיק כמו שכתבת עד 7.5% מהתקרה

    ולכל לפי הדוגמא שלך אם המעסיק מפקיד 5% מתוך 25000 זה יוצא 1250 ש"ח כאשר התקרה היא
    23660*0.075 -> 1770 , כלומר אין חבות מס

    מה שמוזר בתאור שלך היה שההפקדה היא 16% כלומר אתה מכוון לכנראה 5 עובד + 5 + 6 מעסיק
    שזה אומר 5 תגמוליןם ו 6 פיצויים (ללא קופ"ג השלמת פיצויים)
    אבל זה לא מתאים למה שהחשבת אמרה (שהתקרה היא להפקדות מעסיק בלבד)

    • נכון מאוד, אתה והחשבת צודקים,

      תשים לך שהפוסט מתחלק לשניים, החלק הראשון עוסק בהפקדות המעסיק מפעמיים וחצי השכר הממוצע במשק והחלק השני עוסק בתקרת ההפקדה המירבית לפי סעיף 47.

      הדוגמא של הפקדות של 16% מהשכר הלא מבוטח מתייחסת להפקדה במעמד עצמאי על רכיבי שכר לא מבוטחים. עד השנה, הייתה אפשרות לעובד לקבל הטבת מס גבוהה יותר על הפקדה במעמד עצמאי, השנה בעקבות צמצום התקרה הוא יוכל לקבל הטבה רק עבור הפקדה של 5% ולא על 16% כבעבר.

  4. הבנתי שיש תקרה להטבת מס בהפקדה לגמל
    האם יש תקרה להפקדה לגמל?
    אני רוצה להנות מהפטור של מס רווחי הון

  5. שלום נדב,
    שאלה לגבי החלק הראשון, כדי לוודא שהבנתי.
    כתבת – "הפקדות המעסיק מעבר ל- 7.5% מתקרה זו ייזקפו כהכנסה חייבת בידי העובד."
    במקרה הסטנדרטי בהפקדות לקרן פנסיה, החלוקה היא:
    – 8.33% פיצויים
    – 6% תגמולים מעסיק
    – 5% תגמולים עובד
    לפי מה שהבנתי, השינוי בתקרה לא ישפיע, מכיוון שהפיצויים והתגמולים של העובד לא רלוונטים לתקרה הנ"ל, והתגמולים של המעסיק נמוכים מ-7.5%, לכן גם הם לא יהיו חייבים במס בכל מקרה (גם אם השכר עובר את התקרה החדשה, וגם אם לא). האם זה נכון?

    • במידה והפקדת המעסיק לרכיב התגמולים נמוכה מ- 1774 שקלים. אז לא תהייה זקיפת מס. כלומר יכל להיות שהשכר גבוה מהתקרה אך מכיוון והפקדת המעסיק ממנה נמוכה מהתקרה ולכן לא יזקף המס.

  6. נדב, שאלה בקשר לנושא – לא הצלחתי למצוא מידע חותך באינטרנט :

    איך בעצם אפשר לחשב את הסכום המדוייק שניתן להפקיד במהלך השנה לבעלי שכר מבוטח הנמוך מ 21,750.
    קראתי באתר אחד שהסכום שניתן להפקיד להטבת ניכוי כיום הוא למעשה הנמוך מבין
    104,400 להפרש שבין 261,000 וההכנסה המבוטחת שלו. זאת נקודה חשובה.
    אז אם בעצם ניקח שכיר בעל הכנסה מבוטחת שנתית הנמוכה מהתקרה, נניח 200,000 אלף ש"ח ולצורך הדוגמא נניח שיש לו שכר לא מבוטח שנתי של 90,000 ש"ח.
    האם עד 2016 (כולל הטבת הזיכוי) אותו שכיר בדוגמא יכל להפקיד עד 16% מתקרה של 104,400 ש"ח ואילו כעת הוא יוכל להפקיד (בהנחה שיש לו שכר לא מבוטח שנתי של 90,000 ש"ח) :
    5% מ 90,000 כלומר 4,500 עם הטבת מס של 35% ועוד
    11% מ 61,000 (ההפרש בין 261,000 ל 200,000) כלומר 6,710 ש"ח עם הטבת מס בגובה המס השולי ? האם הבנתי נכון ?

    תודה מראש ולילה חמים 🙂

    • בוקר טוב משה,

      סיבכת אותי 🙂
      בוא נדבר במונחים חודשים. מה השכר החודשי ומה השכר המבוטח.

      • תודה רבה.
        בדוגמא הנ"ל שכר מבוטח הוא 200,000/12= 16,666
        שכר חודשי הוא 12 / 290,000 = 24,166

        • טוב,

          להבנתי הפקדה על 21,750-16,666 כפול 11% לטובת ניכוי ממס (34%)
          והפקדה על שכר לא מבוטח לפי תקרה של 8,700 שקלים. 24,166-16,666 כפול 5% לטובת זיכוי ממס (35%)

          • תודה רבה.
            אם כך אכן זאת התקרה להטבה
            הנמוך מבין 104,400 להפרש שבין 261,000 וההכנסה המבוטחת.

          • ואם כך, רבים העובדים שנפגעים מהורדת התקרה הזאת ומאבדים חלק מהטבת המס מסוג ניכוי . לא רק בעלי השכר המבוטח שמעל ל 21,750 … .

          • להבנתי יש אי דיוק בחישוב הזה.
            מס שולי בשכר הזה הוא 31% ולא 34%

  7. בהמשך לחישוב של משה –

    החישוב לפי סעיף 47 הוא חודשי או שנתי? כלומר לצורך הדוגמה אם מישהו לא עבד חצי שנה, ובחצי שנה השנייה עבד עם שכר מבוטח של 22,000 ש"ח, ולא מבוטח 5000 ש"ח, האם הוא יהיה זכאי לניכוי של 11% עבור 22,000-21,750=250 ש"ח כפול 6 חודשים, או בעצם 0.11*5000=550 כפול 6 חודשים? תודה.

  8. נדב,

    לעמית שכיר, כאשר אין זכאות לניכוי על פי סעיף 47, האם יש תקרה כלשהי להפקדה לקופ"ג במעמד עצמאי?
    השאלה מחולקת לכמה:
    1. שכיר שהשכר המבוטח שלו גבוה מהתקרה של 21,750 האם יכול להפקיד לקופ"ג במעמד עצמאי לטובת קצבה מוכרת? (בלי לקבל את הטבת סעיף 47) האם ניתן להפקיד עד גובה השכר שאינו מבוטח.
    2. האם ניתן להפקיד יותר מאשר השכר שאינו מבוטח?
    3. שכיר שהשכר המבוטח והלא מבוטח שלו זהים אך נמוך מהתקרה, האם יוכל להפקיד עד/מעל התקרה לטובת קצבה מוכרת?

    תודה.

  9. שלום נדב,
    הפקדות המעסיק הם מעבר לתקרה של 7.5%, והחלק שמעל התקרה נזקף כהנסה חייבת ולכן מחוייבת במס שולי במעמד ההפקדה. תתקן אותי אם אני טועה, אבל לפי מה שאני מבין יש פה כפל מס (על הפקדות המעסיק שמעל התקרה) – שהרי אני מחוייב במס הן במעמד ההפקדה והן במעמד המשיכה (מס על הקצבה או מס על משיכה מוקדמת).
    האם ישנה אפשרות להימנע מתשלום מס נוסף במשיכה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: