דף הבית / אקדמיה / שכירים, גם לכם מגיעות הטבות מס

שכירים, גם לכם מגיעות הטבות מס

האפשרות לקבל החזרים ממס הכנסה בסוף שנה היא אחת הסיבות שגורמות לשכירים לקנא בחבריהם העצמאים. אבל מעטים יודעים כי דווקא החיסכון הפנסיוני מקנה לשכירים לא מעט הטבות מס ששוות אלפי שקלים

בכתבות סוף השנה מתמקדים בדרך כלל בהטבות המס לעצמאים. השכירים שמפקידים לפנסיה דרך עבודתם לא מודעים, במרבית המקרים, להטבת המס אותה גם הם מקבלים מידי חודש.

משלמים מס הכנסה? מגיעה לכם הטבת מס

מי שמשלם מס הכנסה ומפקיד לפנסיה מקבל הטבת מס. הטבת המס נקראת זיכוי ממס ולא צריך לעשות דבר כדי לקבל אותה. כבר החודש, כבכל חודש, אפשר לראות את ההטבה בתלוש השכר. כמובן ובמידה ולא משלמים מס הכנסה לא תקבלו הטבת מס על החיסכון לפנסיה.

זיכוי משמעותו, הקטנת מס הכנסה אותו תשלם. התשלום למס הכנסה פוחת ב- 35% מהסכום אותו הפקדת לקרן הפנסיה, לקופת הגמל או תכנית הביטוח.

הטבת המס שמקבלים בהפקדה לחיסכון פנסיוני עומדת על 35% מסכום ההפקדה החודשי, כמובן כפוף לתקרה חודשית שקבע מס הכנסה. בשנת 2016 עומדת תקרת ההכנסה על 8,700 שקלים. כלומר על הפקדה עד לשכר של 8,700 שקלים תקבלו הטבה של 35% במידה והשכר שלכם גבוה יותר תקבלו הטבה עד לתקרת השכר.

נניח עובד שמרוויח 12,000 שקלים, ומפקיד מידי חודש 5.75% משכרו לפנסיה.

תקרה דוגמא
שכר 8,700 12,000
הפקדה חודשית  609  690
הטבת מס 213.15 213.15

בדוגמה הזאת העובד מרוויח מעבר לתקרה, והפקדה החודשית שלו עולה על התקרה החודשית של 609 שקלים. העובד יקבל הטבת מס רק עד התקרה החודשית. שווי ההטבה החודשית היא 213 שקלים. שווי ההטבה השנתית שניתן לקבל על ההפקדה לפנסיה היא 2,557 שקלים.

יש לכם חלקי שכר לא מבוטחים?

מגיעה לכם הטבת מס נוספת

במידה ויש לכם שכר לא מבוטח, הכנסה שעבורה המעסיק לא מפקיד לפנסיה, אתם יכולים להפקיד כספים נוספים במעמד עצמאי ולקבל הטבת מס נוספת. במקרה זה לא תראו את הטבת המס בתלוש השכר וכדי לקבל את ההטבה תצטרכו להגיש דו״ח שנתי למס הכנסה.

הטבת המס בהפקדה באופן עצמאי היא הטבת מס מסוג זיכוי ובנוסף תקבלו הטבת מס מסוג ניכוי לדוגמא חוסך שמשלם מס שולי של 31% יהנה מהטבת מס מסוג ניכוי של 31%, חוסך שנמצא במדרגה גבוהה יותר, יקבל הטבת מס גבוהה יותר.

ניכוי משמעותו, הקטנת ההכנסה החייבת במס. הטבה זאת מקטינה את ההכנסה החייבת במס ואיתה את מס ההכנסה אותו תשלם. שווי ההטבה תלוי במדרגת המס בה הנך נמצא.

בדומה לתקרת ההפקדות שקיימת עבור השכר המבוטח, גם בהפקדות באופן עצמאי קיימת תקרה, תקרת ההכנסה לשכיר עבור ההפקדה כעצמאי עומדת גם היא בשנת 2016 על 8,700 שקלים.

בת הזוג בחופשת לידה?

אפשר להפקיד ישירות לחשבון שלה

את ההפקדה באופן עצמאי לא חייבים לבצע לתכנית הפנסיה שלך, אפשר להפקיד את הכספים לתכנית הפנסיה של בן/בת הזוג או אפילו עבור ילדים שעברו את גיל 18. ועדיין לקבל את הטבות המס.

הטבת מס על רכישת ביטוח לאבדן כושר עבודה

אמנם למרביתנו קיים אבדן כושר עבודה במסגרת תכנית הפנסיה או ביטוח אבדן כושר עבודה שהמעסיק רוכש עבורנו לפוליסת ביטוח המנהלים. אך עדיין באפשרותך לרכוש ביטוח לאבדן כושר עבודה באופן עצמאי על חלקי שכר לא מבוטחים  או השלמות לאבדן כושר עבודה מקצועי ולקבל על כך הטבות מס.

ניקח לדוגמא עובד בעל שכר חודשי של 14,000 שקלים שמעסיקו מפקיד לו לפנסיה על  5% מהשכר.

שכר חודשי הפקדת מעסיק הפקדה אפשרית מהשכר לביטוח סכום חודשי לרכישת ביטוח
 14,000 5% 2.50% 350

באפשרות העובד לרכוש ביטוח לאבדן כושר עבודה עד ל- 7.5% משכרו, במקרה הזה המעסיק מפקיד על 5% מהשכר ולכן העובד יכל לרכוש ביטוח אבדן כושר עבודה עד לתקרה של 2.5% מהשכר. ההוצאה תוכר לו לצורך הטבת מס.

בדומה להטבת המס על הפקדה במעמד עצמאי לפנסיה, גם כאן ההטבה, היא הטבת מס מסוג ניכוי והיא תקטין את ההכנסה החייבת במס בהתאם למדרגת המס שאתה נמצא בה.

חשוב לזכור, ברכישת אבדן כושר עבודה הכלול בקרן הפנסיה לא מקבלים הטבת מס.

יש לכם משכנתא? קונים ביטוח חיים?

יכול להיות שמגיע לכם הטבת מס נוספת

מעט מאוד הם השכירים שיודעים כי על ביטוח המשכנתא שהם קונים מגיעה להם הטבת מס מסוג זיכוי. הטבת המס הזאת יכולה להגיע עד ל-25% מעלות הביטוח.

גם במידה ובחרתם לרכוש ביטוח חיים (ריסק) לכם או לבת הזוג שלכם תוכלו לקבל עליו הטבת מסהטבת המס במקרה הזה מותנית בכך שלא ניצלתם את מלא הטבות המס בחיסכון הפנסיוני.

במידה והפקדתם לחיסכון הפנסיוני שלכם במהלך השנה פחות מ-7,308 שקלים, הפקדות עובד ללא הפקדות מעסיק. אתם תהיו זכאים להטבת מס על ביטוח החיים.

שכירים, גם לכם מגיעות הטבות מס by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

2 comments

 1. היי נדב,
  שאלה שלא ממש קשורה לפוסט הנוכחי
  אישה עם קרן פנסיה במבטחים משלמת 600 שח בחודש כעצמאית. הקרן נפתחה לפני 6 שנים ומאז משולמת רציף.
  כיסוי הנכות כ 2500 שח
  יש לה סכרת נעורים מגיל ילדות- והיא רוצה לעלות את ההפקדה ל 1200 שח, וכתוצאה מכך לעלות גם את כיסוי הנכות.
  השאלה: במידה ותהיה החרגה לכיסוי הנכות בגלל מצבה הרפואי, האם ההחרגה תהיה תקפה רק לסכום ההגדלה של כיסוי הנכות או לכל כיסוי הנכות, גם לזה שנרכש לפני 6 שנים?
  שאלה נוספת: במידה ומגדילה את ההפרשה, האם עוד חמש שנים תיחשב כ״בריאה״ בקרן הפנסיה?
  תודה רבה מראש

  • בוקר טוב נעם,

   אני לא מכיר את המצב הספיציפי הזה, אבל הגדלת הפקדות במעמד עצמאי דורשת חיתום מחדש. סביר להניח שעל הגדלת ההפקדה היא תקבל החרגה על המחלה הקיימת.

   ההחרגה חלה רק על הגידול בכיסוי הביטוחי ולא הביטוח הקודם. גם בעוד חמש שנים לא תסתיים ההחרגה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: