דף הבית / מכתבים למערכת / פנסיה לעוזרת בית שעברה את גיל הפרישה

פנסיה לעוזרת בית שעברה את גיל הפרישה

אני מעסיקה עוזרת בית פעם בשבוע מזה כ-5 שנים. העוזרת ילידת 1944 ומקבלת קצבת זקנה. האם עליי לחסוך עבורה לפנסיה? 

כן, בתאריך 6/3/2011 נחתם הסכם חדש במסגרת צו ההרחבה לפנסיית חובה. במסגרת ההסכם נתנה הבהרה למועד תום חובת ההפקדות לפנסיית חובה. על פי הצו קיימת חובה להפקיד על כל עובד החל מגיל 21 לגבר ו – 20 לאישה ועד גיל פרישת חובה עפ"י חוק גיל הפרישה, שהוא גיל 67 לגבר ולאשה, ורק אם העובד פרש מעבודה בגיל זה או לאחריו ומקבל קיצבה שלא מהמוסד לביטוח לאומי. (לנוסח הצו)

באמור במידה ועוזרת הבית אינה מקבלת קצבה ממקור אחר (קרן פנסיה ותיקה, חדשה וכד') עלייך להמשיך והפקיד עבורה כספים לקרן הפנסיה. עוזרת שמקבלת רק קצבת זקנה מביטוח לאומי זכאית להמשך ההפקדות לחיסכון הפנסיוני שלה.

כמה נדרש להפקיד?

בשנת 2018 חובת ההפקדה לפנסיית חובה עומדת על 18.5%, כאשר עלייך להפקיד 12.5% ועל העוזרת להפקיד את 6% הנותרים.

לדוגמא :

עוזרת עם שכר של 320 שקלים בחודש (לא כולל נסיעות)

נדרש להפקיד עבורה 59.2 שקלים בחודש.

כאשר את צריכה להפקיד עבורה 40  שקלים והעוזרת צריכה להפקיד 19.2 שקלים נוספים.

חשוב לזכור כי העוזרת היא זאת שבוחרת את קרן הפנסיה שלה, במידה והעוזרת לא בחרה קרן פנסיה באפשרותך לבצע עבורה הפקדות לאחת מקרנות בררת המחדל אותן בחר משרד האוצר

חשוב לזכור ! למרות ההפקדות עובד שעבר את גיל הפרישה אינו מכוסה בקרן הפנסיה בגין מקרים של אבדן כושר עבודה או מוות.

היכן ניתן לחסוך לעובד משק בית לפנסיה?

ניתן לבצע את ההפקדות לפנסיה בכל אחת מהקרנות הפועלות בארץ, בהתאם לבחירת עוזרת הבית.

במידה ועוזרת הבית לא בחרה בעצמה קרן פנסיה ניתן להפנות את ההפקדות לקרנות הפנסיה בררת המחדל (אולם מאחר וקרנות אלו אינן ערוכות למתן שירות למעסיקים שאינם נתמכים במערכות שכר רצוי להתקשר עמן באמצעות בעזרת הגורמים המתמחים, ראו להלן).

לעזרתכם קיים היום  שירות דיגטלי המאפשר תשלום לפנסיית חובה לעובדים.

מערכת "פנסיה חובה" להסדרת פנסיה עבור עובדי משק בית בקרנות ברירת המחדל שנבחרו על ידי משרד האוצר

מערכת אינטרנטית בלעדית בישראל עבור מעסיקי עובדי משק בית בשם "פנסיה חובה", המאפשרת לצרף את עוזרת הבית בלחיצת כפתור, במהירות יעילות ונוחות ללא מילוי טפסים. העוזרת לא צריכה למלא טופס הצהרת בריאות, אך חשוב לזכור כי לפי תקנון קרן הפנסיה היא לא תהייה מבוטחת על מחלות קודמות במשך חמש שנים ולכן חשוב להסדיר את הפנסיה בהקדם האפשרי.

התשלום החודשי יתבצע באמצעות כרטיס אשראי או הוראת קבע לפי בחירת המעסיק. בכל חודש תקבלו תזכורת למייל על התשלום והמערכת מאפשרת לעדכן את השכר החודשי בלחיצת כפתור ע"י כניסה לתיק האישי או טלפונית\במייל (שירות חשוב מאוד כשמדובר בעובדי משק בית בעלי שכר משתנה!).

בסיום העבודה המערכת מייצרת עבורכם טופס 161 (אשר בלעדיו לא ניתן לפדות את הכספים שבקופה ועל כן הינו חלק מחובתכם החוקית כלפי העובדת), הטופס כולל את כל ההתחשבנות הכספית הנוגעת לפיצויי פיטורין בינכם לבין העובדת (גם לגבי תקופת ההעסקה בה לא נערכה עדיין פנסיה וגם לגבי חלק השכר השוטף שאינו מכוסה על פי חוק בפנסיה), כמו כן החישוב הינו מורכב ביותר, שכן בתקופות ההעסקה השונות היו נהוגים אחוזי הפרשות שונים המסבכים את החישוב, לאור האמור הכנת הטופס למעסיקים פרטיים (שאינם מסתייעים בחשב שכר\רואה חשבון) הינו שרות חשוב ביותר המתבצע רק על ידי מערכת "פנסיה חובה" ואין להסתפק רק בקבלת נתוני הקופה לצורך מילוי הטופס!

פנסיה לעוזרת בית שעברה את גיל הפרישה by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים