דף הבית / סוגיות מיסוי בביטוח פנסיוני / פנסיה תקציבית לבעלי שליטה

פנסיה תקציבית לבעלי שליטה

אתם בעלי שליטה בחברה? משכתם שכר לאורך השנים? כל השנים פקודת מס הכנסה לא אפשרה לכם להפקיד סכומים משמעותיים לפנסיה, ואתם מודאגים מה תהיה הפנסיה שלכם שתפרשו.

הפתרון שיגדיל לכם את הפנסיה ניתן בתיקון 190 לפקודת מס הכנסה.

בתיקון 190 לפקודת מס הכנסה, ניתנה האפשרות לכל בעל שליטה להפקיד לתגמולים הפקדות עובד ומעסיק ככל שכיר אחר בעסק, וגם הפקדה לפיצויים עד תקרה שנתית (בשנת 2017- 12,200 שקלים בשנה). סעיף זה בתיקון 190 תיקן עוול שנגרם לבעלי השליטה שעד 2012 יכלו להפקיד או לתגמולים או לפיצויים.

בעל השליטה יכל להפקיד לפנסיה כמו שכיר רגיל, אך הוא מוגבל בהפקדה שלו לרכיב הפיצויים ולקרן ההשתלמות. עוד על הטבות המס לבעלי שליטה בקרן הפנסיה ובקרן ההשתלמות - לקריאה

כיצד בעלי שליטה יכולים להגדיל את הפנסיה?

סעיף נוסף בתיקון מאפשר לבעלי שליטה ולבני המשפחה העובדים בעסק, לקבל שכר המוגדר במס הכנסה כפנסיה לאחר פרישתם מהעסק.

פנסיה זאת מוגדרת כקיצבה מזכה בפקודה מס הכנסה ומקבלת הטבות מס בהתאם לתיקון 190.

קצבה ששילמה חברה כאמור בפסקת משנה (1) למי שהיה עובד בחברה ובעל שליטה בה או לקרובו, העולה על משכורתו הממוצעת בתקופת עבודתו ומוכפלת ב-1.5% בשל כל שנת עבודה; בפסקה זו, "משכורת ממוצעת" – סך כל הכנסתו של העובד מעבודה כאמור בסעיף 2(2) במהלך כל שנות עבודתו בחברה, כשהוא מחולק בשנות עבודתו בחברה."

מה גובה הפנסיה שניתן למשוך?

מכפלת השכר הממוצע לאורך כל שנות העבודה ב1.5% לכל שנת וותק.

דוגמא:

בעל שליטה שעבד בחברה 30 שנים, ושכרו הממוצע עומד על 20,000 ₪ לחודש, יוכל ליהנות מפנסיה תקציבית מהחברה לאחר הפרישה בגובה: 20,000*1.5%*30= 9,000 שקלים בחודש.

סכומים אלו הם הוצאה מוכרת בעסק, ובעל השליטה ייהנה מהטבות מס של פנסיונר , וכך בעל השליטה לא ישלם מס כמו על שכר רגיל, אלה מס מופחת משמעותית.

בעל שליטה, בחן את עצמך

בעלי שליטה שעברו או הגיעו לגיל הפרישה וברצונם לפרוש בזמן הקרוב:

בעלי שליטה שעברו או הגיעו לגיל הפרישה, ועדיין עובדים, וברצונם לפרוש יכולים לקבל קיצבה חודשית מהחברה בהתאם לפקודת מס הכנסה.

קיצבה זאת היא קיצבה מזכה, ומקבלי קיצבה מזכה נהנים מפטור מלא או חלקי על הקיצבה, הפטור תלוי בגובה הקיצבה, ומשיכת מענקים בפרישה.

קיצבה זאת תשולם להם לכל ימי חייהם, ולאחר מותם לבן בת הזוג הנותרים בחיים.

בעלי שליטה שעדיין לא הגיעו לגיל הפרישה:

בעלי שליטה שעדיין עובדים, יכולים לחתום הסכם פנסיה תקציבית מול החברה שלהם.

חתימה על הסכם זה מייצרת חוב אקטוארי של החברה כלפי בעל השליטה.

במקרה זה ניתן לחסוך בשתי אפשרויות:

  • ייעוד כספים של החברה לאחר תשלום מס חברות על כספים אלו, וקיבוע כספים אלו רק לבעל השליטה. במקרה זה ניתן ליעד את החוב האקטוארי במלאו כלפי בעל השליטה.
  • ייעוד כספים של החברה ללא תשלום מס חברות על כספים אילו, וקיבוע כספים אלו רק לבעל השליטה. במקרה זה ניתן ליעד רק חלק מהחוב האקטוארי כלפי בעל השליטה.

בשורה התחתונה

בעלי שליטה אם אתם דואגים לעתידכם הכלכלי לאחר הפרישה מהחברה, וברצונכם לנצל מקסימום הוצאות מוכרות בחברה, ומקסימום הטבות מס, הרעיון של פנסיה תקציבית מכספי החברה נותן לכם פתרון מושלם.

כמו כן רעיון זה תקף גם לבני משפחה העובדים בעסק. כספים אלו ניתן לממש בפרישה כקצבה, או כמענק פיצויים, או לשלב בין שתי האפשרויות.

פנסיה תקציבית לבעלי שליטה by

אודות יחיאל קדם

יחיאל קדם הוא יועץ פנסיוני אובייקטיבי, מתכנן ומלווה פרישה מעבודה, ומתכנן פיננסי הוליסטי CFP

14 comments

  1. שלום רב, האם התחשיב המוצג למעלה נכון? כלומר הפנסיה התקציבית החודשית היא תוצאת החישוב של שכר ממוצע בחברה * 1.5% * שנות הוותק – והתוצאה היא הקצבה לחודש??

    • כן, למה לא?
      בדומה לפנסיה תקציבית, שם זכאי העובד ל- 2% עבור כל שנת עבודה כפול השכר כאן בעל השליטה זכאי ל – 1.5% עבור כל שנת וותק כפול השכר.

  2. האם בעל שליטה שהפקיד במשך שנות עבודתו בחברה, לקרן פנסיה, יכול למשוך בנוסף גם פנסיה תקציבית מהחברה או שרק בעל שליטה שלא ביצע הפרשות?

  3. באיזה מכשיר ניתן להפקיד כדי ליצור קופה עתידית כזאת ? האם ניתן להפקיד סכום ח"פ ו(וכיצד יירשם בפירמה) ולהתחיל למשוך ?

    • הסברים מפורטים ניתן לקבל ממני בפגישה או בטלפון, וזאת מכיוון שזאת נושא מאד מורכב המצריך עבודה שלי, רו"ח ועו"ד .
      יחיאל קדם 0545552650

  4. שלום, האם לאחר התחלת קבלת הקצבה, ולאחר פטירת בעל השליטה, האם זכאים בן/בת הזוג לפנסית שארים
    מאותה פנסיה תקציבית?

  5. שלום רב, המאמר מצוין!
    ביחס לקרובים שלל בעל השליטה, האם נדרש שקרובים אלו יעבדו בחברה בפועל ?
    כלומר , הבדיקה של קרוב של בעל השליטה יכולה לעזור במקרה שבן הזוג למשל עבד בחברה אבל לא היה בה בעל שליטה ואז חישוב גבה הקצבה יהיה לפי אחוז ממשכורתו של הקרוב ולא של בעל השליטה. נכון?

  6. כל עוד הקרוב עבד בחברה, ולא עברו שנתיים מניתוק יחסי עובד מעסיק, ניתן לשלם פנסיה תקציבית.
    במידה ןיש לך שאלות נוספות צור קשר בטלפון 0545552650

    להשתמע,
    יחיאל

  7. שלום יחיאל, האם למעסיק יש אפשרות ליצור קופת גמל מרכזית לקצבה נכון להיום? ואילו בתי השקעות נכון להיום מבצעות ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: