דף הבית / מכתבים למערכת / כמה עובדות על תשואה דמוגרפית ועלות כיסוי ביטוחי

כמה עובדות על תשואה דמוגרפית ועלות כיסוי ביטוחי

הפעם במדור אין לנו מכתב למערכת יש לנו תגובה לכתבה. השבוע פורסמה הכתבה פרדוקס הפנסיה במגזין עדיף. ובחרתי להתייחס לתגובה שפורסמה לכתבה בעילום שם.

זאת הפעם השלישית שאני קורא או שומע נציג של מנורה מבטחים מעלה סוגיה זו ככותרת במצגות / עיתונים. לצערי המידע בכתבה שגוי באופן מובהק. אם עד היום מחיר פרמיית הביטוח לפנסיית נכות בקרן הפנסיה היה גבוה יותר, אזי עודפים אלו הוחזרו לעמיתים באמצעות התשואה הדמוגרפית השפיע על המונה, ואילו העלאת תוחלת החיים מגדילה עלות הסיכון לפטירה גם כן משפיע על המונה, אולם בכיוון של הקטנת המונה, מנגד עליית תוחלת החיים מגדילה את מקדם ההמרה לקצבה ולכן המכנה גדל. התוצאה המנה = הקצבה הצפויה קטנה. אז איך אמר מי שאמר – שלא יעבדו עליכם…

כיצד מחשבים תשואה דמוגרפית בקרן הפנסיה? מידי חודש  גובים תשלומי ריסק עבור ביטוח אבדן כושר עבודה וביטוח שארים מהעמיתים הפעילים בקרן. אקטואר הקרן בוחן בכל חודש את ההתחייבויות שנוצרו לו כלפי נכים או כלפי שארים ואת היתרה מחזיר לכל העמיתים בקרן הפנסיה, עמיתים פעילים ועמיתים לא פעילים. כלומר במידה ואני משלם כל חודש 100 שקלים לטובת עלות כיסוי ביטוחי, ולקרן נותר עודף של 40 שקלים. אותם ארבעים שקלים לא יחזרו חזרה לעמית ששילם אותם אלא יתחלקו בין סך הנכסים של העמיתים בקרן. העמית ששילם בפועל את העלות העודפת יהנה רק מהחזר היחסי בהתאם לסך הצבירה שלו. בעקבות הוזלת עלויות הכיסוי הביטוחי אותה סיקרנו בכתבה, פרדוקס הפנסיה, העמית ישלם את העלות החדשה עבור כיסוי ביטוחי, בדוגמא הזאת כ 60 שקלים. היתרה תשאר לרשותו בחיסכון ותגדיל לו את הצבירה לפנסיה. בנוסף, במידה וישאר עודף אקטוארי בקרן הפנסיה אותו מבוטח יהנה גם מאותו עודף.
המגיב לכתבה לא לקח בחשבון, יתכן מחוסר הבנה, כי בעוד התשואה הדמוגרפית מתחלקת בין כל העמיתים ההשפעה של הוזלת הריסק משפיעה על כל עמית בנפרד ומגדילה לו את הפנסיה הרבה מעבר להשפעת המקדם.

כמה עובדות על תשואה דמוגרפית ועלות כיסוי ביטוחי by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כמנהל מוצר באגף השיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל והעורך הראשי של אתר פנסיוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים