דף הבית / אקדמיה / יוצאת לחופשת לידה? את הדברים האלה את חייבת לדעת

יוצאת לחופשת לידה? את הדברים האלה את חייבת לדעת

מסקר שערך לאחרונה משרד הכלכלה התברר כי 72% מהנשים שהשתתפו במחקר לא ידעו מה משך חופשת הלידה המגיע להם לפי חוק. 50% מהן לא ידעו כלל כי גם לאב יש אפשרות לחלוק איתן את חופשת הלידה. נשים, שימו לב. הזכויות שלכן לגבי חופשת הלידה לא מסתכמות רק באורכה.

כיצד נקבע משך חופשת הלידה בישראל?

אורכה של חופשת הלידה תלוי בוותק שצברת במקום העבודה בתקופה לפני הלידה. במידה וצברת וותק של שנת עבודה (12 חודשים), באותו מקום עבודה, את יכולה לצאת לחופשת לידה בת 26 שבועות. באפשרותך לצאת לחופשת לידה מוקדמת עד לשבעה שבועות לפני הלידה עצמה, אך תקופה זו תופחת לך מחופשת הלידה.

במידה ועבדת פחות מ – 12 חודשים, את זכאית לחופשת לידה בת 14 שבועות. גם כאן, באפשרותך לצאת לחופשת הלידה מוקדמת עד 7 שבועות טרם הלידה.

חופשת לידה

תמונה ברישיון שימוש CC צולמה על ידי Raúl Hernández González

כיצד מחושבים דמי הלידה בתקופת חופשת הלידה?

דמי הלידה ישולמו לך כסכום חד פעמי לחשבון הבנק שלך. דמי הלידה יחושבו עבור עובדת שכירה או עובדת עצמאית לפי מלוא השכר או הכנסה שלך כעצמאית בשלושת החודשים שקדמו ל-1 בחודש שבו הפסקת את עבודתך, חלקי  90, אך לא יותר ממקסימום דמי הלידה ליום שעומדים על 1,459.50 שקלים. (מידע נוסף באתר ביטוח לאומי)

לדוגמא: במידה וילדת בתאריך 27/5/2015

יש לחשב את הכנסתך בשלושת החודשים שקדמו לראשון במאי

חודש עבודה שכר חודשי
אפריל       9,000
מרץ       8,700
פברואר       9,000

את הסכום המצטבר יש לחלק ב- 90.

במקרה שלנו הסכום ליום הוא 297 שקלים. (למחשבון באתר ביטוח לאומי)

שימי לב : דמי הלידה משולמים עבור 14 שבועות חופשת הלידה, גם עבור עובדת שבחרה בחופשת לידה בת 26 שבועות.

הידעת? את הבקשה לתביעת דמי לידה ניתן להגיש עוד קודם ללידה, אך לא מוקדם מ-9 שבועות לפני יום הלידה המשוער. בנוסף חשוב לשים לב, כי להגשת תביעה לדמי לידה קיימת תקופת התיישנות בת 12 חודשים מיום הזכאות הראשוני.

מדמי הלידה ינוכו דמי ביטוח לאומי, דמי ביטוח בריאות ומס הכנסה על-פי השיעור שנקבע בחוק. ביטוח לאומי רשאי גם לשלול את הזכות לדמי לידה, כולם או מקצתם, מיולדת שממשיכה לעבוד בפרק הזמן שמשולמים לה דמי לידה.

יש לך חוב בביטוח לאומי, המוסד לביטוח לאומי רשאי לזקוף את דמי הלידה המגיעים לך על חשבון החוב.

האם הזכויות הפנסיוניות שלי נשמרות במהלך חופשת הלידה?

במהלך חופשת הלידה את זכאית כי המעסיק ימשיך להפקיד עבורך לחיסכון פנסיוני בעבור התקופה שאת מקבלת דמי לידה (14) שבועות.

המעביד ישלם את התשלומים החלים עליו, בכל חודש, במהלך התקופה שבעדה זכאים העובדת או העובד לדמי לידה ויעביר לקופת הגמל את תשלומי העובדת או העובד באותה תקופה במועדים שבהם היה משלם את התשלומים האמורים אילולא חופשת הלידה. (תקנות עבודת נשים)

הפקדות המעסיק לקרן הפנסיה יחושבו לעובדת שעתית משכר העבודה הממוצע  בששת החודשים  שקדמו לתקופה שבעדה היא זכאית לדמי לידה, או לתקופה שבעדה זכאית העובדת לגמלה לשמירת הריון.

כיצד נפגעות הזכויות הפנסיוניות במהלך חופשת הלידה?

למרות שהמעסיק נדרש לפי חוק להעביר את הכספים לחיסכון הפנסיוני חודש בחודשו, מעסיקים רבים מעבירים את הכספים לקרן הפנסיה רק כאשר העובדת חוזרת למקום עבודתה ובכך פוגעים בזכויותיה בקרן הפנסיה.

מלבד החיסכון לפרישה, בקרן הפנסיה קיימים כיסויים ביטוחים לאבדן כושר עבודה ומקרה של מוות. כיסויים אלה נשמרים במקרה של הפסקת הפקדות לתקופה של חמישה חודשים. תקופה זו נקראת ארכת ביטוח. מיכוון וחופשת הלידה עשויה להגיע ל – 26 שבועות שהם 6 חודשים, הארוכים יותר מתקופת ארכת הביטוח זכויותיך בקרן הפנסיה יאבדו והכיסוי הביטוחי יפסק.

במידה ומקום עבודתך נוהגים לבצע את ההפקדות לקרן הפנסיה רק במועד החזרה לעבודה, עלייך לפנות באופן עצמאי לקרן הפנסיה לצורך שמירה על זכויותך בקרן באמצעות הסדר ריסק. הסדר ריסק שומר על הכיסוי הביטוחי בקרן הפנסיה בדיוק כמו בתקופה שבה הפקדת כספים דרך מקום עבודתך.

 זכויות העובדת לאחר חופשת הלידה

אסור לפטר עובדת או לתת לה הודעת פיטורים בתקופה של 60 ימים ממועד חזרתה מחופשת הלידה, אלא רק באישור מיוחד של משרד הכלכלה. לאחרונה אף פסק בית המשפט קנס של 50,000 שקלים למעסיק שפיטר עובדת שחזרה מחופשת הלידה לאחר שמצא לה מחליפה טובה ממנה. (לקריאה)

שעת הנקה, עובדת שחזרה מחופשת לידה זכאית לשעת העדרות בתשלום או לקצר את יום עבודתה בשעה למשך ארבעה חודשים מתום חופשת הלידה.

יוצאת לחופשת לידה? את הדברים האלה את חייבת לדעת by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

8 comments

 1. נדב, יש לי שאלה בנושא, שיכולה להיות רלוונטית לאנשים נוספים.
  אשתי בחופשת הריון והחודש המעביד העביר את התשלום האחרון לקרן. בכוונתה להאריך את חופשת הלידה לשנה.
  ציינת שאפשר לשמור על הכיסויים הביטוחיים באמצעות הסדר ריסק. בהסדר ריסק אין הפקדות חדשות לפוליסה ואז דמי הניהול מהצבירה יעלו למקסימום.
  בהנחה שרוצים לחסוך עצמאית סכום מסויים, נניח 1,000 ש"ח בחודש ונניח שהשכר כשכירה הוא 8500 ש"ח. בהפקדה של 1,000 ש"ח הפרמיה תהיה נמוכה מ 16% ממשכורתה כשכירה.
  אם הבנתי נכון, גובה הכיסוי הביטוחי יפגע כי הוא יתעדכן להיות פונקציה של ההפקדה ואז השכר המבוטח יהיה 6,250 ש"ח וגובה הביטוחים יגזרו ממנו.
  יש פתרון לעניין הזה ? כלומר להפקיד סכום מסויים לקרן עצמאית מבלי להיפגע מבחינת גובה הכיסוי הביטוחי לעומת הסכום שהיה כשהיתה שכירה ?
  הקרן היא מבטחים החדשה. תודה !

  • שאלה מצוינת משה,

   מצד אחד אתה רוצה למנוע מצב שבו דמי הניהול מהצבירה עולים ומצד שני אתה מביא כל חודש יותר כסף מהבית. יש כאן סוג של פרדוקס.

   כדי למנוע מצב שבו הכיסוי הביטוחי קטן כתוצאה מההפקדה באופן עצמאי, חלק מקרנות הפנסיה מאפשרות לחוסך עצמאי לבחור אחוז תגמולים השונה מ-16% (קיים במבטחים החדשה). כלומר אתה יכל לבחור אחוז תגמולים של 10% ולייצר שכר מבוטח של 10,000 שקלים או לחלופין להפקיד סכום נמוך יותר.

   • מצוין. תודה רבה.
    האפשרות להגדרת אחוז תגמולים של 10% רלוונטית לכל חוסך עצמאי ? כלומר האם שכיר שרוצה להפקיד עצמאית כנגד שכר לא מבוטח לקרן פנסיה במטרה להנות גם מביטוח חיים על ההפקדה יוכל להגדיר אחוז תגמולים של 10% ובכך למקסם את גובה הכיסוי הביטוחי ?

    • כן, אין בעיה. חשוב רק לציין את זה בטופס

     • נדב,
      שאלה נוספת באותו עניין – בכוונתי לבקש זיכוי וניכוי במס על ההפקדות הללו כנגד שכר שלי שאיננו מבוטח. לא אמורה להיות עם זה בעיה. נכון ?
      אני שואל כי בטופס ההצטרפות של הפניקס נדרשים לחתום על ההצהרה הבאה :

      כמבוטח עצמאי בקרן הפנסיה, הריני להצהיר בזאת כי סך ההפקדות עבורי לקרן הפנסיה הינן בשיעור של % _________ (%10 או %11 או %11.5 או %12.5
      או %13 או %13.5 או %14 או %14.5 או %17.5 או %20.5 בלבד), מתוך הכנסותיי כעצמאי בשנת המס הקודמת למועד הצהרתי זו או מתוך הכנסותיי המשוערות
      בגין השנה הנוכחית.
      מצ"ב (טופס 1301): דין וחשבון על הכנסות בארץ ובחו"ל בשנת המס, או לחילופין מצ"ב תקציר שומה אשר התקבל מרשות המיסים.

      בטופס ההצטרפות של מבטחים החדשה מופיע הסעיף הבא :
      אישור הבחירה שונה מברירת מחדל מותנה בהצגת אסמכתא לפיה דמי הגמולים חושבו לפי שיעור שונה מהכנסתו המבוטחת.

      לכאורה בשתי הקרנות רוצים אסמכתא להכנסות כעצמאי ובמקרה של אשה שכירה שמפקידה בכדי לשמור על הזכויות זה בדר"כ לא רלוונטי.
      תודה !

 2. אחלה תודה. מעיון בטפסי ההצטרפות של קרנות הפנסיה השונות האפשרות להגדיל תגמולים באחוז שונה מאשר 16% בהפקדה כעצמאי קיימת רק ב"מבטחים החדשה" ובקרן הפנסיה של הפניקס. גמישות נחמדה מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: