דף הבית / אקדמיה / כיצד יכל להשפיע מבצע צוק איתן על הפנסיה שלך?

כיצד יכל להשפיע מבצע צוק איתן על הפנסיה שלך?

האם במקרה של פציעה, אני יכול לפנות אל קרן הפנסיה שלי?

בקרנות הפנסיה ובמרבית ביטוחי המנהלים קיימים כיסויים ביטוחים למקרה של מוות ואבדן כושר עבודה.  במקרה של אבדן כושר עבודה קרן הפנסיה תשלם קצבה חודשית למבוטח ובמקרה של מוות הקרן תשלם קצבה חודשית לשאריו (בן/ת זוג וילדים). אך בתקנוני הקרנות ובפוליסות הביטוח מופיעים לא פעם סייגים הנוגעים לפגיעות הנגרמות כתוצאה מפעולות טרור ואיבה. במסגרת פגיעה כאזרח או כחייל מילואים במבצע צוק איתן חשוב שתבדוק את תנאי הפוליסה שלך ואת תקנון קרן הפנסיה שבה אתה מבוטח.

מבצע צוק איתן

תמונה צולמה על ידי דובר צה"ל לקוחה מהפליקר של צה"ל

אבדן כושר עבודה בביטוח מנהלים

במרבית הפוליסות לאבדן כושר עבודה ביטוחי המנהלים מופיע הסייג העוסק בפגיעה כתוצאה מפעולות טרור או איבה. לדוגמא בפוליסת על עיסוק של חברת הראל, אבדן כושר עבודה הנובע מפעולת חבלה , מעשה איבה או טרור מכל סוג שהוא. במקרה זה חברת הביטוח תשלם פיצוי בקיזוז הפיצוי המגיע לך ממדינת ישראל.

במרבית קרנות הפנסיה תקבל פיצוי במקרה של פגיעה.

בניגוד לביטוחי המנהלים קרנות הפנסיה החדשות לא מתנהגות כמקשה אחת, בחלק מהקרנות כדוגמת מבטחים החדשה של מנורה מבטחים תקבל פיצוי מלא גם במקרה של פגיעה כתוצאה מאירוע בטחוני ובקרנות אחרות יתבצע קיזוז בין הקצבה שתקבל מקרן הפנסיה לבין הקצבה אותה תקבל מהמדינה.

לכן חשוב לבחון, האם הכיסוי שיש לך בחברת הביטוח ובקרן הפנסיה מגן עליך גם במקרה פעולות טרור ואיבה.

כדאי לדעת, הפנסיה שלך יכולה להיפגע גם אם אתה לא נפגעת

הכיסוי הביטוחי בקרן הפנסיה מבוסס על ערבות הדדית בין החוסכים. המשמעות היא שתשלום התביעות לאבדן כושר עבודה ולמקרה מוות בקרן הפנסיה משולמות מהכספים אותם משלמים שאר החוסכים בקרן ולא מכספי חברת הביטוח. קרן הפנסיה גובה כספים מהחוסכים לצורך תשלום התביעות  על בסיס הנחות אקטואריותלגבי היקף התביעות לנכות ושאירים שצפויות להתממש במהלך התקופה.

אירוע של לוחמה אינו נלקח בחשבון בהנחות קרן הפנסיה ועשוי להגדיל במקרה של פגיעה את התשלומים אותם נדרשים המבוטחים לשלם באופן חד פעמי.

בשנת 2006 במהלך מלחמת לבנון השנייה פגע טיל במוסך הרכבת בחיפה. כתוצאה מהפגיעה נהרגו 8 מעובדי רכבת ישראל. חלק מאותם עובדים היו מבוטחים בקרן הפנסיה של הפניקס. שנדרשה לשלם פיצוי למשפחות הנפגעים.

הפניקס רכשה מבעוד מועד ביטוח משנה. משמעות ביטוח המשנה הוא שחלק מהסיכון מופנה מעמיתי הקרן לעברו של גוף מבטח, שבדרך הינו גוף בינלאומי אשר תמורת פרמיה מוכן לבטח את הסיכון. כתוצאה ממהלך זה אכן הפגיעה בעמיתי הקרן היתה קטנה.

מסקנה שניה: כאשר בוחרים קרן פנסיה חשוב לבדוק האם היא גדולה ויציבה מספיק ובמידה ולא, האם קיים ברשותה ביטוח משנה מתאים.

כיצד יכל להשפיע מבצע צוק איתן על הפנסיה שלך? by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

8 comments

  1. איך אני יכל לדעת האם קרן הפנסיה שלי תשלם במקרה של פגיעה?

    • אפשר להסתכל בתקנון בפרק שעוסק בנכות.

      מהזיכרון אני זוכר שקרן הפנסיה של במקפת ומיטב דש מקזזות תשלום במקרה של פעולות טרור וכד'

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: