דף הבית / אקדמיה / על הבדלים בין סוכן ומשווק פנסיוני ליועץ פנסיוני

על הבדלים בין סוכן ומשווק פנסיוני ליועץ פנסיוני

בביקורת שערך משרד האוצר, עלה שלא פעם הלקוח לא יודע מה תפקידו של בעל הרישיון היושב איתו. האם הוא בעל רישיון סוכן או משווק פנסיוני או בעל רשיון יועץ פנסיוני (לקריאה). חוק הפיקוח על שירותים פיננסים מגדיר כי כל מי שיושב  עם לקוח ודן עימו באחד המוצרים הפנסיונים חייב להחזיק באחד הרישיונות, סוכן פנסיוני או יועץ פנסיוני (לחוק). המוצרים הפנסיונים שכל עיסוק בהם מחייב רישיון הם:

  • קופת גמל משלמת (קרן פנסיה, פוליסת קצבה בביטוח מנהלים)
  • קופת גמל לא משלמת
  • תוכנית ביטוח ריסק או לאבדן כושר עבודה הנמכרת במסגרת המוצרים הפנסיונים
  • קופת גמל אישית לפיצויים
  • קרן השתלמות

שני אנשים יושבים

תמונה מצוינת ברישיון שימוש CC של Stephen D

 ייעוץ פנסיוני

מתן ייעוץ ליחיד בנוגע לכדאיות החיסכון, שלו או של קרובו, כעמית-שכיר, כעמית-עצמאי או כמבוטח, באמצעות מוצר פנסיוני שאין לנותן הייעוץ זיקה אליו.

שיווק פנסיוני

מתן ייעוץ ליחיד בנוגע לכדאיות החיסכון, שלו או של קרובו, כעמית-שכיר, כעמית-עצמאי או כמבוטח, באמצעות מוצר פנסיוני שיש לנותן הייעוץ זיקה אליו.

התאמת הייעוץ הפנסיוני לצרכיי הלקוח

לא משנה מה הרישיון של זה היושב עימך, קיימת לו החובה להתאים את השירות לצרכי הלקוח.

בעל רישיון יתאים את הייעוץ הפנסיוני או השיווק הפנסיוני שהוא נותן ללקוח לצרכיו של כל לקוח, ויבחר את סוג המוצר הפנסיוני, את המוצר הפנסיוני ואת הגוף המוסדי, המתאימים ביותר ללקוח, לאחר שבירר עם הלקוח את מטרות החיסכון שלו באמצעות מוצר פנסיוני, את מצבו הכספי דרך כלל, את החיסכון הקיים שלו באמצעות מוצרים פנסיוניים ואת שאר הנסיבות הצריכות לעניין, ככל שהלקוח הסכים למסור מידע לגביהם.

כאשר היועץ הפנסיוני יתאים ללקוח את המוצר מתוך כלל המוצרים הקיימים בשוק בעוד שהסוכן או המשווק הפנסיוני יתאימו ללקוח את המוצר מתוך כלל המוצרים אותם הם משווקים. לדוגמא משווק פנסיוני המשווק גם קרן פנסיה מקיפה, גם קופת גמל וגם קרן פנסיה כללית יבחר מתוך מוצרים אלו את המוצר המתאים ביותר לצרכיו של הלקוח.

לאחר התאמת המוצר ללקוח, ימלא בעל הרישיון (סוכן או יועץ פנסיוני) מסמך הנמקה המפרט את הנימוקים לביצוע הפעולה.

חובת הגילוי הנאות

על הסוכן הפנסיוני קיימת חובת גילוי נאות, עליו להציג את רישיונו ולהסביר שהוא אינו יועץ פנסיוני. לגלות את הגופים אליהם יש לו זיקה ולהציג זיקה למוצרים הפנסיונים אותם הוא משווק ואת גובה העמלות אותם הוא מקבל.

על הבדלים בין סוכן שיווק פנסיוני ליועץ פנסיוני

יועץ פנסיוני סוכן שיווק פנסיוני
חובת אמון ללקוח
התאמת סוג המוצר (פנסיה/ביטוח/גמל) מתוך כלל סוגי המוצרים מתוך כלל סוגי המוצרים
התאמת המוצר המסוים מתוך כלל המוצרים בשוק המוצרים אותם הוא משווק
התאמת הגוף המוסדי כלל הגופים בשוק הגופים איתם הוא עובד
התקשרות עם מעסיק
תגמול/עמלה לקוח לקוח/יצרן
גילוי עמלה, חובת הנמקה
הכשרה
הסכם יעוץ בכתב X

 

נדב טסלר, הוא בעל רישיון משווק פנסיוני ועובד כמנהל המוצר במנורה מבטחים פנסיה וגמל

 

על הבדלים בין סוכן ומשווק פנסיוני ליועץ פנסיוני by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כמנהל המוצר באגף השיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

7 comments

  1. "על הסוכן הפנסיוני קיימת חובת גילוי נאות, עליו להציג את רישיונו ולהסביר שהוא אינו יועץ פנסיוני. לגלות את הגופים אליהם יש לו זיקה ולהציג זיקה למוצרים הפנסיונים אותם הוא משווק ואת גובה העמלות אותם הוא מקבל."

    נפגשתי עם המון סוכנים ואף אחד מהם מעולם לא הציג את הזיקה שלו לאף מוצר פנסיוני, וודאי שלא חשף את גובה העמלות אותן הוא מקבל…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: