דף הבית / מכתבים למערכת / העסקת עובדת זרה במשק בית

העסקת עובדת זרה במשק בית

חברה שלי מעסיקה עובדת זרה בניקיון הבית. האם אני יכולה להעסיק אותה גם? האם אני צריכה לשלם לה גם לפנסיה? היא הרי תעזוב את הארץ יום אחד?

אסור להעסיק עובדים זרים בניקיון או בפעילויות אחרות מעבר לרישיון עבורו הם הגיעו לארץ. באינטרנט תוכלי למצוא שלל איזכורים על מפורסמים שנקנסו לאחר שהעסיקו עובדים זרים בביתם. (כאן וכאן)

לאחרונה, פרסמה רשות האוכלוסין תזכורת לגבי העסקת עובדים זרים בדגש על ניקיון משק הבית.

חל איסור מוחלט על העסקת עובדים זרים או תיירים במשק בית ללא היתר. כולל תיירים או עובדים הנמצאים בישראל עם אשרת עבודה חוקית לעבודה בענף אחר כמו פיליפינים העובדים בסיעוד או תאילנדים שבאו לארץ לעבוד בחקלאות.

4908427309_57f92b71d9_z

תמונה ברישיון שימוש חופשי צולמה על ידי Jessica Lucia

באילו מצבים ניתן להעסיק עובד זר בניקיון בביתי?

ככלל, חל איסור להעסיק עובד זר בעבודות משק בית. חל איסור לנצל עובד זר שמטפל בנזקק סיעודי, לצורך ביצוע עבודות שונות לטובת בני משפחה אחרים של הנזקק הסיעודי.

לשכנה המבוגרת שלי יש מטפלת זרה ובימי ראשון היא בחופש. האם אוכל להעסיק אותה אצלי בימי ראשון בעבודות משק בית?

לא. המטפלת קיבלה אשרה לעבודה בתחום הסיעוד בלבד והיא אינה רשאית לעבוד בתחום אחר, או אצל מי שאין לו היתר להעסקת עובד זר.

כזכור, הממשלה הגדירה את ענפי המקצוע בהם נדרש סיוע של עובדים זרים ומשק הבית כמובן אינו נכלל בהם. על כן, העסקת עובד זר או תייר בתחום משק הבית היא עבירה פלילית לכל דבר ועלולה לגרור הליך של פתיחת תיק נגד המעסיק, הטלת קנסות מנהליים או הגשת כתב אישום.

האחריות על שמירת החוק מוטלת עלייך כמובן ולא על העובד.

רק כך ניתן להעסיק עובד זר

העסקת עובד זר מחייבת את המעסיק בקבלת היתר העסקה על שמו מרשות האוכלוסין וההגירה.
היתר העסקה חייב להיות רק לתחום שאושר לעובד. היתר להעסקת עובד זר ניתן רק למעסיקים בתחום הסיעוד, החקלאות, תעשייה ושירותים, תאגידי בניין ומסעדנות.

רשות האוכלוסין לא תאכף העסקת מסתנן, רק כאשר הוא מחזיק ברישיון זמני בתוקף בהתאם לסעיף 2(א')5 (למידע נוסף)

קנס בגובה 5,000 שקלים למעסיקים עובדים זרים

מעסיקים אשר יעסיקו עובד זר או תייר במשק בית וללא היתר, יוחלו עליהם הוראות חוק עובדים זרים התשנ"א -1991 ויוטל עליהם קנס החל מ-5,000 ₪ ועד עשרות אלפי שקלים.

לתשומת לב! בחוק למניעת הסתננות התשע"ה- 2014, שאושר לאחרונה בכנסת, נקבע כי על מעסיקים שיעסיקו עובדים זרים שהם מסתננים והפרו את תנאי שהייתם בישראל, יוטל קנס מנהלי מוגדל העומד על 10,000 לעבירה ראשונה ו-20,000 לעבירה חוזרת.

מסתננים שהפרו את תנאי שהייתם נחשבים כאלה שזומנו למרכז השהייה חולות ולא הגיעו, יצאו ממרכז השהייה ולא חזרו, לא חידשו את אשרת השהייה שלהם.

היכן ניתן לחסוך לפנסיה לעובדי משק בית?

ניתן לבצע את ההפקדות לפנסיה בכל אחת מהקרנות הפועלות בארץ, בהתאם לבחירת עוזרת הבית.

במידה ועוזרת הבית לא בחרה בעצמה קרן פנסיה ניתן להפנות את ההפקדות לקרנות הפנסיה בררת המחדל (אולם מאחר וקרנות אלו אינן ערוכות למתן שירות למעסיקים שאינם נתמכים במערכות שכר רצוי להתקשר עמן באמצעות בעזרת הגורמים המתמחים, ראו להלן).

לעזרתכם קיים היום  שירות דיגטלי המאפשר תשלום לפנסיית חובה לעובדים.

מערכת "פנסיה חובה" להסדרת פנסיה עבור עובדי משק בית בקרנות ברירת המחדל שנבחרו על ידי משרד האוצר

מערכת אינטרנטית בלעדית בישראל עבור מעסיקי עובדי משק בית בשם "פנסיה חובה", המאפשרת לצרף את עוזרת הבית בלחיצת כפתור, במהירות יעילות ונוחות ללא מילוי טפסים. העוזרת לא צריכה למלא טופס הצהרת בריאות, אך חשוב לזכור כי לפי תקנון קרן הפנסיה היא לא תהייה מבוטחת על מחלות קודמות במשך חמש שנים ולכן חשוב להסדיר את הפנסיה בהקדם האפשרי.

התשלום החודשי יתבצע באמצעות כרטיס אשראי או הוראת קבע לפי בחירת המעסיק. בכל חודש תקבלו תזכורת למייל על התשלום והמערכת מאפשרת לעדכן את השכר החודשי בלחיצת כפתור ע"י כניסה לתיק האישי או טלפונית\במייל (שירות חשוב מאוד כשמדובר בעובדי משק בית בעלי שכר משתנה!).

בסיום העבודה המערכת מייצרת עבורכם טופס 161 (אשר בלעדיו לא ניתן לפדות את הכספים שבקופה ועל כן הינו חלק מחובתכם החוקית כלפי העובדת), הטופס כולל את כל ההתחשבנות הכספית הנוגעת לפיצויי פיטורין בינכם לבין העובדת (גם לגבי תקופת ההעסקה בה לא נערכה עדיין פנסיה וגם לגבי חלק השכר השוטף שאינו מכוסה על פי חוק בפנסיה), כמו כן החישוב הינו מורכב ביותר, שכן בתקופות ההעסקה השונות היו נהוגים אחוזי הפרשות שונים המסבכים את החישוב, לאור האמור הכנת הטופס למעסיקים פרטיים (שאינם מסתייעים בחשב שכר\רואה חשבון) הינו שרות חשוב ביותר המתבצע רק על ידי מערכת "פנסיה חובה" ואין להסתפק רק בקבלת נתוני הקופה לצורך מילוי הטופס!

העסקת עובדת זרה במשק בית by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

One comment

  1. יש לי עוזרת בית זרה שיש לה תעודת זהות ישראלית (יש לה ילד בן 71/2 שאביו יהודי). אחת לכמה זמן היא צריכה לגשת למשרד הפנים כדי להאריך את תוקף תעודת הזהות. לאיזו חברה אני יכולה לרשום אותה ולשלם לה קרן פנסיה ופיצועים מבלי למלא דו"ח בריאות, ועמלת ניהול נמוכה .ולשלם חודשית לפי הפעמים שהיא עובדת בחודש.
    אני לא רוצה לתת לקרן הפנסיה את מספר כרטיס האשראי ולא לתת הוראה בנקאית.
    העובדת כיום היא אם חד הורית, אביו עזב את הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: