דף הבית / דעות / מה מסתירים דמי הניהול בקרנות ברירת המחדל ?

מה מסתירים דמי הניהול בקרנות ברירת המחדל ?

בדמי ניהול ממוצעים לתשואה יש השפעה חזקה יותר על פנסיית הזקנה של החוסכים מאשר לדמי הניהול המוזלים בקרן בררת המחדל.

משרד האוצר פרסם את הזוכות במכרז קרן בררת המחדל הלאומית. מדובר בשתי קרנות הפנסיה הקטנות בבעלות בתי ההשקעות מיטב דש והלמן אלדובי.

אכן מדובר בבשורה עבור החוסכים החלשים והלא מאוגדים במשק, חוסכים שעד כה לא היה מי שייצג אותם מול קרן הפנסיה בבקשה לדמי ניהול מוזלים. יחד עם זאת, גורמים שונים מנסים להציג את הבחירה  כבשורה אמיתית גם עבור יתר העובדים במשק. בניגוד לעובדים הלא מאוגדים ששילמו במקרים רבים דמי ניהול גבוהים, העובדים אצל מעסיקים שטופלו על ידי גופי ייעוץ פנסיוני אוביקטיביים נהנו ברוב המקרים מדמי ניהול מופחתים במרבית קרנות הפנסיה, ובהן קרנות הפנסיה הגדולות והמובילות.

דמי ניהול

מקור Richard Walker

השווואות בדמי ניהול מלאים

מכרז קרן בררת מחדל מוצג בתקשורת באמצעות השוואות רבות המציגות את הגידול הצפוי בקצבת הזקנה. גידול שיושג בזכות הורדת דמי הניהול. הבעיה היא, שהשוואות אלו מתמקדות בהשוואה בין דמי הניהול הנמוכים של מסלולי בררת המחדל לבין דמי הניהול המירביים בקרן הפנסיה.

בכתבה שהתפרסמה באחד העתונים הכלכליים המובילים נבחנה ההשפעה של התשואה על קצבת הזקנה הצפויה של המבוטחים ביחס לדמי הניהול בקרנות בררת המחדל.

הכתבת בחנה כיצד חוסך בן 30 המרוויח שכר חודשי של 10,000 שקלים  ירוויח מהרפורמה הצפויה בקרנות הפנסיה גם במידה וקרן הפנסיה שלו תציג תשואה נמוכה יותר מיתר הקרנות. בחישוב הוצגו נתונים שהראו כי למרות התשואה העודפת בקרנות הפנסיה הגדולות דמי הנהול הנמוכים בקרנות ברירת המחדל יגרמו לקבלת פנסיה גבוהה יותר מאשר בקרנות הגדולות .

אבל המצב בפועל בשטח שונה מהותית מהנתונים הסטטיסטטיים היבשים. הבדיקה  לקחה בחשבון שהחוסך משלם את דמי הניהול המרביים.

כאשר בפועל מרבית החוסכים הפעילים בקרנות הפנסיה הגדולות במשק משלמים כבר כיום דמי ניהול מופחתים משמעותית

בבדיקה שערכנו עולה כי  כיום, דמי הניהול הממוצעים בקרנות הפנסיה עומדים על 3.17% מהפקדה החודשית ו-0.28% מהצבירה (דמי הניהול המקסימאלים המותרים על פי חוק הם 6% מההפקדה ו-0.5% מהצבירה).  חוסכים שטופלו על ידי חברתנו  ונמצאים בהסדר התקשרות ישיר עם קרן הפנסיה ללא סוכן ביטוח  משלמים דמי ניהול נמוכים משמעותית גם ביחס לממוצע, ובודאי ביחס לתקרה.

דמי הניהול בקרנות הפנסיה

דמי ניהול מהפקדה דמי ניהול מהצבירה
דמי ניהול מירבים 6.00% 0.50%
דמי ניהול ממוצעים 3.17% 0.28%

קבוצת החוסכים שמשלמים את דמי הניהול המלאים הם בעיקרם חוסכים לא פעילים, חוסכים שבהם מטפלת המפקחת במהלך אחר, שעתיד לאחד את החשבונות הלא פעילים עם החשבון הפעיל של המבוטחים.

דמי ניהול נמוכים אל מול תשואה גבוהה

כאשר מבצעים את אותה הסימולציה, כפי שנעשתה, בהתאם לדמי הניהול הממוצעים בקרנות הפנסיה השונות, אל מול שתי הקרנות הקטנות שזכו במכרז  – מתקבלת תמונת שטח אמיתית שונה לחלוטין.

קרן הפנסיה תשואה ממוצעת בחמש שנים האחרונות על פי נתוני מערכת גמל נט משרד האוצר ד.נ ממוצעים בקרן מפרמיה ד.נ ממוצעים בקרן מצבירה קצבה חודשית בשקלול דמי ניהול ותשואה
הראל 6.09% 2.93% 0.29%                                14,002
כלל פנסיה 6.00% 3.22% 0.26%                                13,905
מבטחים החדשה 5.94% 3.04% 0.25%                                13,748
מיטב דש 5.59% 1.31% 0.01%                                13,657
ממוצע 5.84% 3.17% 0.28%                                13,313
הפניקס 5.59% 3.98% 0.33%                                12,287
מגדל מקפת 5.51% 3.32% 0.31%                                12,158
הלמן אלדובי 5.10% 1.49% 0.00%                                12,153

קצבת הפנסיה הצפויה, מסתדרת בקורלציה לתשואה הממוצעת של קרנות הפנסיה, כאשר בראש ניצבות קרנות הפנסיה הגדולות, הראל, כלל פנסיה ומבטחים החדשה. את הרשימה סוגרת קרן הפנסיה של הלמן אלדובי שנבחרה כאחת מקרנות ברירת המחדל.

קרן הפנסיה של מיטב דש שנבחרה אף היא כקרן בררת המחדל, משפרת את מצבה בטבלה בזכות דמי הניהול המינימליים שהציעה במכרז ומטפסת מקום אחד למעלה מעל לקרן הממוצעת.

חשוב לציין כי לא ניתן להבטיח על פי תשואת עבר תשואה זהה לעתיד גבוהה או נמוכה אבל בניתוח נתונים בעולם הכללי זאת הגישה המקובלת. עוד חשוב לציין כי ההנחות בדמי הניהול לא ניתנות לכל תקופת החיסכון לפנסיה, אלא לתקופה קצובה, וקרנות הפנסיה רשאיות להעלות דמי ניהול בתום תקופת ההתחייבות שלהן. לכן חשוב לעקוב אחרי סטטוס דמי הניהול בקרן ולעמוד על המשמר.

מה מסתירים דמי הניהול בקרנות ברירת המחדל ? by

אודות ישראל לחמן

ישראל לחמן הוא מנכ"ל שאול את לחמן בע"מ חברה אוביקטיבית לייעוץ ובקרה פנסיונית לחברות

11 comments

 1. מר ישראל לחמן שלום, תודה על נתוני העבר הלא מובטחים לעתיד אולם להשלמת התמונה כדאי אולי שתציג גם את הפרמטרים הנוספים מהעבר – הוצאות ניהול השקעות השנתיות ועלות/רווח האיזון האקטוארי השנתי?

 2. היי
  ישראל לחמן לא לקח , אני לא יודע באם בכוונה או בטעות , את המאזן האקטוארי השלילי של הקרנות.
  באם מתחשבים בזה כמו בתשואה , יוצאות תוצאות שונות לחלוטין

 3. זוהר שוורצמן

  הכותב רק מחזק את הטענה שצריך לעבור לקרנות בדמי ניהול נמוכים, מכיוון שהתשואה אינה מובטחת באף קרן והפרמטר היחיד שניתן לשליטה כאשר חוסכים לפנסיה הינו דמי הניהול!

 4. אני קורא את התגובות כאן ומחייך,
  כולם מניחים כאן תרחישים אופטימים כלפי קרנות בררות המחדל, שהתשואה תעלה והתשואה דמוגרפית תישאר מאוזנת ומצד שני מניחים תרחישים פסימים כלפי הקרנות הגדולות שהתשואה תרד, שדמי הניהול ישארו גבוהים והאיזון האקטוארי ישאר גבוה.

  אני מניח שמציאות תהייה באמצע, דמי הניהול בקרנות הפנסיה הגדולות ימשיכו לרדת. קרנות בררת המחדל יקלטו אוכלוסיה חלשה והגרעון האקטוארי יגדל. ונגיע לשיווי משקל חדש.

  • ואל תשכח שכל שנתיים יהיה מכרז חדש וכולם יוכלו לזוז.
   בקיצור יהיה בלגן מאורגן בחסות הגברת עם הרגליים שתמצא עבודה באחת מחברות הביטוח כמו קודמה בתפקיד……………
   ענף עקום
   פיקוח עקום ופופוליסטי
   עודף רגולציה במדינת זבל

 5. אפשר הסבר לחישוב?

  • בוקר טוב,

   חישבו מה תהייה פנסיית הזקנה של חוסך בעל אותם נתונים בכל אחת מהקרנות. כאשר הזינו את נתוני התשואה הממוצעת בכל קרן ואת נתוני דמי הניהול הממוצעים בכל קרן בהתאם לנתונים שמתפרסמים באתר משרד האוצר, פנסיה נט.

   התוצאה היא פנסיית הזקנה הצפויה כפי שמופיע בעמודה השמאלית ביותר.

   להסבר על שימוש במחשבון פנסיה:
   https://pensuni.com/?p=1795

 6. בהמשך לכתבה- שאלה.
  האם אפשר/כדאי – להעביר קרן פנסיה "רדומה" לאותן קרנות ברירות מחדל- ? [בגלל העמלות הנמוכות]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: