דף הבית / חדשות / חמישה דברים שיש להספיק לפני סוף השנה

חמישה דברים שיש להספיק לפני סוף השנה

עוד חודש לסיום השנה האזרחית, בעבר המשמעות העיקרית לזה היתה עבור עצמאים, יש לסוף השנה משמעות גם לשכירים וגם למשקיעים. מה אתם צריכים צריך להספיק עד סוף השנה?

קיזוז הפסדי ורווחים לצרכי מס רווחי הון

אם אתם משקיעים בניירות ערך, ניתן להניח שבמהלך השנה צברתם רווחים, ואת חלקם מימשתם. או שצברתם הפסדים, שייתכן ולא מימשתם (מישהו אמר "טבע"?).

בחודש דצמבר נוהגים יועצי ההשקעות בבנק למקסם את הפסדי ורווחי ההון של הלקוחות.

לדוגמא,

לנצל רווחים שלא מומשו לעומת הפסדים שמומשו, ולהיפך- לממש הפסדים שלא מומשו לעומת רווחים שמומשו.

שימו לב

לצד החיסכון הפוטנציאלי יש  להבין את העלות שנגזרת פה. אם מעולם לא התמקחתם עם הבנק (זאת כבר בעיה שלכם), ייתכן ואתם משלמים עלויות מקסימליות בקניה מכירה של ניירות ערך, ואז מימוש שכזה יכול לעלות לכם גם 1.2% מעלות הפוזיציה. שזה בכלל קרוב לחמישית מהתשואה שעשיתם מתחילת השנה.

סלט פירות

זאת לא השקעה, רק סלט פירות

מכירה רעיונית של פוליסות חסכון

פוליסות חיסכון הינן אחת ממכשירי ההשקעה הטובים ביותר שקיימים, ובנוסף ליתרונות במוצר – מעטים מכירים הטבת מס לפורשים הקיימת רק במכשיר הזה. אם נולדתם לפני שנת 1948, ואתם חוסכים דרך פוליסות חסכון, קיימת הטבת מס רק בשבילכם. סעיף 125ד, מאפשר למי שמלאו לו 55 שנים בשנת 2003, לקבל פטור ממס רווחי הון על רווחים של עד כ-13,200 שקלים בשנה. מעטים מאוד מקרב בעלי רישיון לסוגיו מכירים את ההטבה הזאת.

פוליסות החיסכון במסלול הכללי, הניבו מתחילת השנה יותר מ-6% תשואה. כך שהשקעה בסך של יותר מ- 200 אלף שקלים, תהיה פטורה ממס רווחי הון. מדובר על חסכון שנתי של כ- 4,000 ₪.

בשורה התחתונה : כיצד עושים זאת?

פונים לחברת הביטוח בה מנוהלת פוליסת החיסכון שלכם, ומבצעים מכירה רעיונית (או אמיתית). משלמים מס רווחי הון, ומקבלים אישור לכך. ניגשים לפקיד השומה ומגישים תיאום מס. כמובן שיש להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס.

להפקיד לקופת גמל להשקעה

קופות גמל להשקעה הן קופות חדשות שהושקו לקראת סוף שנת 2016. למרות התחושה שעולה מהשם "קופות גמל", מדובר בקופות מיוחדות שמאפשרות לחוסכים בהן להפקיד כסף פרטי, ולא דרך רכיבים פנסיונים דרך המשכורת. זו בעצם מעין תוכנית חיסכון נזילה בכובע של קופת גמל.  קופת הגמל להשקעה לוקחת כסף פנוי מהחשבון ולכן מתאימה לכל אחד – לשכירים לעצמאים ואפילו כחסכון לילדים ולנכדים.

המוצר החדש היה חלק מהרצון של שר האוצר לתת לציבור כלי חיסכון חדש, יעיל וזול. אמנם, מכיוון ומדובר במוצר חדש אין עדיין תשואה של שנה שניתן לפרסם, אבל קופות הגמל המובילות הניבו כבר יותר מ-6% תשואה מתחילת השנה. תשואה מכובדת ללא ספק.

ישנם עוד יתרונות רבים למוצר הזה, בהם האפשרות לעבור בין מסלולי השקעה מבלי לשלם מס, אך אחד מהיתרונות המרכזיים שלו, הוא אופציה ל- "חיזוק" הפנסיה.

המדינה יצרה מוצר, שמטרתו היא שנחסוך יותר לפנסיה מכסף פרטי שנמצא בבנק ומניב כמעט כלום. ולכן, על מנת לתת עידוד נוסף לחסוך לפנסיה, ניתנה פה אופציה בחינם:

אם לאחר גיל 60 תבחרו למשוך את כספי החסכון (הנזילים גם ככה) ככספי קצבת פנסיה לכל החיים, תוותר לכם המדינה על מס רווחי הון. ותקבלו קצבת פנסיה גדולה יותר וללא מיסים.

אז למה מגיע לי כל הטוב הזה? זו בדיוק הבעיה.

ברעיון המקורי לא היתה מגבלה על הסכומים שניתן להפקיד לקופת הגמל להשקעה, אך לחצים רבים הביאו לתקרת הפקדה של 70 אלף שקל בשנה.

בעוד הסכום הזה נראה מרשים, הוא הופך לא רלוונטי לאנשים שמכרו דירה, קיבלו ירושה ומעוניינים לנצל את הכסף ליצירת קצבה.

אגב, השבוע התבשרנו שמשרד האוצר הנחה את רשות שוק ההון להעלות את התקרה ל- 150 אלף שקל בשנה.

בשורה התחתונה

אם ברצונכם להפקיד יותר מ-70 אלף שקל לקופת גמל להשקעה, עליכם לנצל את סוף השנה המתקרב. להפקיד 70 אלף שקל בדצמבר, וסכום נוסף בינואר.

יש לציין שקופת הגמל להשקעה נחשבת למוצר פנסיוני, ולכן מחייבת בייעוץ על פי חוק.

הפקדת עצמאי לקרן השתלמות

רוב העצמאים מכירים את הצורך והיתרונות שבהפקדה לקרן השתלמות במעמד עצמאי. רבים מתבלבלים במהות התקרה ומה המשמעות מכך. כל עצמאי יכול להפקיד עד 7% מהכנסתו לקרן השתלמות. כאשר תקרת ההפקדה לקרן השתלמות המוכרת כהוצאה לעצמאי הינה 11,700 ₪., אשר מייצגת הכנסה של 260 אלף שקל. הפקדה עד לגובה התקרה המוטבת, 18,240 שקלים תוכר כולה לצורך פטור ממס רווח הון בעתיד.

בהתייעצות עם יועץ המס או רואה החשבון ניתן להפקיד גם יותר, אך ללא הכרה במס. ההפקדה הזו מורידה את נטל המס לעצמאי, ולכן עצמאים רבים מקפידים להפקיד כל שנה לקרן השתלמות חדשה, גם במחיר של משיכת קרן השתלמות קודמת.

עצמאים עם הכנסה נמוכה מ- 260 אלף שקל, יכולים גם הם להפקיד עד התקרה המוטבת, וליהנות מאחד ממכשירי ההשקעה הטובים ביותר שיש ועוד ליהנות מפטור ממס רווחי הון. כמובן שיש להתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון.

על מנת להנות מהטבות המס, יש לבצע את ההפקדה עד סוף השנה.

הפקדת עצמאי לחסכון פנסיוני

החל משנת 2017 ישנה חובת הפקדה לפנסיה גם במעמד עצמאי. בדומה לקרן השתלמות, גם במקרה הזה ישנה תקרה להפקדה בגובה שכר של כ- 206 אלף שקלים לצורך הטבות מס. לאור פנסיית החובה לעצמאים החדשה, גדלו הטבות המס לעצמאים ל- 16.5% מההפקדה, ועל מנת להבין את המשמעות של זה יש להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס.

עצמאים רבים מזלזלים בהפקדות הפנסיוניות שלהם, ואינם מבינים שלמעט החסכון לפרישה, והטבות המס, ישנן משמעויות רבות לחסכון פנסיוני. חסכון פנסיוני נכון, ישמור עליכם במקרה של נכות, או על החשובים לכם חלילה במקרה מוות.

גם במקרה זה, על מנת להנות מהטבות המס, יש לבצע את ההפקדה עד סוף השנה.

חודש דצמבר הינו חודש חשוב לעצמאים, משקיעים וכל מי שיש משמעות לשנת המס בעבורו, התייעצו עם בעל מקצוע מתאים (סוכן ביטוח, יועץ השקעות, רואה חשבון) ונצלו את הטבות המס של שנת 2017.

חמישה דברים שיש להספיק לפני סוף השנה by

אודות חיים נתן

חיים נתן, היה בעברו הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מנורה מבטחים, מנהל השקעות, יו"ר ועדת ניהול תיקים ומנהל סניף בנק. הוא היה בעל טור שבועי בעיתון גלובס, השתתף בתוכניות טלויזיה וראיונות וידאו. כיום , חיים הינו מנכ"ל ובעלים של ה"שיא בוטיק- מבית השיא פתרונות פיננסיים" משרד לתכנון פיננסי, המטפל בלקוחות בכל הצרכים הפיננסיים שלהם. חיים מרצה במספר גופים כגון משרדי ממשלה, משרדי רואי חשבון וחברות.

12 comments

 1. שלום נדב
  בקשר למכירה רעיונית של פוליסת חסכון
  מתי מבוצעת המכירה? ב 31/12/2017 או במועד הגשת הבקשה לחברת הביטוח?
  מתי ניגשים לפקיד השומה לעשות תיאום מס? לפני המכירה או אחרי?
  אם אחרי אז כיצד מקבלים את ההחזר?
  מביאים את האישור לחברת הביטוח או מגישים דו"ח שנתי?
  תודה
  חדיד

  • מגישים בקשה לחברת הביטוח. – עליך להתייעץ עם הסוכן או חברת הביטוח. הם מבצעים את החישוב ומשלמים את המס. כעבור מספר חודש תקבל טופס 867. איתו תיגש למס הכנסה לבקש החזר דרך תיאום מס.

   • הי חיים,
    תודה רבה על המאמר. לדעתי צריך לחדד את הנושא הטבת המס לפי סעיף 125 ד'. לאחר קבלת טופס 867 (בסביבות מרץ 2018) ניתן יהיה להגיש בקשה *להחזר מס* באמצעות טופס 135. כמובן שלבקשה יש לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים להחזרי מס ובראשם טופס 106, טופס 867 מכל המקורות, ועוד שאר מסמכים על מנת לקבל הטבת מס מקסימלית. כמובן שצריך לבדוק מראש (רצוי בעזרת איש מקצוע) כי לא נעשו טעויות בדרך ושלא נגיע למצב בו מבקשים כסף ממס הכנסה אך בסוף נאלצים לשלם…
    תיאום מס לא קשור לכאן, הוא מיועד למי שעובד בשני מקומות עבודה ומעלה…

 2. שלום נדב
  בקשר לקופת גמל להשקעה
  ממעקב שאני עושה התשואה יותר נמוכה מהתשואה של קופת גמל רגילה באותו מסלול באותה חברת ביטוח.
  מתי יפרסמו את התשואות של גמל להשקעה?

  בגמל להשקעה אין את כל המסלולים כמו בגמל רגיל וזה פוגע בגמישות של ההשקעה.

  קופת גמל להשקיה אינה משלמת קצבה.

  לכן, כדי להפוך את הקופה לקצבה יש להעביר את הכסף לקופה משלמת עם מקדם גבוהה ותקורה לא נמוכה של חברת הביטוח . האם יש דרך אחרת?

  ממתי תכנס לתוקף התקרה החדשה?

  תודה על האתר והייעוץ המצוין שלך

  חדיד

  • הי

   תשואות מפורסמות כל חודש. תוכל למצוא אותם באתר של החברות. החל מהחודש הבא. תוכל למצוא גם בגמל נט.
   לא ידוע מתי תשונה התקרה בשלב זה.

   גם קופת גמל רגילה אינה משלמת לקצבה. כך שמבחינת הנושא הזה אין הבדל

 3. שלום נדב
  האם תוכל להרחיב על תקנה 125 ד
  במידה ויש פקמ על סכום גבוה – האם הבנק יודע לחשב לבד כמה מגיע לפנסיונר?
  במידה ולא הגשנו על 2016 – האם אפשר לעשות זאת השנה?
  תודה

 4. בוקר טוב,

  זה לא מאמר שלי 🙂

  זה מאמר של חיים נתן, נמתין לתשובות שלו

 5. שלום חיים,

  מדוע סעיף 125ד, בהסתעפות של הטבה לפי גיל, תקף רק לילידי 1948 ומטה? האם הסעיף מתעדכן כל שנה? (כך שיתאים לגיל הפרישה של גברים?) או שהוא קבוע ל-1948 מסיבה היסטורית כלשהי?

  • אני שואל בשביל יליד 1954..

  • לא חושב שיש קשר לשנת פרישה.
   ולכן לא ישתנה כפי הנראה. בטח שמבחינת המדינה אין בזה שום יתרון. המדינה מעודדת כמו בקופת גמל להשקעה מס מופחת כקצבת פנסיה, וזה לא המקרה

 6. הוזכרה בכתבה מכירה רעיונית.
  ברצוני לדעת האם אפשרות של מכירה רעיונית פתוחה רק לפוליסות חיסכון או שניתן לבצע גם בתיק ני"ע.
  הסיבה:
  כפנסיונר שלא מנצל את כל מדרגות המס שמתחת ל 25% ושיש לו תיק ני"ע (בנוסף לפוליסת חיסכון ולקופ"ג), חבל לי שלא לנצל את הפוטנציאל הגלום במכירת רווחים מידי שנה, על מנת לנצלם בשיעור מס הנמוך מ 25%.
  ניתן כמובן לבצע מכירה ואח"כ קניה מחודשת יזומים, אך בד"כ המשמעות היא גם פער לרעתי בין שער הקניה לשער המכירה.
  אני יודע שאפשרות זו היתה פתוחה ב 2011 בתיק ני"ע אך לא ידוע לי אם זו היתה אפשרות ח"פ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: