דף הבית / דיני עבודה / ארבעה דברים שחשוב לזכור לקראת ינואר

ארבעה דברים שחשוב לזכור לקראת ינואר

החל מהראשון לינואר יכנסו לתוקף שורה של הסכמים שצפויים להשפיע על תנאי ההעסקה של עובדים ומעסיקים רבים במשק.  שינויים אלו הם המשכם של תהליכים שהתחילו כבר במהלך שנת 2016.

הגדלת הפקדות בחיסכון הפנסיוני

בינואר 2017 יכנס לתוקף חלקו השני של צו ההרחבה להגדלת ההפקדות במשק

רכיב ינואר 2016 כיום ינואר 2017
הפקדות עובד 5.5% 5.75% 6.0%
הפקדות מעסיק 6.0% 6.25% 6.5%
פיצויים 6.0% 6.0% 6.0%

בהתאם לצו ההרחבה גדלו ההפקדות לחיסכון פנסיוני ביולי 2016

תשלום המעסיק לרכיב תגמולים עלה ל- 6.25% משכר העובד

הניכוי מהעובד לרכיב תגמולים עלה ל-5.75% משכר העובד

תשלום המעסיק לרכיב פיצויים – לא יפחת מ- 6% משכר העובד

בינואר 2017 – תשלום המעסיק לרכיב תגמולים יגדל ל- 6.5% משכר העובד;

הניכוי מהעובד לרכיב תגמולים יגדל ל- 6% משכר העובד;

תשלום המעסיק לרכיב פיצויים – לא יפחת מ- 6% משכר העובד

הגדלת ההפקדות חלה עם כל המוצרים הפנסיונים, קרן פנסיה קופת גמל וביטוח מנהלים. מעסיק המפקיד לביטוח מנהלים נדרש לרכוש ביטוח אבדן כושר עבודה על 75% מהשכר גם במידה והתעריף לרכישת ביטוח זה עולה על האחוזים שנקבעו בצו ההרחבה.

דיווח למוצרים הפנסיונים במבנה אחיד

בשנת 2016 החלו מעסיקים להם יותר מ- 100 עובדים להעביר דיווח חודשי על המוצרים הפנסיונים של עובדיהם במבנה אחיד ודיגיטלי אותו הגדיר האוצר. המבנה האחיד בה לקבוע שורה של כללים חדשים באופן הדיווח החודשי לגופים המוסדים. בכוונת האוצר הייתה להחיל הנחיות אלו גם על מעסיקים קטנים יותר החל מיולי 2016.

בעקבות הקשיים בישום ההנחיות בקרב המעסיקים, הגופים המוסדיים והגופים העוסקים בדיווח נדחה יישום ההנחיות עבור מעסיקים להם יותר מ- 50 עובדים לינואר 2017. החל מינואר הקרוב מעסיקים להם יותר מ- 50 עובדים ידרשו אף הם לדווח במבנה דיגיטלי אחיד. את הדיווח ניתן להעביר באמצעות המסלקה הפנסיונית או באמצעות גורמים מתפעלים שונים ובהם סוכני ביטוח או לשכות שכר.

העלאת שכר המינימום

בעקבות הסכם קיבוצי, שנחתם בין ההסתדרות החדשה לבין נשיאות הארגונים העסקיים, תוקן חוק שכר מינימום, ונקבעה בו העלאה של שכר המינימום בשלוש פעימות:

 • ב-1 באפריל 2015 עלה שכר המינימום ל-4,650 ש"ח לחודש.
 • ב-1 ביולי 2016 עלה שכר המינימום ל-4,825 ש"ח לחודש.
 • ב-1 בינואר 2017 יעלה שכר המינימום פעם נוספת ל-5,000 ש"ח לחודש. (26.88 שקלים לשעת עבודה)

הגדלת שכר המינימום משפיעה רק על עובדים המרוויחים שכר זה ולא משפיעה על יתר העובדים במשק.

תיקון חוק חופשה שנתית

הכנסת אישרה את הצעת חוק לתיקון חוק חופשה שנתית, במסגרת התיקון תינתן תוספת בת עד שני ימי חופשה למכסת ימי החופשה השנתית של עובדים בוותק של שנה עד 4 שנים, כך שעובדים  אלו יהיו זכאים ל-16 ימי חופשה סך הכל.

משמעות התיקון בפועל היא כי עובדים אשר מועסקים 5 ימי עבודה בשבוע יהיו זכאים ל- 12 ימי חופשה בשנה במקום 10 ימים לעובדים בוותק שנה עד שנתיים ובמקום 11 ימים לעובדים בוותק שלוש עד ארבע שנים כפי שקיים היום.

זקיפת הימים לזכותו של העובד תיעשה גם היא בשתי פעימות.

 • הראשונה בת יום אחד בתאריך ה- 1.7.16
 • השנייה בת יום נוסף בתאריך ה- 1.1.2017
ארבעה דברים שחשוב לזכור לקראת ינואר by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כסמנכ"ל מקצועי בהלמן אלדובי פנסיה וגמל, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג : פנסיוני, להבין את הפנסיה

18 comments

 1. תודה על הפוסט.

  ברשותך, שאלה לא קשורה לעניינו:
  אני מפריש לקרן פנסיה מהשכר המקסימלי המותר (כ- 19,500 ש"ח), לכן אני מחוייב את ההפרשה משאר השכר להפריש למוצר אחר (במקרה שלי קופת גמל).
  בנוסף, יש לי ביטוח מנהלים לא פעיל (בלי מקדם מובטח) שאני מעוניין לנייד. האם באפשרותי לנייד אותו אל קרן הפנסיה, למרות שאני כבר מפקיד אליה את המקסימום?

  אני שואל כי אם התשובה היא חיובית- זה בעצם מאפשר בעקיפין להפקיד לקרן פנסיה מעבר לתקרה לא? הרי אפשר להפקיד את שאר הסכום לקופת גמל למשל, ואז אחת לתקופה לנייד אל הקרן פנסיה.

  תודה, לירן

  • בוקר טוב,

   האם בתקופה שהיו לך הפקדות לביטוח המנהלים ההפקדות לקרן הפנסיה עלו על התקרה? במידה וכן הכסף שתעביר אמור יהיה לגלוש לקרן משלימה.

   אני כותב אמור, כי יתכן שמסיבות טכניות רבות הכספים אותם תעביר יהיו בקרן מקיפה וכף תנצל תקרה כפולה.
   (אין לראות בכתוב המלצה לניצול מערכות התפעול בקרן הפנסיה שלך)

   • הם לא עלו, אבל אם אתחשב בביטוח מנהלים הם כן יעלו.

    אתה אומר שאין להם בעצם בכלל דרך לדעת ולאכוף את זה בפועל כשמעבירים מחברה שונה?

    • זה תלוי במערכת התפעול, יש כאלה שפשוט לוקחים את הניוד ודוחפים אותו למקיפה בלי לבדוק. אצל אחרים הבדיקה טובה יותר ובאופן אוטומטי הכסף מעבר לתקרה יעבור למשלימה.

     • התנאים של המקיפה ממש גרועים (כמו ביטוח מנהלים בערך). אני חושב שפשוט אנייד אותם במקום זה לקופת גמל ולא אקח סיכון מיותר

      תודה

 2. נדב שלום, שאלה בהקשר להגדלת הפקדות בחיסכון הפנסיוני החל מהראשון ביולי. הגדלתי בעבר מיוזמתי את הפקדות עובד לקופת גמל. מה יקרה עתה בחשבוני בפועל? תודה.

  • במידה והגדלת את ההפקדה שלך באופן עצמאי ל- 7% (נניח) השינוי הנל לא רלוונטי אליך לעניין הפקדות עובד, אבל הוא ישפיע על הפקדות המעסיק שלך. (במידה והיום הוא מפקיד רק 6% )

 3. נדב שלום,
  האם התקנות הללו מחייבות את כל המעסיקים במשק? או רק עובדי מדינה או סקטורים אחרים ספציפים?
  תודה.

  • התקנות מחייבות את כלל המעסיקים במשק שהיום משלמים פחות לפנסיה מהקבוע בצו, משלמים את שכר המינימום או נותנים את הקבוע בחוק מבחינת ימי חופשה.

   דווקא במגזר הציבורי התנאים טובים יותר.

 4. היי נדב. האם גם שיעור ההפקדה למי שמפרישים לו כיום ע"פ סעיף 14 עולה באותו הפרש ובאותם פעימות?

  • בהחלט, על כל מי שמפקיד היום בשיעור נמוך מהשיעור שנקבע בצו להגדיל את ההפקדות.
   קיימת היום בעיה בהגדלת הפקדות לביטוחי מנהלים מתקופה שקדמה ליוני 2001 ויש למצוא פתרון לאותם עובדים מול סוכן הביטוח / חברת הביטוח. פתרון אפשרי הוא פתיחת פוליסה נוספת באותה החברה.

 5. שלום נדב,

  אם המעסיק שלי ואני כיום מפקיידים לקופת הגמל שלי (אני בגמל מלא על כל השכר) 5-5-8.33 האם עליו ועליי חל הגדלת ההפרשות? האם הוא אמור להפקיד 6-6.5-8.33? החל מינואר? ביולי האחרון נאמר לי שהוא מפקיד את המקסימום הקבוע בחוק ושהשינוי לא חל כלפיי…, יש סימוכין שאני יכול להביא לו? תודה

  • המעסיק שלך היה צריך להגדיל את ההפקדות לפנסיה כבר ביולי האחרון, אתה יכל להציג בפניו את צו ההרחבה להגדלת הפקדות במשק, אפשר לראות אותו כאן https://pensuni.com/?p=2783

   אתה יכל לשלוח את המעסיק שלך להתייעץ עם סוכן הביטוח שלו

 6. נדב שלום, אכן צו ההרחבה תקף גם עבור פוליסות מנהלים, הפקדות המעסיק כוללות גם הפקדה לאכ"א כפי שציינת. ההפרשה הכוללת של המעסיק לא תפחת מ-5% ולא תעלה על 7.5%
  לצורך הדוגמא: עלות מעסיק X לאכ"א 0.65% ומכאן הפקדות המעסיק לפנסיה יהיו מינואר 5.85% ושל העובד 6%
  תקן אותי בבקשה אם טעיתי

 7. נדב שלום. יש לי שתי שאלות .
  האחת לגבי שיעור ההפקדות. יש לי ביטוח מנהלים של מגדל בערך משנת 2000 ומנהל ההסדרים בחברה שבה אני עובדת אמר שבביטוח מנהלים כזה אי אפשר להגדיל את ההפרשות. האם זה נכון ?
  שאלה נוספת שלא קשורה לעניין. עזבתי את מקום עבודתי במאי ומשכתי את כספי הפיצויים. לא נדרשתי למלא 161 א. השכר החודשי שלי היה קטן יותר מהתקרה והכספים היו פטורים ממס. קיבלתי 161 ומילאתי טפס בקשת משיכת כספי פיצויים לחברת הביטוח. כמו שציינתי , לא נתבקשתי למלא 161א. האם יש לזה השלכות או שכך זה צריך להיות?

  • ערב טוב,

   1. נכון, בפוליסת ביטוח מנהלים מלפני יוני 2001 ישנה מגבלה על הגדלת ההפקדות לכן נפתחת פוליסה חדשה באותה החברה והמעסיק חייב להגדיל את ההפקדה באותה הפוליסה.
   2. במידה ומשכת את כספי הפיצויים אין משמעות לעובדה שלא מילאת את הטופס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
%d בלוגרים אהבו את זה: